Կոտրենք կարծրատիպերը. միջազգային երիտասարդական ծրագիր՝ Երևանում
Հայաստանից, Վրաստանից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Գերմանիայից, և Լեհաստանից ժամանած 30 առաջնորդներ և երիտասարդներ մասնակցեցին «Կոտրենք կարծրատիպերը» խորագրով երիտասարդական փոխանակման ծրագրին, որը
ֆինասավորվել էր Եվրամիության «Երիտասարդությունը շարժման մեջ» (Youth in Action) ծրագրի շրջանակներում:
Համատեղ թիմային աշխատանքների և դասընթացների միջոցով երիտասարդները հնարավորություն ունեցան զարգացնել իրենց գիտելիքները միջմշակութային հաղորդակցության, ինչպես նաև 6 միմյանցից տարբեր մշակույթների վերաբերյալ և ավելի լավ ծանոթանալ միմյանց հետ: Այս փոխանակման ծրագիրը մասնակիցներին տվեց եզակի հնարավորություն 10 օր ապրել միասին մի տանիքի տակ, միասին ժամանակ անցկացնել կոտրելով առկա կարծրատիպերը միմյանց երկրների, մշակույթների և ավանդույթների վերաբերյալ:
Մասնակիցների մեծ մասը առաջին անգամ էր Հայաստանում, ընդ որում, նրանց մի մասը առաջին անգամ էր մասնակցում «Երիտասարդությունը շարժման մեջ» ծրագրի: Հյուրընկալող կազմակերպությունը` « Կրթական և մշակութային կամուրջներ» ՀԿ-ն, ծրագրի շրջանակներում կազմակերպեց մշակութային օր, որի ընթացքում մասնակիցները այցելեցին Հայաստանի կարևոր մշակութային և պատմական վայրեր, ինչպիսիք են` Խոր Վիրապը, Արարատի շրջանը, Նորավանքը ինչպես նաև Արենի եկեղեցին և գյուղը, որը հայտնի է հայկական գինիով: Այցի ընթացքում մասնակիցները հյուրընկալվեցին նաև Արենու գինու գործարանում, որտեղև համտեսեցին հայկական անուշահամ գինիներ: Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան այցելել նաև Հայաստանի ազգային պատկերասրահ և ներկա լինել դասական համերգի: Այնուհետև այցելություն կազմակերպվեց Նարեկացի արվեստի կենտրոն, որտեղ ծանոթացան հայկական ավանդական գործիքներին և ազգային երաժշտությանը:
Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ոչ միայն բացահայտել հայկական մշակույթը, այլև ծանոթանալ մյուս մասնակից երկրների մշակույթներին: «Ծրագիրը շատ հաջող անցավ: Բոլոր մասնակիցները տաղանդավոր երիտասարդներ էին, ովքեր
հիանալի թիմ ստեղծեցին: Ներքին մթնոլորտը թիմում շատ ջերմ և ընկերական էր, որը հնարավորություն տվեց երիտասարդներին ինչպես հեշտությամբ շփվել միմյանց հետ այնպես էլ սովորել միմյանցից», - նշում է ծրագրի համակարգող Արփինե Կոստանյանը:
Իտալիայի թիմի ղեկավար Ալեսանդր Ջիոֆռե Դամբռան հարցազրույցի ընթացքում նշեց, որ կազմակերպիչների ներդրած ջանքերի շնորհիվ թիմը վայելեց ծրագիրը: Ծրագիրը շատ լավ համակարգված էր և լավ կազմակերպված: Նրա խոսքերով թիմը վայելեց մասնակիցների հետ շփումը, ովքեր համախմվել էին, որպեսզի կոտրեն կարծրատիպերը:
Նինո Մագլակելիդզեն, ով Վրաստանի թիմի առաջնորդներն էր, նշեց, որ նախագիծը բավական հաջող էր և շատ հաճելի էր հանդիպել տարբեր մշակույթների ներկայացուցիցներին և կոտրել կարծրատիպերը նրանց հետ միասին: «Սա հիանալի ծրագիր էր, մենք կարծես մի մեծ ընտանիք լինեինք: Այստեղ ամեն ինչ ինձ դուր եկավ», շարունակեց Լեհաստանից ժամանած թիմի ղեկավար Վեռոնիկա Շզվեջը:
Ի շնորհիվ Եվրամիության և հատկապես «Երիտասարդությունը շարժման մեջ» «Youth in Action» ծրագրի և «Կրթական և մշակութային Կամուրջներ» ՀԿ-ի հիանալի, եզակի հնարավորություն տրվեց համախմբելու երիտասարդներին վեց տարբեր
երկրներից Հայաստանում: 10 օր միասին անցկացնելուց հետո մասնակիցները վերադարձան իրենց երկրներ ջերմ հիշողություններով, ձեռք բերած նոր ընկերներով և օգտակար կապեր ստեղծած, որոնք կարևոր են հետագա ամագործակցության համար:
«Կրթական և մշակութային Կամուրջներ» ՀԿ-ն ստեղծում է ոչ միայն կրթական և մշակութային կապեր, այլ նաև կամուրջներ է հաստատում մարդկանց միջև` համախմբելով տաղանդավոր և խելացի առաջնորդների տարբեր երկրներից: Այս ամենից
