Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահին
Այսօր Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Երևան ժամանած ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի համադաշնության նախագահ և Արտաքին հարաբերությունների դեպարտամենտի ղեկավար Դիդյե Բուրկհալտերին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց.
«Վերջին տարիներին Հայաստանը և Շվեյցարիան լուրջ առաջընթաց են արձանագրել տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ընդլայնման առումով, և մենք լիահույս ենք համատեղ ջանքերով առավել խորացնելու և զարգացնելու մեր հարաբերությունները»:
«Մենք ունենք շատ լավ ու բարեկամական հարաբերություններ, ամուր իրավապայմանագրային դաշտ, ընդլայնվում են գործարար կապերը, նախատեսվում է շվեյցարացի գործարարների այցելություն Հայաստան, որի արդյունքում, հուսով եմ, հնարավոր կլինի Շվեյցարիայից ներդրումներ կատարել Հայաստանի տնտեսությունում»,- ասաց Շվեյցարիայի Նախագահը։
«Հայաստանն աջակցում է Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունում Շվեյցարիայի նախագահությանը և պատրաստ է իր նպաստը բերել շվեյցարական նախագահության առաջնահերթությունների իրագործմանը, որոնց շարքում, անշուշտ, կարևորում է անվտանգության և կայունության խթանմանը, Հարավային Կովկասում վստահության ամրապնդման միջոցների իրականացմանն ուղղված ջանքերը»,- հավելեց նախարար Նալբանդյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ԵԱՀԿ շրջանակներում համագործակցության ուղիները, անդրադարձ կատարվեց ԵԱՀԿ գործունեության օրակարգային հարցերին, կազմակերպության դերի և արդյունավետության բարձրացման նպատակով իրականացվող քայլերին։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը ԵԱՀԿ գործող նախագահին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, այդ ուղղությամբ Հայաստանի և Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ձեռնարկվող ջանքերը։
ԵԱՀԿ գործող նախագահը շեշտեց, որ շվեյցարական նախագահությունը անվերապահորեն սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը և ափսոսանք հայտնեց, որ առ այսօր հնարավոր չի եղել իրականացնել միջնորդների՝ միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ առաջարկությունը։
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին ուկրաինական ճգնաժամի և դրա կարգավորման ուղիների շուրջ։
Հանդիպմանն անդրադարձ եղավ ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի գործունեությանը, ինչի կապակցությամբ արտգործնախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց գրասենյակի կողմից իրականացվող աշխատանքները և կարևորեց դրանց շարունակականության ապահովումը:
Հանդիպումից հետո Էդվարդ Նալբանդյանն ու Դիդյե Բուրկհալտերը Փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Շվեյցարիայի Համադաշնության արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի միջև՝ երկու գերատեսչությունների միջև խորհրդատվությունների անցկացման մասին:

Глава МИД Армении принял действующего председателя ОБСЕ
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня встретился с действующим председателем ОБСЕ, президентом Швейцарской Конфедерации, руководителем Федерального департамента иностранных дел Дидье Буркхальтером. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Приветствуя гостя, Эдвард Налбандян отметил: «В течение последних лет Армения и Швейцария зафиксировали серьезный прогресс в разных сферах в плане расширения двустороннего сотрудничества, и мы надеемся на большее углубление и развитие отношений совместными усилиями».
«Между нашими странами установились очень хорошие и дружественные отношения, действует прочное договорно-правовое поле, расширяются бизнес-связи, планируется визит швейцарских предпринимателей в Армению, по итогам которого, надеюсь, будет возможно осуществление инвестиции из Швейцарии в экономику Армении», - заявил Дидье Буркхальтер.
«Армения содействует председательству Швейцарии в ОБСЕ и готова внести вклад в процесс реализации приоритетов председательства страны, в числе которых, несомненно, придает важность мерам, направленным на стимулирование стабильности и безопасности, укрепление доверия в регионе Южного Кавказа», - отметил Эдвард Налбандян.
В ходе встречи собеседники обсудили пути сотрудничества в рамках ОБСЕ, а также обратились к вопросам повестки деятельности ОБСЕ, роли организации и мер, нацеленных на повышение ее эффективности.
Глава МИД Армении представил действующему председателю ОБСЕ последние развития в рамках процесса мирного урегулирования карабахского конфликта, а также усилия, предпринимаемые Арменией и сопредседателями Минской группы ОБСЕ в этом направлении.
После встречи Эдвард Налбандян и Дидье Буркхальтер подписали Меморандум взаимопонимания между МИД Армении и департаментом иностранных дел Швейцарии о проведении консультаций между двумя ведомствами.
Действующий председатель ОБСЕ подчеркнул, что председательство Швейцарии безоговорочно поддерживает деятельность сопредседателей МГ ОБСЕ, и выразил сожаление по поводу того, что до сих пор не удалось добиться реализации предложения посредников по созданию механизмов расследования инцидентов на границе.
Стороны обменялись мнениями относительно украинского кризиса и путей его урегулирования.
В ходе встречи собеседники обсудили деятельность ереванского офиса ОБСЕ. Глава МИД Армении высоко оценил осуществляемые офисом работы и отметил важность обеспечения их систематичности.