Հայ խաղաղապահ ստորաբաժանումը կվերատեղակայվի Քաբուլում
Մայիսի 12-ից 13-ը ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորությամբ Պոտսդամում (Գերմանիա) մասնակցել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի կողմից իրականացվող ԱՅՍԱՖ առաքելության Հյուսիսային հրամանատարությանը ուժեր տրամադրող երկրների ռազմաքաղաքական պլանավորման համաժողովին:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են Աֆղանստանում 2015 թվականի հունվարից մեկնարկող ՆԱՏՕ-ի «Վճռական աջակցություն» առաքելության պլանավորմանն առնչվող հարցեր: Համաժողովին մասնակցող 19 երկրների կողմից համաձայնեցվել է Աֆղանստանի հյուսիսում ստեղծվելիք հրամանատարության կառուցվածքի, զորային պլանավորման և ապահովման հայեցակարգը: Հայկական կողմը Հյուսիսային հրամանատարության ղեկավար պետություն հանդիսացող Գերմանիային վերահաստատել է «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը մասնակցելու հանձնառությունը:
Համաժողովի շրջանակներում Լևոն Այվազյանը և ԳԴՀ ՊՆ ռազմավարության և գործողությունների դեպարտամենտի ղեկավար, դերծովակալ Թոմաս Յուգելը ստորագրել են հայկական մեկ խաղաղապահ ստորաբաժանումը Քաբուլի Քեմփ Քասաբա զինավանում վերատեղակայման և ապահովման խնդիրները կարգավորող միջգերատեսչական տեխնիկական համաձայնագիրը:

Подписано соглашение о деятельности армянских миротворцах в Кабуле
Делегация Министерства обороны Армении во главе с начальником управления оборонной политики МО РА Левоном Айвазяном, 12-13 мая приняла участие в проходившем в Потсдаме (Германия) форуме военно-политического планирования стран, предоставляющих силы Северному региональному командованию Международных сил содействия безопасности в Афганистане (ISAF).
Как передает пресс-служба Минобороны Армении, в рамках форума Левон Айвазян и начальник департамента стратегии и действий Минобороны Германии, адмирал флотилии Томас Югель (Thomas Jugel) подписали техническое межведомственное соглашение о регулировании передислокации и обеспечении подразделения армянских миротворцев в Кабуле.
В ходе форума обсуждались вопросы, касающиеся планирования миссии НАТО «Решительное содействие», которая стартует в Афганистане с 1 января 2015 года.