Փաշինյանի տպավորությունը. Գործում է «ինձանից հետո թեկուզ ջրհեղեղ» սկզբունքը
«Արտաքին պարտքի սպասարկման առումով 2013-ն աննախադեպ տարի էր, քանի որ այն սպասարկելու համար վճարվել է 861 մլն դոլար: Հաջորդ նման պիկը սպասվում է 2020-ին, երբ մարելու նպատակով վճարելու ենք ավելի քան 1 մլրդ դոլար»,- 2013-ի պետբյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ, դիմելով Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանին, ասաց ՀԱԿ խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը:
ԿԲ նախագահից պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե ինչքանո՞վ են նպատակահարմար այսպիսի պիկերը և արդյոք չարժե՞ բանակցել, որպեսզի մարման վճարները ավելի սահուն աճ արձանագրեն: Ներկայացնելով վերջին երկու տարվա մարումները՝ Ն. Փաշինյանը նկատեց, որ կտրուկ աճ է արձանագրվել, ինչը, Փաշինյանի խոսքով, լուրջ խնդիր է. «Հետաքրքիր է` այսպիսի կտրուկ վերելքները արդյոք վնաս չե՞ն հասցնում»:
Ա. Ջավադյանը, համաձայնելով, որ այս հարցում որոշակի պիկ կա, ասաց, որ Հայաստանի ռեզերվների կառուցվածքը համահունչ է պետության արտաքին պարտքի կառուցվածքին:
«Պետությունը հաշվի է առնում բոլոր պիկերը, բայց Հայաստանն ունակ կլինի մարելու»,- հավաստիացրեց նա:
Իր հերթին ՀՀ գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանն էլ պարզաբանեց, որ այդ պիկը պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ պետությունն իրականացրել է ՌԴ-ից ստացած 500 մլն դոլար վարկի վաղաժամկետ մարում, իսկ իրականացվել է մարումը ի հաշիվ մեկ այլ արտաքին պարտք ներգրավելու:
«Պետական պարտքի կառավարման ու համահունչ մարման խնդիրը կառավարության կողմից լուծված է»,- ասաց նա:
ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց, թե Ջավադյանի պատասխանից հասկանացել է, որ կայացվել է քաղաքական որոշում և մարումը տեղափոխվել 2020թվական՝ «ինձնից հետո թեկուզ ջրհեղեղ սկզբունքով»:

2013 was an unprecedented year for Armenia in terms of external debt service that reached $861 million, the deputy of Armenian National Congress (HAK) faction Nikol Pashinyan said in the parliament today during discussions of the annual report on the 2013 state budget execution.
In his words, another such peak is expected in 2020 when Armenia will have to pay about $1 billion.
Pashinyan asked Chairman of the Central Bank of Armenia (CBA) Arthur Javadyan how expedient such a peak is and whether negotiations should be conducted so that the process of credit payment could go more smoothly.
“Isn’t such a sharp growth detrimental to the economy?” HAK faction deputy asked.
CBA chairman Arthur Javadyan agreed with Pashinyan’s remark, saying: “Of course, we had a peak in this matter, but the structure of Armenia’s domestic and external reserves is in line with its external debt structure”. According to Javadyan, the state takes all such peaks into account and Armenia is able to pay its debt.
Chief Treasurer Atom Janjughazyan clarified for his part that the peak was conditioned by Armenia’s decision about early repayment of a $500 million Russian loan, which was repaid after another external loan was received.
“The Armenian government dealt with the issue of external debt management and its repayment,” he noted.
In response, Nikol Pashinyan said that it follows from these answers that a political decision was taken and the repayment was postponed until 2020, based on the principle “After us the deluge”.