4 մլրդ դրամ նոր վարկեր` ցրտահարությունից տուժած տնտեսություններին
Այս տարվա մայիսի 5-ին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը այցելել էր Արարատի մարզի գյուղեր և ցրտահարությունից տուժած գյուղացիներին խոստացել էր աշխատանքներ տանել նրանց վարկերի մարման ժամկետները երկարացնելու ուղղությամբ։
ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը «Հայկական ժամանակին» հայտնել է, որ արդեն մոտ 4 մլրդ դրամի նոր վարկեր են տրամադրվել ցրտահարությունից տուժած շուրջ 3 հազար 500 տնտեսությունների, և այդ վարկերի ծավալը պետք է հասնի 8.9 միլիարդի։ Ինչ վերաբերում է մարման ժամկետների երկարաձգմանը, ապա ԿԲ նախագահի ասածներից պարզ դարձավ, որ նման գործընթաց գոնե առայժմ չկա:
«Ջավադյանը սա բացատրեց նրանով, որ այդ ծավալների վարկերի վերաձևակերպման համար ժամանակ է հարկավոր: Իսկ գյուղացիները նոր վարկի տակ են ընկել»,- գրել է թերթը:

«Айкакан жаманак»: пострадавшим фермерам выделен кредит в 4 млрд. драмов
Премьер-министр Армении Овик Абраамян 5 мая посетил села Араратской области и пообещал пострадавшим от заморозков фермерам провести работы по продлению сроков погашения взятых ими кредитов.
Глава ЦБ Артур Джавадян сообщил газете «Айкакан жаманак», что 3500 хозяйствам, пострадавшим от заморозков, уже выданы новые кредиты в размере около 4 млрд. драмов, а общий объем кредитов должен дойти до 8,9 млрд. драмов
Что касается продления сроков погашения кредитов, то со слов председателя ЦБ стало ясно, что подобного процесса пока что не начато.
«Джавадян объяснил это тем, что для переоформления кредитов требуется время, в то время, как фермеру уже взяли новые кредиты», - пишет издание.