Օմբուդսմենը արձագանքում է Ճանապարհային ոստիկանության տուգանքների խնդրին
Բազմաթիվ քաղաքացիներ բողոքում են, որ իրենց բանկային հաշիվների վրա անակնկալ կիրառվում է արգելանք: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից:
Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանին տվյալ քաղաքացիները հայտնել են, որ նախքան ԴԱՀԿ ծառայության կողմից արգելադրումը Ճանապարհային ոստիկանության կողմից չեն ստացել իրավախախտման և տուգանքի վերաբերյալ ծանուցում:
Մարդիկ հաճախ տեղյակ անգամ չեն լինում տուգանքներից, քանի որ չեն ծանուցվել պատշաճ կերպով, կամ ոստիկանությունը տիրապետում է նրանց սխալ կամ հին հասցեն: Այդպիսի հասցեով ուղակված վարչական տույժերը, որոնց մասին անձը չի էլ իմանում, միևնույն է՝ համարվում են անձին հանձնված և ուժի մեջ են մտնում:
Միաժամանակ, նոր օրենսդրական կարգավորումների արդյունքում ՃՈ վարչական ակտն անմիջապես ուղարկվում է ԴԱՀԿ ծառայության կատարման, որից հետո արգելադրվում են անձի՝ բանկում ունեցած ֆինանսական միջոցները:
Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանն այս հարցը համարում է խնդրահարույց և քայլեր է ձեռնարկելու օրենքի այս բացը լրացնելու ուղղությամբ: Պաշտպանը հորդորում է ոստիկանությանը պատշաճ կերպով ծանուցել քաղաքացիներին վարչական տուգանքների վերաբերյալ, իսկ քաղաքացիներին խորհուրդ է տալիս ուշադիր լինել տուգանքների վճարման և բողոքարկման ժամկետների հարցում:

Омбудсмен отреагировал на жалобы относительно штрафов Дорожной полиции
В офис омбудсмена Армении поступают жалобы от многочисленных граждан Армении в связи с тем, что их банковские счета неожиданно оказываются под арестом. Об этом сообщает офис Защитника прав человека Армении.
Граждане проинформировали омбудсмена Армении Карена Андреасяна также о том, что до применения ареста Службой принудительного исполнения судебных актов (СПИСА), они не получали уведомлений о правонарушениях и штрафах от Дорожной полиции Армении.
Часто люди не знают о штрафах, поскольку не уведомляются надлежащим образом, или в Полиции Армении учтены их неправильные или старые адреса. Направленное по такому адресу уведомление об административном штрафе, о котором лицо не знает, все равно считается врученным лицу и вступает в силу.
Одновременно, в результате нового законодательного регулирования административный акт Дорожной полиции сразу направляется для исполнения в СПИСА, после чего финансовые средства на банковском счете лиц подпадают под арест.
Омбудсмен Карен Андреасян считает данный вопрос спорным и предпримет шаги для устранения законодательного пробела. Защитник прав человека призывает полицию надлежащим образом уведомлять граждан об административных штрафах, а гражданам советует быть внимательными в вопросах уплаты штрафов и сроков их обжалования.