Լեհաստանի դեսպանը խնդրել է չտեղադրել Միկոյանի արձանը
«Հայկական ժամանակի» փոխանցմամբ՝ Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին երեկ ԱԺ-ում հանդիպել է Գալուստ Սահակյանի հետ և ըստ լուրերի, հանդիպման ժամանակ քննարկվող առանցքային թեմաներից մեկը եղել է Երևանում Անաստաս Միկոյանի արձանի տեղադրման հարցը:
«Դեսպանը Սահակյանին փոխանցել է, որ Վարշավայում հույս ունեն, որ ՀՀ իշխանությունները հաշվի կառնեն լեհ ժողովրդի զգացմունքները: Հիշեցնենք, որ Միկոյանի անունը կապվում է 22 հազար լեհ սպաների գնդակահարության հետ, որը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի Սմոլենսկի մարզի Կատին բնակավայրի մոտ, 1940-ին: Եվրոպական դատարանը Կատինի սպանդը որակել է ռազմական հանցագործություն»:

Polish ambassador asks NA speaker not to erect Mikoyan monument
‘Haykakan Zhamanak’ writes that Polish Ambassador to Armenia Zdzislaw Raczynski met with parliamentary speaker Galust Sahakyan in the National Assembly yesterday. It is rumored that the issue of erecting a monument to Anastas Mikoyan in Yerevan was one of the subjects of discussion.
“The ambassador told Sahakyan that Warsaw hopes the Armenian authorities will take into account the Polish people’s feelings. Mikoyan’s name is linked with mass executions of 22 thousand Polish officers at Katyn in Smolensk region of Russia in 1940. The European Court considered the Katyn massacre a military crime”.