Վարչապետի մոտ քննարկվել են ՎՊ-ի իրականացրած ստուգումների արդյունքները
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ տեղի է ունեցել քննարկում, որի ընթացքում ՀՀ վերահսկիչ պալատի կողմից ներկայացվել են մի շարք ոլորտներում իրականացված ստուգումների արդյունքները: Քննարկվել են արձանագրված խախտումները և թերությունները, ինչպես նաև այդ խնդիրների լուծմանն ուղղված առաջարկություններ: Այս մասին հայտնում են Կառավարությունից:
Արդյունքների ամփոփումից ելնելով՝ ՀՀ վարչապետի կողմից տրվել են հանձնարարականներ համապատասխան մարմինների ղեկավարներին՝ ձեռնարկել միջոցներ կարճ ժամկետում բացթողումները շտկելու, ինչպես նաև ներկայացնել համակարգային առաջարկություններ խախտումները հետագայում բացառելու համար, խախտումների և թերությունների համար պատասխանատու անձանց ենթարկել պատասխանատվության՝ ընդհուպ մինչև աշխատանքից ազատում, իսկ քրեական տարրեր պարունակող դեպքերի համար գործերը փոխանցել իրավապահ մարմիններին:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հետևյալ խնդիրներին.
Առողջապահության ոլորտ.
1. Քննարկվել է առողջապահական դիսպանսերներում հիվանդների բուժման և հետազոտության ժամկետների անհարկի ավելացման (հաշվետվություններում մարդ/օրերի թվի իրականից ավել ներկայացման) հետևանքով բյուջետային միջոցների ոչ արդյունավետ օգտագործման (լրացուցիչ չհիմնավորված ծախսերի) հետ կապված հարցը:
ՀՀ առողջապահության նախարարը տեղեկացրել է, որ մշակվում են և ներդրվելու են ֆինանսավորման նոր մեխանիզմներ, որոնց կիրառմամբ կբացառվեն ոչ հավաստի տվյալների հիման վրա վճարումների իրականացումը, ինչպես նաև ՀՀ ՎՊ-ի կողմից նախանշված մյուս ռիսկերը:
2. Դեղերի ձեռքբերման հետ կապված նշվել է, որ ուսումնասիրությունների արդյունքներով եղել են դեպքեր, երբ նախարարության կողմից բանակցային ընթացակարգով անմիջապես արտադրողից ուղղակի գնում իրականացնելու շնորհիվ խնայվել են ՀՀ պետական բյուջեի զգալի միջոցներ (օրինակ ինսուլինի ձեռքբերման դեպքում):
Հանձնարարվել է ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը և ՀՀ առողջապահության նախարարությանը քննարկել և ներկայացնել համապատասխան առաջարկություն գնման մեխանիզմների փոփոխման վերաբերյալ, որի արդյունքում կնվազեն ծախսերը՝ առանց դեղերի որակական հատկանիշների վրա ազդեցության:
Սոցիալական ոլորտ.
Քննարկվել են հղիության և ծննդաբերության արձակուրդի, ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների հաշվարկման և վճարման հետ կապված հարցերը՝ ներկայացնելով չարաշահումների կոնկրետ օրինակներ:
Հանձնարարվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը մշակել համապատասխան օրենդրական փոփոխությունների փաթեթ, որը կբացառի այս ոլորտում առկա չարաշահումները, կապահովի սոցիալական արդարությունը:
Միաժամանակ հանձնարարվել է ՀՀ մարզպետներին, Երևանի քաղաքապետին և ՀՀ առողջապահության նախարարին՝ սահմանել խիստ վերահսկողություն անաշխատունակության թերթիկների տրամադրման գործընթացի նկատմամբ:
Քաղաքաշինության ոլորտ.
