«Ցեղասպանության միջով անցած հայ ժողովուրդը ելք գտավ անելանելի իրավիճակից»
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ: Ուղերձում ասված է.
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
1918 թվականի մայիսի 28-ը բեկումնային դարձավ մեր ժողովրդի բազմադարյա պատմության մեջ և արմատապես փոխեց նրա ընթացքը: Հարյուրամյակներ շարունակ առանց պետականության գոյատևած, զրկանքների ու ցեղասպանության միջով անցած հայ ժողովուրդը կարողացավ ի մի բերել իր բոլոր ուժերը և ելք գտնել անելանելի թվացող իրավիճակից: Իսկ ելքը մեկն էր. ստեղծել և պաշտպանել իր անկախ պետականությունը:
Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերը վերադարձրին հայ զինվորականի երբեմնի փառքը, մեր ժողովրդի հույսն ու հավատը ապագայի հանդեպ: Ստեղծվեցին առաջին պետական ինստիտուտներն ու խորհրդանիշները, անցկացվեցին առաջին խորհրդարանական ընտրությունները և 20-րդ դարասկզբին Հայաստանում դրվեցին ժողովրդավարության հիմքերը: Ծանր ու բարդ աշխարհաքաղաքական և սոցիալ-տնտեսական պայմաններում Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը գոյատևեց կարճ ժամանակահատված` թողնելով, սակայն, մեծ ժառանգություն և պատմության դաս հանդիսանալով սերունդների համար:
Հայ ժողովուրդը շատ բան է կորցրել պատմության քառուղիներում: Սակայն, դիմակայելով ճակատագրի հարվածներին` բոլոր փորձություններից նա դուրս է եկել ավելի ուժեղ ու իմաստնացած: Դրա վկայությունն այսօր հաստատուն քայլերով զարգացող ու բարգավաճող հայկական երկու հանրապետություններն են, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ եռամիասնությունը, մեր հզոր ու հաղթական բանակը: Մենք պարտավոր ենք միասնաբար ու համատեղ ուժերով պահել ու փայփայել մեր ձեռքբերումները` ամեն ինչից վեր դասելով պետական և ազգային շահերը:
Այս տոնական օրը մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին, Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի մեր քույրերին ու եղբայրներին, մաղթում եմ բոլորին խաղաղություն, քաջառողջություն ու ամենայն բարիք»:

Heroic battles of Sardarapat returned former glory of the Armenian warrior
President of the Nagorno-Karabakh Republic Bako Sahakyan issued a congratulatory message on the day of the First Armenian Republic, the press service of the NKR President Office reported.
“Dear Compatriots,
On behalf of the Artsakh Republic's authorities and myself personally, I cordially congratulate you on the Day of the First Armenian Republic.
May 28, 1918 has become a turning point in our nation's millennia-long history that has changed radically its course. Armenian people, who survived for hundreds of years without a statehood, having passed through suffering and genocide, managed to bring together all of its potential and find a way out of a seemingly hopeless situation. There was only one path - to create and protect our own independent statehood.
The heroic battles of Sardarapat, Bash Aparan and Gharakilisa returned the former glory of the Armenian warrior, the hope and faith of our nation towards the future. In the early 20th century the foundations of democracy were laid in Armenia, with the first public institutions and symbols created and parliamentary elections held. The First Armenian Republic survived for a short period of time in harsh and complicated geopolitical and socioeconomic conditions. However, it has left a great heritage and provided history lessons for generations.
The Armenian nation has had numerous losses at the crossroads of history. Nevertheless, sustaining the blows of the destiny our nation has become much stronger and wiser. The steadily developing Armenian states, the Armenia-Artsakh-Diaspora unshakable trinity, our powerful and triumphant army are the best proves of that. We must keep and cherish our achievements together and with joint efforts, putting the state and national interests above everything else.
On this festive day I once again congratulate our entire nation, our sisters and brothers from Armenia, Artsakh and the Diaspora, and I wish everybody peace, robust health and all the best”.