Օմբուդսմենը արձագանքում է Ճանապարհային ոստիկանության տուգանքների խնդրին
Բազմաթիվ քաղաքացիներ բողոքում են, որ իրենց բանկային հաշիվների վրա անակնկալ կիրառվում է արգելանք: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից:
Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանին տվյալ քաղաքացիները հայտնել են, որ նախքան ԴԱՀԿ ծառայության կողմից արգելադրումը Ճանապարհային ոստիկանության կողմից չեն ստացել իրավախախտման և տուգանքի վերաբերյալ ծանուցում:
Մարդիկ հաճախ տեղյակ անգամ չեն լինում տուգանքներից, քանի որ չեն ծանուցվել պատշաճ կերպով, կամ ոստիկանությունը տիրապետում է նրանց սխալ կամ հին հասցեն: Այդպիսի հասցեով ուղակված վարչական տույժերը, որոնց մասին անձը չի էլ իմանում, միևնույն է՝ համարվում են անձին հանձնված և ուժի մեջ են մտնում:
Միաժամանակ, նոր օրենսդրական կարգավորումների արդյունքում ՃՈ վարչական ակտն անմիջապես ուղարկվում է ԴԱՀԿ ծառայության կատարման, որից հետո արգելադրվում են անձի՝ բանկում ունեցած ֆինանսական միջոցները:
Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանն այս հարցը համարում է խնդրահարույց և քայլեր է ձեռնարկելու օրենքի այս բացը լրացնելու ուղղությամբ: Պաշտպանը հորդորում է ոստիկանությանը պատշաճ կերպով ծանուցել քաղաքացիներին վարչական տուգանքների վերաբերյալ, իսկ քաղաքացիներին խորհուրդ է տալիս ուշադիր լինել տուգանքների վճարման և բողոքարկման ժամկետների հարցում:

The Office of Armenian Ombudsman (Human Rights Defender) received complaints from numerous Armenian citizens whose bank accounts were unexpectedly frozen, according to the press service of the Office.
Citizens informed Ombudsman Karen Andreasyan that prior to the freezing of their bank accounts by the Judicial Acts Compulsory Enforcement Service (JACES), they did not receive any notices about traffic violations and fines imposed by the Traffic Police.
Very often people are unaware of fines because they are not informed in due form or because their old or incorrect addresses were included in the register of the Traffic Police. Notices sent to such addresses are nevertheless considered valid.
The administrative act is simultaneously sent to JACES before freezing of the bank account.
Ombudsman Karen Andreasyan said he will take measures to close that legislative gap. He called upon the police to duly notify citizens of administrative fines. He also advises citizens to be careful about fine payment and the term of appeal.