«Որոշակի վերահսկողական լիազորություններ ընդդիմությունը պետք է ունենա»
«Որոշակի վերահսկողական լիազորություններ ընդդիմությունը պետք է ունենա, թեև չեմ կարող ասել, որ ընդդիմությունն այսօր բացարձակապես չունի այդ լիազորությունը: Խնդիրը սահմաններն են: Այդ լիազորությունները պետք է ընդլայնվեն, բայց ինչ սահմաններում` առանձին հարց է, որն արդեն քննարկման առարկա դարձել է»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ մարմիններում ընդդիմությանը վերահսկողական լծակներ տալուն, մասնավորապես ընդդիմությունը կարևորում է Վերահսկիչ պալատը, Դ. Հարությունյանն ասաց, որ տեսականորեն ոչինչ բացառել պետք չէ, պետք է քննարկեն` այս փուլում իրենք պատրաստ են դրան, թե ոչ. «Պետք է ծանոթանալ այլ երկրների փորձին, ընդ որում՝ այն երկրների, որոնք գտնվում են կուսակցությունների կայացման այն փուլում, որում մենք ենք գտնվում: Եվ շարժվենք ըստ այդմ»:
Դ. Հարությունյանը հստակեցրեց, որ իր խոսքում հաստատ մեղադրանք ընդդիմության հասցեին չկար.
«Ցանկացած «չկայացած» բառակապակցություն, որ ես օգտագործում եմ վերաբերում է քաղաքական դաշտին և հավասարապես բոլոր կուսակցություններին: Մենք դեռևս չենք կարողացել կայացնել մեր քաղաքական դաշտը. դա գաղտնիք չէ և նախագահի ելույթում էլ է հնչել այդ մասին»:
Անդրադառնալով ՀՀԿ 15-րդ համագումարում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթում կարևորած երկբևեռ քաղաքական դաշտի կայացմանը` Դ. Հարությունյանն ասաց, որ դա միշտ չէ, որ նշանակում է երկկուսակցական համակարգ և այստեղ խոսքը թերևս երկու տարբեր ուղղությունների մասին է, որոնք ներկայացված կլինեն կոալիցիայով, մի խումբ կուսակցություններով, բայց ակնհայտորեն կերևա, թե այդ որ երկու կուսակցական խմբերն են. «Բայց սա չի նշանակում, թե որևէ կուսակցություն չի կարող մի բևեռից մյուսն անցում կատարել»:

“The opposition should have some supervisory powers, even though I cannot say that it has no such powers now. The matter concerns the limits: these powers should be expended, but how much they will be expanded is a separate question which is already being discussed”, Minister – Chief of the Government Staff David Harutyunyan said during a briefing in the National Assembly today.
As regards the issue of giving supervisory levers to the opposition in specific structures, particularly in the Control Chamber, D. Harutyunyan said nothing can be ruled out theoretically and it is necessary to discuss whether they are prepared at the current stage or not. “We should study experience of other countries, mostly those which are now at the same stage of their parties’ establishment as we are. And we should follow the same logic,” he noted.
Harutyunyan stressed that his words are not accusations against the opposition. “The word ‘not full-fledged’ I have used applies equally to the political field and all the parties. It is no secret that our political field has not been fully established. This idea was expressed in the president’s speech as well,” he said.
Speaking about the idea voiced by Armenian President Serzh Sargsyan at the 15th congress of Republican Party of Armenia concerning the emergence of a bipolar political field, David Harutyunyan said that it does not necessary mean a bipartisan system and in this case the matter concerns two directions to be represented within the coalition’s framework, by a group of parties. And these groups of parties will be clearly visible.