Նալբանդյան. Բաքուն խոչընդոտում է բանակցությունների առաջընթացի արձանագրումը
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ժակ Ֆորին և Ջեյմս Ուորլիքին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին: Էդվարդ Նալբանդյանը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները քննարկել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու հնարավոր ուղիները: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Անդրադառնալով այս շաբաթասկզբին նշված հրադադարի հաստատման 20-ամյակին Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Ադրբեջանը 20 տարի շարունակ կոպտորեն խախտում է ոչ միայն 1994 թ. մայիսի 12-ին Ադրբեջանի, Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև հաստատված հրադադարի, այլ նաև 1995 թվականի փետրվարի 4-ին հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ նույն եռակողմ ձևաչափով համաձայնությունները, շարունակական սադրանքներ կազմակերպում Հայաստանի հետ սահմանին և Ղարաբաղի հետ շփման գծում, հրաժարվում է կյանքի կոչել շփման գծից դիպուկահարների դուրս բերման, միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ միջնորդների նախաձեռնությունները, ինչը լրջորեն խոչընդոտում է բանակցային գործընթացն առաջ մղելու Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը։
Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ նախորդ տարվա նոյեմբերին Վիեննայում Նախագահների հանդիպումից հետո որոշակի հույս առաջացավ, որ կարելի է առաջ մղել բանակցային գործընթացը: Սակայն ադրբեջանական կողմը, ինչպես և հաճախ պատահել էր նախկինում, վերստին հետքայլ կատարեց: Դա հատկապես ակնհայտ էր ՄԽ համանախագահների հետ ԱԳ նախարարների վերջին հանդիպման ժամանակ, երբ ադրբեջանական կողմը մերժեց համանախագահների առաջարկը, որն արվել էր համապատասխան երկու Նախագահների միջև Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածության:
Զրույցի ընթացքում, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ընդգծել է, որ իր ապակառուցողական քաղաքականությամբ, մերժելով եռանախագահների բազմաթիվ առաջարկությունները՝ Բաքուն խոչընդոտում է բանակցություններում առաջընթացի արձանագրումը և դրանով իսկ ամեն ինչ անում ստատուս քվոյի պահպանման համար:

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan on May 16 received the Co-chairs of the OSCE Minsk Group on Nagorno Karabakh conflict settlement and the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk.
News.am reported citing the press service of Armenian Foreign Ministry that while commenting on the 20th anniversary of the ceasefire agreement, Minister Nalbandyan said that in the past 20 years Azerbaijan has blatantly violated not only the May 12, 1994 ceasefire between Azerbaijan, Karabakh and Armenia, but also the tripartite ceasefire agreements of February 4, 1995. In his words, Azerbaijan carried out numerous provocations on the border with Armenia and the Line of Contact with Karabakh and refuses to implement the initiatives to withdraw snipers from the Line of Contact and set up a commission for incidents’ investigation, which seriously impedes the efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group co-chair states to advance the negotiations.
According to Nalbandyan, following the meeting of two presidents in Vienna last November, there was hope that the negotiating process could make headway, but the Azerbaijani side took a step backwards, which also often happened previously.
This was especially obvious at the meeting of the foreign ministers with the OSCE Group Co-chairs when the Azerbaijani side rejected the Co-chairs’ proposal made in line with the agreement of the two presidents in Vienna.
Edward Nalbandyan stressed that because of its destructive policy and the rejection of numerous proposals of the Co-chairs, Baku hinders progress in talks and does everything it can to maintain the status quo.