«Դեմ եմ»-ը գոհ չէ փոփոխված օրինագծից. Ձեռքբերում է, բայց կան վերապահումներ
Քաղաքացիների հետևողական պայքարի արդյունքում կառավարությունը ավելացրեց դիմումների հատվածը, որ պետք է գրեն դիմումներ, որպեսզի գումարը չպահվի: Սա առաջընթաց է, ձեռքբերում է, սակայն կան բազմաթիվ վերապահումներ, որոնք առաջացնում են խնդիրներ: Լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով երկրորդ ընթերցմամբ ընդունված կուտակային օրինագծին, նման կարծիք հայտնեց «Դեմ եմ» նախաձեռնության անդամ Դավիթ Խաժակյանը:
«Անտրամաբանական է, որ քաղաքացիները պետք է դիմում գրեն, որպեսզի հրաժարվեն պարտադիր համակարգին մասնակցությունից: Եթե 80 տոկոսն է դեմ, ինչպո՞ւ պետք է 80 տոկոսը դիմում գրի և ոչ թե 20 տոկոսը»,- ասաց նա:
Կուտակայինի վերաբերյալ խորհրդարանի ընդունած օրինագծով անձի մասնակցությունը, նրա խոսքով, դարձել է կամավոր, սակայն համակարգը մնացել է պարտադիր:
Նա անդրադարձավ նաև ֆոնդերին փոխանցվող գումարներին` նշելով, որ սա Սահմանադրական դատարանը վիճելի համարեց՝ ասելով, որ ԿԲ-ի դերը չարաշահված է. «Սա նշանակում է, որ կառավարությունը գործի է դնում մի մեխանիզմ, որը ՍԴ-ն արդեն հակասահմանադրական է ճանաչել: Սա նշանակում է, որ պայքարը պետք է շարունակվի: Մենք պետք է պայքարենք, որպեսզի այս վիճահարույց կետերը ևս շտկվեն»:
Ինչ վերաբերում է գումարները հետ վերադարձնելուն, ապա նախաձեռնության անդամ Լուսինե Վաթյանն ասաց, որ լրամշակված և արդեն ընդունված օրինագծում գումարների հետ վերադարձման հարցը բարձրացված չէ, և իրենց պահանջները չեն բավարարվել:
«Մեր պահանջները սահմանադրական են: Պահանջները կատարվել են թերի, մնացել են խոցելի հարցեր, որոնք այսօր լուծում չեն կարող ստանալ, թեև ակնկալվում էր, որ նոր օրինագծով կլինի»,- ասաց նա:
Նախաձեռնության անդամները կոչ արեցին քաղաքացիներին` անպայման դիմումներ գրել և չենթարկվել հնարավոր ճնշումներին:
«Դիմումների ձևը կմշակվի, կհրապարակվի, այն մարդիկ, ովքեր ֆոնդեր են ընտրել, կարող են դիմում գրել և ընթացիկ ամսվանից պահումներ չեն արվի: Բոլորը պետք է հասկանան, որ դիմումներն օրենքի ուժ են ստացել»,- ասաց Լուսինե Վաթյանը` եզրափակելով խոսքը, որ իրենց բողոքի ակցիաները դեռ կշարունակվեն:

“I am against’ dissatisfied with changes to accumulative pension law
The Armenian government-submitted amendments to the Law on Accumulative Pensions are the result of a persistent struggle, the member of ‘I am against’ civil movement David Khazhakyan said at a meeting with journalists today.
In his words, despite this achievement, there are some reservations causing problems.
“It is illogical that citizens should file an application for refusal to participate in the compulsory accumulative pension system. If 80% are against, then why 80% and not the remaining 20% should write an application?” D. Khazhakyan asked.
According to him, under the law passed by the parliament, a person’s participation became voluntary, but the system remains compulsory.
As regards the payments made to pension funds, he said that the government has decided to use a mechanism declared unconstitutional by the Constitutional Court. “It means that the struggle should continue. We must struggle so that these controversial points could be improved,” the activist said.
As for the refund of already transferred payments, the member of ‘I am against’ initiative Lusine Vatyan said the recently amended and adopted law does not envisage a refund of contributions so the demands were not met.
“We made constitutional demands. The demands were not met fully. Some vulnerable points remain and they cannot be solved today, although they were expected to be solved by the new bill,” she said.
The initiative members urged citizens to file applications and try not to be subjected to pressure.
“The form of applications will be developed and printed. Those who chose their funds may file an application and their contributions will not be paid from the current months. Everyone should realize that applications received legal force,” L, Vatyan said.