Ֆիննախը ԿԳ-ի կանխատեսումներն անվանել է լավատեսական
«Հայկական ժամանակի» փոխանցմամբ՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը վերապահումներ ունի ՀՀ կենտրոնական բանկի ներկայացրած 2014 թվականի դրամավարկային քաղաքականության վերաբերյալ։ Այդ վերապահումները ֆիննախը կներկայացնի կառավարության այսօրվա նիստում։
Ֆիննախը չի հավատում ԿԲ-ի այն կանխատեսումներին, թե այս տարի կարձանագրվի 5.8 տոկոս տնտեսական աճ։ Այս ցուցանիշը ֆիննախը գնահատել է որպես «լավատեսական»։
«Ըստ նախարարության, ԿԲ-ի կանխատեսումները չափազանցված են 1-ից 1.5 տոկոսով։ Այսինքն՝ եթե ԿԲ-ն իրականացնի իր մշակած դրամավարկային քաղաքականությունը, ապա տնտեսական աճը 2014-ին կկազմի 4.3-ից 4.8 տոկոս։ Եվ սա հաշվի առնելով՝ ֆիննախը առաջարկելու է վերանայել ԿԲ-ի մշակած դրամավարկային քաղաքականությունը և իրականացնել «ընդլայնողական» քայլեր, այսինքն՝ խթանել տնտեսական աճը, որը, սակայն, կհանգեցնի բարձր գնաճի»:

«Айкакан жаманак»: Минфин не верит прогнозам Центробанка
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что у министерства финансов Армении есть оговорки по поводу денежно-кредитной политики Центрального банка на 2014 год. Эти оговорки будут представлены на сегодняшнем заседании правительства.
«Минфин не верит прогнозам ЦБ о 5,8% экономическом росте. Этот показатель министерство финансов назвало «оптимистичным». По мнению Минфина, прогнозы ЦБ преувеличены на 1-1,5%. Получается, что если ЦБ реализует свою денежно-кредитную политику, то экономический рост в 2014 году составит 4,3-4,8%. С учетом этого, Минфин сегодня предложит пересмотреть разработанную Центробанком денежно-кредитную политику и предпринять действия по стимулированию экономического роста, что, однако, приведет к высокому уровню инфляции», – пишет газета.