Թ.Դե Վաալ. Լրացուցիչ դիտորդներն ավելի աչալուրջ կհետևեն հրադադարի պահպանմանը
Կովկասի հարցերով փորձագետ Թոմաս դե Վաալի` «Մոռացված սահմանագիծ» հոդվածը տպագրվել է Քարնեգի հիմնադրամի պաշտոնական կայքում: Ներկայացնում ենք հատված այդ հոդվածից.
«Այն ընթացքում, երբ Սիրիայում և Իրաքում, իսկ վերջին ժամանակներում նաև Ուկրաինայում տեղի ունեցող բռնության զանգվածային դեպքերը գրավում են մեր ամբողջ ուշադրությունը, հեշտ է դանդաղ, բայց հստակ մոռանալ այն հակամարտությունների մասին, որոնք հաճախ «սառեցված» են համարվում:
Այս շաբաթ լրացավ 1994թ.-ի մայիսի 12-ին Ռուսաստանի միջնորդությամբ կնքված ԼՂ զինադադարի 20-ամյակը: Մարտական գործողությունները դադարեցվեցին: Առանց խաղաղապահ ուժերի ներգրավման ուժի մեջ մտավ կրակի դադարեցման վերաբերյալ ինքնակարգավորվող ռեժիմը: Այդ պահից սկսած ղարաբաղյան շփման գիծը վերածվեց իսկական պատերազմական գոտու. Խրամատները որոշ տեղամասերում իրարից ընդամենը 100 մետր հեռավորության վրա են գտնվում, իսկ հրադադարի ռեժիմը խախտվում է անհանգստացնող հաճախականությամբ:
Որքան զոհեր են գրանցվել 20 տարիների ընթացքում: Երբեմն հակամարտության կողմերը բարձրաձայնում են զոհվածների թվերի մասին, երբեմն թաքցնում: Այս շաբաթ ադրբեջանական «Դոկտրինա» ռազմավարական լրագրողական հետազոտությունների կենտրոնը ներկայացրել է «ծանր» թվեր: Ես նման բարձր ցուցանիշ երբևէ չէի տեսել, սակայն անհրաժեշտ է այն լուրջ համարել, քանի որ դրանք հիմնված են զինվորների ընտանիքների տեղեկությունների և ռազմական այլ աղբյուրների վրա:
«Դոկտրինան» նշում է, որ այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանի կրակոցների պատճառով զոհվել են ավելի քան 610 ադրբեջանցի զինվորներ և 15 քաղաքացիներ, վիրավորել 710 զինվորներ և ավելի քան 40 քաղաքացիներ: Նրանք տեղեկացնում են, որ ականներից մահացել են 120 զինվորներ և 18 քաղաքացի, վիրավորվել է ավելի քան 200 զինվոր և 40 քաղաքացի:
Ես չեմ տեսել Հայաստանի կողմից մահացածների ընդհանուր ցուցանիշները, սակայն նրանք Ադրբեջանի հետ նույն ցուցանիշը կունենան: Գրեթե ոչ մի հայ քաղաքացի չի բնակվում շփման գծի մոտ, սակայն տեղեկություններ կան Ադրբեջանի սահմանին մոտ գտնվող հայ գյուղացիների մահվան մասին:
Սահմանին գրանցվող մահերը դժվար է արձանագրել և ստուգել դրանք, քանի որ շփման գիծը ստուգվում է ԵԱՀԿ-ի` ընդամենը 6 միջազգային դիտորդների կողմից: Քարնեգիի Կենտրոնում իր ելութի ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ-ն ավելի շոշափելի ներկայություն ունենա շփման գծում, որպեսզի հնարավոր լինի փոքրացնել զոհերի թիվը: Նրա կարծիքով, դիտորդներն այժմ չունեն ոչ մանդատ, ոչ էլ ռեսուրսներ, որպեսզի կարողանան վերջ տալ հաճախակի դարձած զոհերին, կամ սահմանեն պատասխանատվություն:
Սակայն գործարքը կարելի է կյանքի կոչել: ԵԱՀԿ լրացուցիչ դիտորդները կարող են մանդատ ձեռք բերել: Օրինակ, նրանք կարող են վերահսկել հրադադարն ավելի աչալուրջ կերպով, ինչպես հայերն են ցանկանում և նրանք կարող են նաև զեկուցել Ղարաբաղի շուրջ օկուպացված ադրբեջանական տարածքներում ստեղծված իրավիճակի մասին:
Անկախ յուրաքանչյուր կողմի փաստարկների էությանը, շարքային զինվորներ և քաղացիները վճարում են սահմանագծի վերաբերյալ համաձայնագրի բացակայության գինը»,- ասվում է Թոմաս դե Վաալի հոդվածում:

Томас де Ваал: Азербайджан противостоит усилению мандата наблюдателей ОБСЕ
Азербайджан выступает против усиления мониторинга на линии соприкосновения вооруженных сил в регионе карабахского конфликта, говорится в статье старшего эксперта по вопросам Кавказа Центра Карнеги Томаса де Ваала, опубликованной на сайте «Московского центра Карнеги».
В статье отмечается, что 12 мая исполнилось 20 лет со дня заключения перемирия в карабахском конфликте. Война прекратилась, армяне добились фактической победы, пишет эксперт. В силу вступило «саморегулирующееся» перемирие без участия миротворческих сил. Однако по сей день режим прекращения огня нарушается с ужасающей регулярностью.
«Сколько всего людей погибло за 20 лет? Иногда стороны предпочитают говорить о жертвах нарушения перемирия, а иногда скрывают цифры. На этой неделе азербайджанская журналистская организация “Доктрина” представила удручающие данные. Цифры выше, чем я когда-либо видел, но достоверны, так как составлены на основе как военных источников, так и данных семей солдат в Азербайджане», - пишет эксперт.
«Доктрина» сообщает, что за 20 лет на линии соприкосновения войск было убито 610 азербайджанских солдат, ранено 710 военнослужащих и 40 гражданских лиц. На минах подорвалось 120 солдат, а ранено еще 200. Сообщается также о гибели гражданских лиц. Де Ваал отметил, что не располагает цифрами жертв с армянской стороны, «однако они почти аналогичны» азербайджанским. «Есть сообщения о гибели жителей сел на границе с Азербайджаном. В прошлом месяце был зарегистрирован один такой случай», - пишет де Ваал.
По его словам, случаи смерти должным образом не фиксируются из-за того, что по всей линии фронта работают всего 6 наблюдателей ОБСЕ. Он ссылается на сопредседателя Минской группы от США Джеймса Уорлика, который на прошлой неделе заявил о необходимости более сильного присутствия ОБСЕ на территории для сокращения числа смертельных случаев. У нынешних наблюдателей, по словам Уорлика, нет ни мандата, ни ресурсов, чтобы остановить частые инциденты на границе.
«Азербайджан традиционно противостоит усилению мандата по мониторингу, считая, что это лишь “нормализует” статус-кво, который ему не по душе. Хотя Баку не говорит об этом прямо, но, как проигравшая сторона, в возможности дестабилизации ситуации на линии соприкосновения он видит редкий рычаг давления на армян», - подчеркивает журналист.
По мнению де Ваала, согласие может быть достигнуто. Дополнительные наблюдатели ОБСЕ могли бы иметь более широкий мандат, чем мониторинг линии фронта. Они могли бы более интенсивно следить за соблюдением перемирия, как желают армяне, а также сообщать о ситуации на территориях Карабаха, как того хочет Баку.
«Как бы важны ни были аргументы каждой из сторон, рядовые солдаты и гражданские лица платят своей жизнью за нехватку согласия», - отмечает эксперт.