հետո վստահաբար կարող ենք ասել, որ համագործակցությունը շարունակվում է և նրանք դեռ կվերադառնան Հայաստան:

Leaders and young people from 6 countries, including Armenia, France, Georgia, Germany, Italy and Poland totally 30 people met in Yerevan, Armenia for 10 days to participate in an exchange project «Breaking Stereotypes», which was  financed by European Union, «Youth in Action» program.
Through joint team building activities and work, study sessions the young people had opportunity to develop their knowledge about Intercultural communication, foreign cultures of 6 represented countries and get to know each other better. The exchange gave them a unique opportunity to live together under one roof for 10 days, to spent time together breaking stereotypes about their people, cultures, traditions etc.
For most of the participants this was the first time in Armenia, moreover for some of them it was also the first «Youth in Action» project that they have participated in. The hosting organization «Educational and Cultural Bridges» have organized for the participants Cultural day, during which the participants have visited important cultural and historical places of Armenia, such as Khor Virap, Ararat
region, visit to Noravank Monastery and Areni church and village, famous for Armenian wine. They visited also Areni Wine factory, where they tasted Armenia wines. Visit was also organized to National Gallery of Armenia, where the participants were present on the classical concert. They also visited Narekachi Art Center, where they got acquainted with Traditional Armenian Instruments and National Music.
The participants had opportunity not only to discover Armenian culture but also other cultures of participating countries. «The exchange was quite successful. All the participants were young talented people, who made a great team together. The inner atmosphere in the team was very positive and friendly, which gave opportunity to young people to communicate easily with each other and learn from each
other», mentions the coordinator of the project Arpine Kostanyan.
The Italian team leader, Alessandro Gioffrè d'Ambra, during the Interview has mentioned that they are thankful to the organizers. The team has enjoyed the project, as it was well structured and well balanced. The Italian team also enjoyed the people that they have met to break the stereotypes. Nino Maghlakelidze, the Georgian leader said that the project was quite successful and so much
fun, meeting different cultures to break stereotypes. The topic continued Weronika Szwej, the polish leader: «It was amazing project; we were like a big family. Basically I liked everything».
Thanks to European Union and especially «Youth in Action» and «Educational and Cultural Bridges» NGO had a fantastic opportunity to gather young people from 6 different countries. After 10 days being together participants left back to their countries full of warm memories, newly gained friend and great contacts for future cooperation.
«Educational and Cultural Bridges» NGO creates not only educational and cultural cooperation but also creates bridges among people, joining talented and young leaders from different countries. We are more than sure that the cooperation will continue and they will come back to Armenia.