Փաշինյանի տպավորությունը. Գործում է «ինձանից հետո թեկուզ ջրհեղեղ» սկզբունքը
«Արտաքին պարտքի սպասարկման առումով 2013-ն աննախադեպ տարի էր, քանի որ այն սպասարկելու համար վճարվել է 861 մլն դոլար: Հաջորդ նման պիկը սպասվում է 2020-ին, երբ մարելու նպատակով վճարելու ենք ավելի քան 1 մլրդ դոլար»,- 2013-ի պետբյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ, դիմելով Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանին, ասաց ՀԱԿ խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը:
ԿԲ նախագահից պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե ինչքանո՞վ են նպատակահարմար այսպիսի պիկերը և արդյոք չարժե՞ բանակցել, որպեսզի մարման վճարները ավելի սահուն աճ արձանագրեն: Ներկայացնելով վերջին երկու տարվա մարումները՝ Ն. Փաշինյանը նկատեց, որ կտրուկ աճ է արձանագրվել, ինչը, Փաշինյանի խոսքով, լուրջ խնդիր է. «Հետաքրքիր է` այսպիսի կտրուկ վերելքները արդյոք վնաս չե՞ն հասցնում»:
Ա. Ջավադյանը, համաձայնելով, որ այս հարցում որոշակի պիկ կա, ասաց, որ Հայաստանի ռեզերվների կառուցվածքը համահունչ է պետության արտաքին պարտքի կառուցվածքին:
«Պետությունը հաշվի է առնում բոլոր պիկերը, բայց Հայաստանն ունակ կլինի մարելու»,- հավաստիացրեց նա:
Իր հերթին ՀՀ գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանն էլ պարզաբանեց, որ այդ պիկը պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ պետությունն իրականացրել է ՌԴ-ից ստացած 500 մլն դոլար վարկի վաղաժամկետ մարում, իսկ իրականացվել է մարումը ի հաշիվ մեկ այլ արտաքին պարտք ներգրավելու:
«Պետական պարտքի կառավարման ու համահունչ մարման խնդիրը կառավարության կողմից լուծված է»,- ասաց նա:
ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց, թե Ջավադյանի պատասխանից հասկանացել է, որ կայացվել է քաղաքական որոշում և մարումը տեղափոխվել 2020թվական՝ «ինձնից հետո թեկուզ ջրհեղեղ սկզբունքով»:

Н.Пашинян: Правительство руководствуется принципом «после нас хоть потоп»
В Армении 2013 год был беспрецедентным в плане обслуживания внешнего долга – 861 млн. долларов. Об этом заявил сегодня в ходе обсуждения годового отчета «Об исполнении государственного бюджета за 2013 г.» в Национальном Собрании член парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян.
По словам депутата, следующий подобный пик ожидается в 2020 году, когда Армении нужно будет погасить порядка 1 млрд. долларов.
Обратившись к председателю Центрального банка Армении Артуру Джавадяну, Никол Пашинян поинтересовался, насколько целесообразен такой пик и не следует вести переговоры, чтобы процесс выплат по погашению кредита протекал более гладко.
«Не наносят ли вред экономике столь резкой рост», - спросил депутат АНК.
Председатель Центробанка Артур Джавадян согласился с замечанием депутата, отметив: «Конечно, мы имеем некоторый пик в этом вопросе, однако структура внутренних и внешних резервов Армении соответствует структуре внешнего долга страны».
По его словам, государство учитывает все пики и Армения в состоянии погасить долг.
В свою очередь главный казначей Артем Джанджугазян уточнил, что этот пик обусловлен также тем обстоятельством, что Армения приняла решение о досрочном погашении российского кредита в размере 500 млн. долларов и погашение было осуществлено за счет привлечения другого внешнего долга.
«Вопрос управления внешним долгом и его погашения решен правительством Армении», - сказал он.
В ответ на это депутат АНК Никол Пашинян заявил, что из озвученных ответов следует, что принято политическое решение и погашение перенесено на 2020 год, исходя из принципа «после нас хоть потоп».