Պատգամավոր. 1 տարում էլեկտրաէներգիայի մոտ 40%-ով թանկացումը անթույլատրելի է
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» ֆինանսական խնդիրները չպետք է լուծվեն բնակչության և տնտեսվարող սուբյեկտների հաշվին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը: Նրա խոսքով՝ մեկ տարվա ընթացքում էլեկտրաէներգիայի մոտ 40%-ով թանկացումը անթույլատրելի է:
«Երբ նախորդ տարվա հուլիսին էլեկտրաէներգիան թանկացավ ավելի քան 25%-ով, դա բացատրվեց գազի թանկացմամբ, և այժմ սպասվում է 10%-ով թանկացում: Սա անընդունելի է, բայց ՀԷՑ-ը այսօր գրեթե սնանկ է, նրա ակտիվները կազմում են շուրջ 250 մլն դոլար, իսկ պարտավորությունները 240 մլն-ից ավելի են»,- ասաց նա:
Միքայել Մելքումյանը ասաց, որ երկուշաբթի ԱԺ քառօրյային էլեկտրաէներգիայի թանկացման հարցը կբարձրացվի:
«ՀԷՑ-ը սովորաբար պետք է ձեռք բերի ամենաէժան էլեկտրաէներգիան, այսինքն՝ ատոմակայանի արտադրանքը, ապա՝ ՀԷԿ-երի արտադրանքը, և վերջում ՋԷԿ-ի: Անցած տարի ատոմակայանը 4 ամիս կանգնեց պլանային ստուգումների և քանի որ տարին ջրառատ չէր, ՀԷԿ-երի արտադրանքը շատ չէր, ստիպված գնել է ամենաթանկ արտադրանքը՝ ՋԷԿ-երի արտադրած էներգիան»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ սրա պատճառով ՀԷՑ-ի վիճակն այնքան վատացավ, որ ՀԾԿ-ն հայտարարեց, որ անհրաժեշտ է 20 մլրդ դրամ, և եթե տարեկան արտադրվող 7 մլրդ կիլովատ էներգիան բազմապատկենք իրենց առաջարկած լրացուցիչ 4 դրամով, ապա կստանանք իրենց պահանջած գումարը:
Մ. Մելքումյանը առաջարկեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին ստուգել էլեկտրաէներգիա արտադրող ընկերությունների շահույթները:

М.Мелкумян: Финансовые проблемы «ЭСА» не должны решаться за счет населения
Финансовые проблемы ЗАО «Электрические сети Армении» не должны решаться за счет населения и хозяйствующих субъектов. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами депутат парламента от партии «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян.
По его словам, в течение одного года повышение цен на электроэнергию примерно на 40% – недопустимо.
«Когда в июле прошлого года электроэнергия подорожала на 25%, это объяснили повышением тарифа на природный газ, сейчас ожидается подорожание еще на 10%. Это неприемлемо, однако ЗАО «Электрические сети Армении» сегодня на грани банкротства, активы компании составляют порядка 250 млн. долларов, а обязательства – более 240 млн.», - сказал депутат.
Микаел Мелкумян отметил, что вопрос повышения тарифа на электроэнергию будет озвучен в понедельник на заседании парламента Армении.
«ЗАО «Электрические сети Армении» обычно должно приобретать самую дешевую электроэнергию, то есть – выработанную Армянской атомной станцией, затем – электроэнергию, генерированную ГЭС, а затем лишь у ТЭС. В прошлом году АЭС была остановлена на плановую проверку в течение четырех месяцев и поскольку год не был водообильным, выработка ГЭС сократилась и компания вынуждено покупала электроэнергию у ТЭС», - уточнил депутат.
По его словам, из-за этого финансовое состояние ЗАО «Электрические сети Армении» настолько ухудшилось, что Комиссия по регулированию общественных услуг объявила о необходимости 20 млрд. драмов. «Если умножить вырабатываемую ежегодно в размере 7 млрд. кВт. ч. электроэнергию на предлагаемые КРОУ 4 драма, то получим как раз требуемую сумму», - отметил депутат.
Микаел Минасян предложил Комиссии по регулированию общественных услуг Армении проверить прибыль компаний, вырабатывающих электрическую энергию.