«Որոշակի վերահսկողական լիազորություններ ընդդիմությունը պետք է ունենա»
«Որոշակի վերահսկողական լիազորություններ ընդդիմությունը պետք է ունենա, թեև չեմ կարող ասել, որ ընդդիմությունն այսօր բացարձակապես չունի այդ լիազորությունը: Խնդիրը սահմաններն են: Այդ լիազորությունները պետք է ընդլայնվեն, բայց ինչ սահմաններում` առանձին հարց է, որն արդեն քննարկման առարկա դարձել է»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ մարմիններում ընդդիմությանը վերահսկողական լծակներ տալուն, մասնավորապես ընդդիմությունը կարևորում է Վերահսկիչ պալատը, Դ. Հարությունյանն ասաց, որ տեսականորեն ոչինչ բացառել պետք չէ, պետք է քննարկեն` այս փուլում իրենք պատրաստ են դրան, թե ոչ. «Պետք է ծանոթանալ այլ երկրների փորձին, ընդ որում՝ այն երկրների, որոնք գտնվում են կուսակցությունների կայացման այն փուլում, որում մենք ենք գտնվում: Եվ շարժվենք ըստ այդմ»:
Դ. Հարությունյանը հստակեցրեց, որ իր խոսքում հաստատ մեղադրանք ընդդիմության հասցեին չկար.
«Ցանկացած «չկայացած» բառակապակցություն, որ ես օգտագործում եմ վերաբերում է քաղաքական դաշտին և հավասարապես բոլոր կուսակցություններին: Մենք դեռևս չենք կարողացել կայացնել մեր քաղաքական դաշտը. դա գաղտնիք չէ և նախագահի ելույթում էլ է հնչել այդ մասին»:
Անդրադառնալով ՀՀԿ 15-րդ համագումարում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթում կարևորած երկբևեռ քաղաքական դաշտի կայացմանը` Դ. Հարությունյանն ասաց, որ դա միշտ չէ, որ նշանակում է երկկուսակցական համակարգ և այստեղ խոսքը թերևս երկու տարբեր ուղղությունների մասին է, որոնք ներկայացված կլինեն կոալիցիայով, մի խումբ կուսակցություններով, բայց ակնհայտորեն կերևա, թե այդ որ երկու կուսակցական խմբերն են. «Բայց սա չի նշանակում, թե որևէ կուսակցություն չի կարող մի բևեռից մյուսն անցում կատարել»:

Д.Арутюнян: У оппозиции должны быть определенные контрольные полномочия
«У оппозиции должны быть определенные контрольные полномочия, хотя не могу сказать, что сегодня у нее таких полномочий абсолютно нет. Вопрос в пределах. Эти полномочия должны быть расширены, но в каких пределах – отдельный вопрос, который уже обсуждался», - заявил сегодня в ходе брифинга в Национальном Собрании министр-руководитель аппарата правительства Армении Давид Арутюнян.
Что касается предоставления оппозиции рычагов контроля в конкретных структурах, в частности в Контрольной палате, то Давид Арутюнян подчеркнул, что теоретически не следует ничего исключать и необходимо обсудить, готовы они к этому на данном этапе или нет. «Нужно ознакомиться с опытом других стран, причем тех, которые находятся на том же этапе становления партий, что и мы, и двигаться, руководствуясь этой логикой», - считает он.
Как отметил Давид Арутюнян, в его словах нет обвинений в адрес оппозиции. «Слово „несостоявшееся”, которое я использую, касается политического поля и всех партий в равной степени. Мы пока не сумели добиться того, чтобы наше политическое поле состоялось, и это не секрет. В речи президента также была озвучена эта мысль», - сказал он.
Касаясь озвученной президентом Армении Сержем Саргсяном на 15-м съезде Республиканской партии Армении мысли о становлении двухполюсного политического поля, Давид Арутюнян отметил, что это не всегда означает двухпартийную систему и здесь речь идет о двух разных направлениях, которые будут представлены в рамках коалиции, группой партий. При этом четко будет видно, какие это партийные группы.
«Тем не менее, это не означает, что какая-либо партия не может перейти из одного полюса к другому», - добавил Давид Арутюнян.