«Կառավարությունը հռչակում է` գործունեության գերակա նպատակը ՀՀ քաղաքացին է»
Տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստ, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Նիստում քննարկվել է մեկ հարց` ՀՀ կառավարության ծրագիրը: Զեկուցումով հանդես է եկել ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը: Այս մասին հայտնում են Կառավարությունից:
«Կառավարության նոր ծրագիրը մշակվել է` հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության 2013թ. ծրագրի, ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության, ՀՀ Նախագահի, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նախընտրական ծրագրի հիմնական դրույթները, ինչպես նաև խորհրդարանական կուսակցությունների ծրագրերում ներկայացված` նշված փաստաթղթերի հետ համադրելի գաղափարները», - ասել է նա:
ՀՀ կառավարությունը հռչակում է, որ իր գործունեության գերակա նպատակը ՀՀ քաղաքացին է՝ նրա ազատության երաշխավորումը, անվտանգության և բարեկեցության բարձրացման ապահովումը: Կառավարության ջանքերն առավելապես ուղղվելու են ՀՀ քաղաքացու` ստեղծագործ աշխատանքով իր հայրենիքում իր ապագան կերտելուն: Հայրենիքը յուրաքանչյուր հայի համար դառնալու է ապահով հանգրվան և սեփական կարողությունների, աշխարհի տարբեր ծագերում ձեռք բերած փորձի և գիտելիքների առավելագույն դրսևորման երկիր:
Կարողությունների նման դրսևորման հնարավորություն կարող է ընձեռել միայն հավասար պայմաններ և իրական մրցակցություն ապահովող միջավայրը: Կառավարությունն ապահովելու է, որ կանոնները նույնը լինեն բոլորի համար, որ ՀՀ տնտեսությունը բաց լինի թե՛ հայրենական, թե՛ օտար ներդրողների համար:
Զեկուցողի դիտարկմամբ ծրագրում արտացոլված են ՀՀ վարչապետի և տարբեր հասարակական կազմակերպությունների, միավորումների հանդիպումների ժամանակ արտացոլված գաղափարները, մտքերը և տարբեր մոտեցումները, հատկապես գործարարությանն աջակցելու դրույթները:
Հաշվի է առնվել նաև այն հանգամանքը, որ մենք ունենք ծրագրի իրականացման ժամանակահատվածային սահմանափակում, ինչպես նաև էական են այդ բոլոր գաղափարները մեկտեղելու խնդիրը և այն, որ առկա են ռիսկեր, որոնք պայմանավորված են գլոբալ տնտեսական զարգացման միտումներով, ինչպես նաև կոնկրետ մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներով:
«ՀՀ կառավարությունը սույն ծրագրի իրականացմամբ 2014-2017 թվականների ընթացքում նպատակադրում է զարգացած երկրների համեմատ տնտեսական աճի առաջանցիկ տեմպերի ապահովում ՀՆԱ-ի միջնաժամկետ 5 տոկոս աճի միջոցով, նվազագույն աշխատավարձի աստիճանական բարձրացում մինչև 65 հազար դրամի և աղքատության կրճատման ապահովում 10 տոկոսային կետով», - ասել է փոխվարչապետը:
Ծրագրի հիմնական հատվածները վերաբերում են արդարացի վարձրատրություն ապահովող աշխատավարձերի ստեղծմանը, որտեղ էական և կարևոր նշանակություն ունի գործարար և ներդրումային միջավայրը, առանձնակի ուշադրության առարկա են լինելու գյուղատնտեսությունը և գյուղը, փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացման քաղաքականությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին աջակցության խորացումը, զբոսաշրջությունը և մի շարք այլ ուղղություններ: Առանձնակի ուշադրություն է դարձվելու տարածքային համաչափ զարգացման խնդիրներին, ենթակառուցվածքների զարգացմանը, հատուկ ուշադրության են արժանացել նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության և արդարադատության արդյունավետ համակարգի զարգացման խնդիրները: Նոր գործիքակազմ է առաջարկվում սոցիալական պաշտպանության, առողջապահության, կրթության և գիտության ոլորտներում: Կառավարությունը հետևողական ուշադրություն է ցուցաբերելու միգրացիոն գործընթացների կարգավորմանը:
«Տարբեր ծրագրեր են իրականացվելու նաև պետական կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, հարկային և մաքսային համակարգերի զարգացման, մրցակցության պաշտպանության ուղղությամբ: Կառավարությունն իր գործունեության մեջ հաշվի է առնելու նաև Մաքսային միության գործընթացների հանգամանքը», - շեշտել է զեկուցողը:
Ամփոփելով նիստը, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը վերստին կարևորել է այն իրողությունը, որ կառավարության նոր ծրագիրը կազմելիս հաշվի են առնվել Ազգային ժողովում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի, նախարարությունների և գերատեսչությունների ներկայացրած կարծիքները, որոնք առավելագույնս ընդգրկվել են փաստաթղթի նախագծում: «Իհարկե, ընդունվել են ողջամիտ առաջարկությունները, իսկ ֆինանսական մեծ ռեսուրս պահանջող առաջարկությունները չէին կարող ընդգրկվել», - եզրափակել է վարչապետը:
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ կառավարության ծրագրին, որը սահմանված կարգով կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողով:

Правительство Армении одобрило на заседании новую программу
В правительстве Армении сегодня под председательством премьер-министра Овика Абраамяна состоялось внеочередное заседание, в ходе которого обсуждалась новая программа правительства Армении. С докладом выступил вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян, сообщает пресс-служба правительства Армении.
«Программа правительства разработана на основании идей, сопоставимых с основными положениями программы правительства на 2013 год, концепции национальной безопасности РА, предвыборных программ президента Армении, Республиканской партии Армении, а также программ парламентских партий», - сказал А.Геворкян.
Правительство Армении провозглашает, что приоритетной целью его деятельности является гражданин Армении, гарантии его свободы, обеспечение безопасности и благосостояния. Правительство Армении направит максимальные усилия на стимулирование созидательной работы граждан РА для построения будущего на Родине. Родина станет для каждого армянина надежной страной для реализации потенциала, знаний и опыта, приобретенного в различных уголках мира.
Такая возможность реализации потенциала может быть создана только при равных условиях и среде, обеспечивающей реальную конкуренцию. Правительство Армении обеспечит одинаковые правила игры для всех, открытость экономики Армении как для отечественных, так и для иностранных инвесторов.
Как отметил докладчик, в программе правительства отражены идеи и подходы, озвученные в ходе встреч премьер-министра Армении с различными общественными организациями, объединениями, особенно в сфере содействия предпринимательству.
«Целями реализации настоящей программы правительства Армении на 2014-2017гг. являются обеспечение опережающих по сравнению с развитыми странами темпов экономического роста посредством 5% среднесрочного роста ВВП, постепенное повышение минимальной зарплаты до 65000 драмов, обеспечение сокращения уровня нищеты», - сказал вице-премьер.
Предметом особого внимания правительства Армении будет сфера сельского хозяйства и село, политика развития малого и среднего бизнеса, углубление содействия информационным технологиям, туризму и ряду других отраслей. Особое внимание будет уделяться равномерному территориальному развитию, развитию эффективной системы правосудия и защите прав человека.
Предлагаются также новые механизмы в сфере социальной защиты, здравоохранения, образования и науки. Правительство будет уделять последовательное внимание управлению миграционными процессами.
Обобщая заседание, премьер-министр Армении Овик Абраамян вновь подчеркнул важность того, что в ходе составления новой программы были учтены мнения всех представленных в Национальном собрании политических сил, министерств и ведомств.
«Конечно, приняты благоразумные предложения, а предложения, требующие крупных финансовых ресурсов, мы не могли принять», - резюмировал премьер.
Правительство Армении одобрило новую программу, которая будет в установленном порядке представлена в Национальное Собрание.