Դեսպան Մինասյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Մալթայի Արքայազնին
Մայիսի 14-ին Մալթայում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանը (նստավայրը` Վատիկան) իր հավատարմագրերը հանձնել է Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի Արքայազն և Մեծ Վարպետ Ֆրա Մեթյու Ֆեստինգին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունից։
Հանդիսավոր արարողության ժամանակ իր ելույթում դեսպան Մինասյանը մասնավորապես անդրադարձել է հայերի և Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի միջև գոյություն ունեցող պատմական կապերին և մշակութային ժառանգությանը` վստահություն հայտնելով, որ դրանք լավ հիմք կհանդիսանան քրիստոնյաների ժամանակակից մարտահրավերները միասին հաղթահարելու համար:
Մեծ Վարպետ Ֆրա Մեթյու Ֆեստինգը պատասխան ելույթում ջերմորեն ողջունել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ առաջին դեսպանին` մաղթելով նրան արգասաբեր աշխատանք:
Հավատարմագրերի հանձնման արարողությունից հետո դեսպան Մինասյանը և Մեծ Վարպետ Ֆրա Ֆեստինգը առանձնազրույց են ունեցել:
Նույն օրը, ի պատիվ Հայաստանի նոր դեսպանի, Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի Արքայազն և Մեծ Վարպետի անունից տրվել է ճաշ:

Посол Микаел Минасян вручил принцу Мальтийскому верительные грамоты
Посол Армении в Мальте Микаел Минасян (резиденция в Ватикане) 14 мая вручил верительные грамоты Принцу и Великому Магистру Мальтийского Ордена Фра Мэтью Фестингу. Об этом сообщили в пресс-службе МИД Армении
В своем выступлении во время торжественной церемонии посол Минасян, в частности, обратился к культурному наследию историческим связям между армянами и Суверенным Мальтийским Орденом. Он выразил надежду, что эти связи станут хорошей основой для совместного преодоления вызовов, стоящих перед христианами всего мира.
Великий Магистр Фра МетьюФестинг в ответном выступлении тепло приветствовал первого посла Армении в Святом Престоле, пожелав ему плодотворной работы.
После церемонии вручения грамот Минасян и Великий Магистр провели беседу.
В тот же день от имени Его Высокопреосвященного Высочества Принца и Великого Магистра Фра Мэтью Фестинга состоялся обед в честь нового посла Армении.