4 մլրդ դրամ նոր վարկեր` ցրտահարությունից տուժած տնտեսություններին
Այս տարվա մայիսի 5-ին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը այցելել էր Արարատի մարզի գյուղեր և ցրտահարությունից տուժած գյուղացիներին խոստացել էր աշխատանքներ տանել նրանց վարկերի մարման ժամկետները երկարացնելու ուղղությամբ։
ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը «Հայկական ժամանակին» հայտնել է, որ արդեն մոտ 4 մլրդ դրամի նոր վարկեր են տրամադրվել ցրտահարությունից տուժած շուրջ 3 հազար 500 տնտեսությունների, և այդ վարկերի ծավալը պետք է հասնի 8.9 միլիարդի։ Ինչ վերաբերում է մարման ժամկետների երկարաձգմանը, ապա ԿԲ նախագահի ասածներից պարզ դարձավ, որ նման գործընթաց գոնե առայժմ չկա:
«Ջավադյանը սա բացատրեց նրանով, որ այդ ծավալների վարկերի վերաձևակերպման համար ժամանակ է հարկավոր: Իսկ գյուղացիները նոր վարկի տակ են ընկել»,- գրել է թերթը:

Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan visited on May 5 villages of Ararat province and promised frost-hit farmers that the payment terms of their loans will be extended.
Chairman of the Central Bank of Armenia (CBA) Arthur Javadyan told ‘Haykakan Zhamanak’ daily that 3,500 farms hit by spring frosts already received loans of 4 billion drams and that the total amount of loans will reach 8.9 billion drams.
As regards the extension of payment terms, CBA chairman said the process has not begun yet.
“Javadyan explained that much time is needed to go again through the loan formalities, while farmers have already taken up new loans,” the paper.