Ֆիննախը ԿԳ-ի կանխատեսումներն անվանել է լավատեսական
«Հայկական ժամանակի» փոխանցմամբ՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը վերապահումներ ունի ՀՀ կենտրոնական բանկի ներկայացրած 2014 թվականի դրամավարկային քաղաքականության վերաբերյալ։ Այդ վերապահումները ֆիննախը կներկայացնի կառավարության այսօրվա նիստում։
Ֆիննախը չի հավատում ԿԲ-ի այն կանխատեսումներին, թե այս տարի կարձանագրվի 5.8 տոկոս տնտեսական աճ։ Այս ցուցանիշը ֆիննախը գնահատել է որպես «լավատեսական»։
«Ըստ նախարարության, ԿԲ-ի կանխատեսումները չափազանցված են 1-ից 1.5 տոկոսով։ Այսինքն՝ եթե ԿԲ-ն իրականացնի իր մշակած դրամավարկային քաղաքականությունը, ապա տնտեսական աճը 2014-ին կկազմի 4.3-ից 4.8 տոկոս։ Եվ սա հաշվի առնելով՝ ֆիննախը առաջարկելու է վերանայել ԿԲ-ի մշակած դրամավարկային քաղաքականությունը և իրականացնել «ընդլայնողական» քայլեր, այսինքն՝ խթանել տնտեսական աճը, որը, սակայն, կհանգեցնի բարձր գնաճի»:

‘Haykakan Zhamanak’ writes that Armenian Finance Ministry has some reservations about the monetary policy of the Central Bank of Armenia (CBA) for 2014 and these reservations will be presented at the government session today.
“Finance Ministry does not believe CBA forecasts about 5.8% economic growth. The ministry called this index optimistic. According to the ministry, CBA forecasts are overestimated by 1-1.5% so economic growth in 2014 will make 4.3-4.8% if CBA implements its monetary policy. Given this, Finance Ministry today will propose reviewing CBA’s monetary policy and take actions to promote economic growth, which will result in higher inflation,” the daily says.