Քննարկվել են քաղաքաշինական գործող նորմերի և վերադիր ծախսերի հետ կապված խնդիրները:
Հանձնարարվել է ՀՀ քաղաքաշինության նախարարին՝ պատշաճ ուշադրություն դարձնել նորմատիվատեխնիկական փաստաթղթերի արդիականացմանը, ինչպես նաև ձեռնարկել միջոցներ ՀՀ ՎՊ-ի վերհանած խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Գյուղատնտեսության ոլորտ.
Քննարկվել է «Շուկայավարման հնարավորություններ ֆերմերներին» ծրագրի շրջանակներում ենթավարկերը գյուղացիներին և ընկերություններին տրամադրելու գործող մեխանիզմի հարցը:
Համարվել է անընդունելի գործող վարկավորման մեխանիզմը, որի արդյունքում գյուղացիական տնտեսությունների վարկավորումը իրականացվել է բարձր տոկոսադրույքով (ընդհուպ մինչև 24%):
Հանձնարարվել է բանակցել միջազգային կազմակերպությունների հետ, վերանայել վարկերի տրամադրման մեխանիզմները՝ գյուղացիական տնտեսություններին ապահովելով ավելի էժան ռեսուրսներով:

У премьера обсуждались результаты проверок Контрольной палаты Армении
У премьер-министра Армении Овика Абрамяна состоялось заседание, в ходе которого председатель Контрольной палаты РА представил результаты проверок в ряде отраслей. Обсуждались зафиксированные случаи нарушений и недостатков, а также предложения по их устранению. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр Армении, исходя из обобщения представленных результатов, дал указания руководителям соответствующих ведомств – предпринять меры по скорейшему устранению недостатков, а также представить комплексные предложения для исключения нарушений в будущем. Обсуждался также вопрос привлечения к ответственности ответственных лиц, вплоть до увольнения, а в случае наличия признаков для возбуждения уголовного дела передать их в правоохранительные органы.
В ходе обсуждения в сфере здравоохранения были отмечены случаи необоснованного затягивания процесса обследования и лечения пациентов в медицинских диспансерах и неэффективное использование бюджетных средств в результате этого.
Министр здравоохранения сообщил, что разрабатываются и будут внедрены новые механизмы финансирования, с применением которых будет исключено выполнение платежей на основании недостоверных данных, а также другие указанные Контрольной палатой риски.
В связи с закупкой медикаментов было отмечено, что в результате изучений выявлены случаи, когда благодаря прямой закупке от производителя, министерством были сэкономлены значительные госбюджетные средства (в случае закупки инсулина).
Премьер-министр поручил Минфину и Минздраву обсудить и представить предложения по изменению механизмов закупок, в результате будут сокращены расходы без ущерба для качественных показателей медикаментов.
В социальной сфере рассматривались вопросы, связанные с отпуском по беременности и родам, расчетом пособий по временной нетрудоспособности, с указанием конкретных примеров злоупотреблений.
Министерству труда и по социальным вопросам поручено разработать пакет законодательных изменений, который исключит указанные недостатки и обеспечит социальную справедливость.
Губернаторам, мэру Еревана и министру здравоохранения поручено установить строжайший контроль за процессом выдачи документов по нетрудоспособности.
В сфере градостроительства обсуждались вопросы, касающиеся действующих градостроительных норм и дополнительных расходов.
Министру градостроительства поручено обратить внимание на усовершенствование нормативно-технической документации, а также принять меры по устранению недостатков, отмеченных Контрольной палатой Армении.
В сфере сельского хозяйства был обсужден действующий механизм предоставления крестьянам и организациям субкредитов в рамках программы «Возможности рыночного управления для фермеров».
Действующий механизм кредитования, когда крестьянским хозяйствам кредиты предоставлялись по высоким процентным ставкам (вплоть до 24%), признан неприемлемым, когда
Премьер-министр Армении поручил вести переговоры с международными организациями, пересмотреть механизмы кредитования для обеспечения крестьянских хозяйств более дешевыми ресурсами.