«Պարտադիր, բայց ոչ պարտադրված». Մեկնաբանում է Դավիթ Հարությունյանը
«Պարտադիր» նշանակում է` պարտադիր լուծումներ պետք է գտնվեն, իսկ «չպարտադրված» նշանակում է` պետք է գտնվեն այնպիսի լուծումներ, որոնք յուրաքանչյուրին՝ անգամ երիտասարդին ցույց տան, որ իր համար դա ճանապարհ է: ԱԺ-ում, մեկնաբանելով վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հայտնի «պարտադիր, բայց ոչ պարտադրված» արտահայտությունը, ասաց ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
«Քաղաքացին պետք է համաձայն ու համոզված լինի դրանում, որ դա է ճանապարհը, և դա ողջամիտ ճանապարհ է: Կարծում եմ, որ այս երկու կոմպոնենտների մասին է խոսում վարչապետը` ասելով «պարտադիր, բայց ոչ պարտադրված»,- ասաց Դ. Հարությունյանը:
Կառավարությունը, շարունակեց խոսքը նա, պետք է գտնի լուծում, որպեսզի հետագայում` մեր երկրի ժողովրդագրական փոփոխվող պատկերի պարագայում, ստեղծի պայմաններ, որ Հայաստանի կենսաթոշակառուները չհայտնվեն աղքատության շեմին:
«Եթե որևէ մեկն ուշադիր ուսումնասիրել է Սահմանադրական դատարանի որոշումը, ապա կտեսնի նաև, որ գործատուի պատասխանատվությունը ևս պարտադիր պետք է լինի, ի՞նչ մոդելով, դեռևս վաղ է խոսելը, քանի որ դեռ քննարկման թուլում է»,- եզրափակեց խոսքը Դ. Հարությունյանը:
Նախորդող հրապարակումներ՝ Հ. Աբրահամյան. Կենսաթոշակային բարեփոխումներն ունենալու են պարտադիր բաղադրիչ

Давид Арутюнян об «обязательной, но не принудительной» пенсионной системе
«Обязательная» означает, что должны быть найдены обязательные решения, а «непринудительная» означает – необходимость поиска таких решений, которые всем, даже молодым покажутся верным путем. Об этом заявил сегодня в парламенте Армении министр-глава аппарата правительства Давид Арутюнян, комментируя известное выражение премьер-министра Армении Овика Абраамяна об «обязательной, но не принудительной» накопительной пенсионной системе.
«То есть гражданин должен быть согласен и убежден в том, что путь в этом, и это – разумный путь. На мой взгляд, премьер говорит об этих двух компонентах, говоря «обязательная, но не принудительная» пенсионная система», - сказал Д.Арутюнян.
По мнению Давида Арутюняна, правительство должно найти решение, чтобы в дальнейшем создать такие условия, чтобы в условиях изменения демографической картины в республике пенсионеры Армении не оказались бы на пороге бедности.
«Если кто-либо внимательно изучил решение Конституционного суда, то мог бы увидеть, что ответственность работодателя также должна быть обязательной, но о конкретной модели пока рано говорить», - резюмировал министр-глава аппарата правительства.