Վարչապետի մոտ քննարկվել են ՎՊ-ի իրականացրած ստուգումների արդյունքները
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ տեղի է ունեցել քննարկում, որի ընթացքում ՀՀ վերահսկիչ պալատի կողմից ներկայացվել են մի շարք ոլորտներում իրականացված ստուգումների արդյունքները: Քննարկվել են արձանագրված խախտումները և թերությունները, ինչպես նաև այդ խնդիրների լուծմանն ուղղված առաջարկություններ: Այս մասին հայտնում են Կառավարությունից:
Արդյունքների ամփոփումից ելնելով՝ ՀՀ վարչապետի կողմից տրվել են հանձնարարականներ համապատասխան մարմինների ղեկավարներին՝ ձեռնարկել միջոցներ կարճ ժամկետում բացթողումները շտկելու, ինչպես նաև ներկայացնել համակարգային առաջարկություններ խախտումները հետագայում բացառելու համար, խախտումների և թերությունների համար պատասխանատու անձանց ենթարկել պատասխանատվության՝ ընդհուպ մինչև աշխատանքից ազատում, իսկ քրեական տարրեր պարունակող դեպքերի համար գործերը փոխանցել իրավապահ մարմիններին:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հետևյալ խնդիրներին.
Առողջապահության ոլորտ.
1. Քննարկվել է առողջապահական դիսպանսերներում հիվանդների բուժման և հետազոտության ժամկետների անհարկի ավելացման (հաշվետվություններում մարդ/օրերի թվի իրականից ավել ներկայացման) հետևանքով բյուջետային միջոցների ոչ արդյունավետ օգտագործման (լրացուցիչ չհիմնավորված ծախսերի) հետ կապված հարցը:
ՀՀ առողջապահության նախարարը տեղեկացրել է, որ մշակվում են և ներդրվելու են ֆինանսավորման նոր մեխանիզմներ, որոնց կիրառմամբ կբացառվեն ոչ հավաստի տվյալների հիման վրա վճարումների իրականացումը, ինչպես նաև ՀՀ ՎՊ-ի կողմից նախանշված մյուս ռիսկերը:
2. Դեղերի ձեռքբերման հետ կապված նշվել է, որ ուսումնասիրությունների արդյունքներով եղել են դեպքեր, երբ նախարարության կողմից բանակցային ընթացակարգով անմիջապես արտադրողից ուղղակի գնում իրականացնելու շնորհիվ խնայվել են ՀՀ պետական բյուջեի զգալի միջոցներ (օրինակ ինսուլինի ձեռքբերման դեպքում):
Հանձնարարվել է ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը և ՀՀ առողջապահության նախարարությանը քննարկել և ներկայացնել համապատասխան առաջարկություն գնման մեխանիզմների փոփոխման վերաբերյալ, որի արդյունքում կնվազեն ծախսերը՝ առանց դեղերի որակական հատկանիշների վրա ազդեցության:
Սոցիալական ոլորտ.
Քննարկվել են հղիության և ծննդաբերության արձակուրդի, ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների հաշվարկման և վճարման հետ կապված հարցերը՝ ներկայացնելով չարաշահումների կոնկրետ օրինակներ:
Հանձնարարվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը մշակել համապատասխան օրենդրական փոփոխությունների փաթեթ, որը կբացառի այս ոլորտում առկա չարաշահումները, կապահովի սոցիալական արդարությունը:
Միաժամանակ հանձնարարվել է ՀՀ մարզպետներին, Երևանի քաղաքապետին և ՀՀ առողջապահության նախարարին՝ սահմանել խիստ վերահսկողություն անաշխատունակության թերթիկների տրամադրման գործընթացի նկատմամբ:
Քաղաքաշինության ոլորտ.
Քննարկվել են քաղաքաշինական գործող նորմերի և վերադիր ծախսերի հետ կապված խնդիրները:
Հանձնարարվել է ՀՀ քաղաքաշինության նախարարին՝ պատշաճ ուշադրություն դարձնել նորմատիվատեխնիկական փաստաթղթերի արդիականացմանը, ինչպես նաև ձեռնարկել միջոցներ ՀՀ ՎՊ-ի վերհանած խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Գյուղատնտեսության ոլորտ.
Քննարկվել է «Շուկայավարման հնարավորություններ ֆերմերներին» ծրագրի շրջանակներում ենթավարկերը գյուղացիներին և ընկերություններին տրամադրելու գործող մեխանիզմի հարցը:
Համարվել է անընդունելի գործող վարկավորման մեխանիզմը, որի արդյունքում գյուղացիական տնտեսությունների վարկավորումը իրականացվել է բարձր տոկոսադրույքով (ընդհուպ մինչև 24%):
Հանձնարարվել է բանակցել միջազգային կազմակերպությունների հետ, վերանայել վարկերի տրամադրման մեխանիզմները՝ գյուղացիական տնտեսություններին ապահովելով ավելի էժան ռեսուրսներով:

Prime Minister Hovik Abrahamyan held a consultation, at which the chairman of Armenia’s Control Chamber presented the results of checks in several spheres.
The participants discussed the violations and shortcomings revealed during checks and made proposals on their elimination, according to the press office of the government.
The prime minister instructed the heads of departments to eliminate the shortcomings as soon as possible and also to submit comprehensive proposals for prevention of such violations in the future. The participants discussed the issue of calling those responsible to account, up to their dismissal and also the start of criminal cases in case of need.
The checks in healthcare sector revealed cases of unfounded delays in examination and treatment of patients in clinics and inefficient use of state budgetary funds as a result.
The health minister said that new mechanisms of financing are being developed. Their introduction will prevent payments based on unreliable information as well as other risks indicated by the Control Chamber.
As regards medicine procurement, the minister said that in some cases direct purchases of drugs (insulin) were made, which allowed the ministry to save considerable budgetary funds.
Issues related to maternity leave and temporary disability allowances and specific cases of violations were addressed during the discussion concerning social sphere.
Ministry of Labor and Social Affairs was instructed to develop a package of legislative amendments aimed at eliminating those shortcomings and ensuring social justice.
The governors, Yerevan mayor, and the health ministry received instructions to exercise strict control over the issuance of disability documents.
Issues related to town-planning norms and extra costs were discussed. The minister of urban development was told to pay attention to improvement of technological normative documents and rectification of the shortcomings revealed by the Control Chamber.
The current mechanism of providing sub-loans to farmers and organizations was also addressed. The mechanism of proving loans to farms at high interest rates (up to 24%) was considered inadmissible.
The prime minister gave instructions to conduct negotiations with international organizations and to review the current mechanisms of crediting to provide farms with cheaper resources.