Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահին
Այսօր Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Երևան ժամանած ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի համադաշնության նախագահ և Արտաքին հարաբերությունների դեպարտամենտի ղեկավար Դիդյե Բուրկհալտերին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց.
«Վերջին տարիներին Հայաստանը և Շվեյցարիան լուրջ առաջընթաց են արձանագրել տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ընդլայնման առումով, և մենք լիահույս ենք համատեղ ջանքերով առավել խորացնելու և զարգացնելու մեր հարաբերությունները»:
«Մենք ունենք շատ լավ ու բարեկամական հարաբերություններ, ամուր իրավապայմանագրային դաշտ, ընդլայնվում են գործարար կապերը, նախատեսվում է շվեյցարացի գործարարների այցելություն Հայաստան, որի արդյունքում, հուսով եմ, հնարավոր կլինի Շվեյցարիայից ներդրումներ կատարել Հայաստանի տնտեսությունում»,- ասաց Շվեյցարիայի Նախագահը։
«Հայաստանն աջակցում է Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունում Շվեյցարիայի նախագահությանը և պատրաստ է իր նպաստը բերել շվեյցարական նախագահության առաջնահերթությունների իրագործմանը, որոնց շարքում, անշուշտ, կարևորում է անվտանգության և կայունության խթանմանը, Հարավային Կովկասում վստահության ամրապնդման միջոցների իրականացմանն ուղղված ջանքերը»,- հավելեց նախարար Նալբանդյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ԵԱՀԿ շրջանակներում համագործակցության ուղիները, անդրադարձ կատարվեց ԵԱՀԿ գործունեության օրակարգային հարցերին, կազմակերպության դերի և արդյունավետության բարձրացման նպատակով իրականացվող քայլերին։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը ԵԱՀԿ գործող նախագահին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, այդ ուղղությամբ Հայաստանի և Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ձեռնարկվող ջանքերը։
ԵԱՀԿ գործող նախագահը շեշտեց, որ շվեյցարական նախագահությունը անվերապահորեն սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը և ափսոսանք հայտնեց, որ առ այսօր հնարավոր չի եղել իրականացնել միջնորդների՝ միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ առաջարկությունը։
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին ուկրաինական ճգնաժամի և դրա կարգավորման ուղիների շուրջ։
Հանդիպմանն անդրադարձ եղավ ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի գործունեությանը, ինչի կապակցությամբ արտգործնախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց գրասենյակի կողմից իրականացվող աշխատանքները և կարևորեց դրանց շարունակականության ապահովումը:
Հանդիպումից հետո Էդվարդ Նալբանդյանն ու Դիդյե Բուրկհալտերը Փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Շվեյցարիայի Համադաշնության արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի միջև՝ երկու գերատեսչությունների միջև խորհրդատվությունների անցկացման մասին:

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan received today the OSCE Chairperson-in-Office, Swiss President, Head of the Federal Department of Foreign Affairs Didier Burkhalter, Armenian Foreign Ministry said.
Welcoming the guest, Edward Nalbandyan said: “Armenia and Switzerland have in recent years made serious progress in various spheres in terms of expanding their bilateral cooperation and we hope for the further deepening and development of relations by joint efforts”.
“Very good and friendly relations have been established between our countries. A solid legal and contractual framework exists. Business links are expanded, and a group of Swiss businessmen are expected to visit Armenia, thanks to which, hopefully, Swiss investment in Armenian economy will become possible,” Didier Burkhalter said.
“Armenia assists Switzerland’s Chairmanship of the OSCE and is ready to contribute to the realization of the Swiss Chairmanship’s priorities. Out of those priorities, it attaches importance to the measures aimed at strengthening the security and stability and trust building in the South Caucasus,” Edward Nalbandyan stated.
The interlocutors discussed ways of cooperatin within the OSCE framework as well as issues on the OSCE agenda, the role of OSCE, and measures to increase its efficiency.
Edward Nalbandyan informed the OSCE Chairperson-in-Office about the latest developments in the peaceful settlement of the Karabakh conflict and the efforts made by Armenia and the OSCE Minsk Group Co-chairs in this direction.
Following the meeting, Edward Nalbandyan and Didier Burkhalter signed a Memorandum of Understanding between Armenian Foreign Ministry and Switzerland’s Department of Foreign Affairs about holding consultations between the two departments.
The OSCE Chairperson-in-Office stressed that the Swiss Chairmanship unconditionally supports the activities of the OSCE Minsk Group Co-chairs. He expressed regret over the failure to implement the mediators’ proposals to establish mechanisms for investigation of border incidents.
The sides exchanged views on the Ukraine crisis and ways of its resolution.
During the meeting the sides discussed the activities of the OSCE Office in Yerevan. The Armenian foreign minister highly appreciated the work done by the Office and underlined the importance of ensuring its systematic character.