Ռոբերտ Նազարյան. ՀԷՑ-ը սուտ ինֆորմացիա է տարածել
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, ստանալով բոլոր լիցենզավորված կազմակերպությունների պաշտոնական հայտերը, ի մի է բերել այդ ամենը և որոշել, թե որքան պետք է լինի էլեկտրաէներգիայի գինն առաջիկայում: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը:
Որպես պետական կառույց, շարունակեց խոսքը Ռ. Նազարյանը, ՀԾԿՀ-ն պարտավոր է հանդիպել ԱԺ խմբակցություններին, խոսել առկա խնդիրների մասին և պատասխանել հետաքրքրող հարցերին:
«Որևէ մարդ ուրախ կլինի՞, որ սակագին է բարձրանում: Մենք` որպես հանձնաժողով, ունենք օրենքով ամրագրված գործառույթներ, որով պետք է ապահովենք լիցենզավորված կազմակերպությունների ֆինանսական կայունությունը»,- ասաց Ռ. Նազարյանը:
Անդրադառնալով ՀԷՑ-ի այն հիմնավորմանը, թե էլեկտրաէներգիայի սպառումը նվազել է, ինչի հետևանքով առաջացել է էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման հարց` Ռ. Նազարյանն ասաց, որ ՀԷՑ-ը սուտ ինֆորմացիա է տարածել, թե էլեկտրաէներգիայի սպառումը նվազել է, «նման բան չկա, հակառակը` յոթ տոկոսով ավելացել է սպառումը»:
Շարունակելով խոսքը` ՀԾԿՀ նախագահն ասաց, որ էլեկտրաէներգետիայի շուկայում գործում է 11 խոշոր ընկերություն, որոնք էլեկտրաէներգիա են արտադրում.
«Դրանք բոլորը ներկայացրել են իրենց հայտը, հանձնաժողովն էլ ամփոփել է այդ հայտերը: Սակագները կարող են վերանայվել ինչպես հայտերի, այնպես էլ հանձնաժողովի նախաձեռնության դեպքում»,- ասաց նա` չմոռանալով ավելացնել, որ մտածել են նաև սպառողի մասին. «Ընկերությունների կողմից ներկայացրած ծախսային մասն ուսումնասիրելով` կարելի է տեսնել, որ այն տարբերվում է այն մեծություններից, որոնք հանձնաժողովը համարել է չհիմնավորված ու մերժել է: Մենք հանդես չենք գալիս որևէ մեկի շահերից, մենք դեռ վաղուց պետք է սկսեինք այդ գործընթացը, պարզապես պետք է վերլուծեինք այդ հայտերը»,-ասաց Ռ. Նազարյանը` ավելացնելով, որ եթե հանձնաժողովը պաշտպաներ այդ ընկերությունների շահերը, ապա այդ ընկերությունները տարեկան կտրվածքով չէին ունենա 16 մլրդ 300 մլն դրամի վնաս:

Р.Назарян: ЗАО «ЭСА» распространило ложную информацию
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении, получив официальные заявки от всех лицензированных компаний, обобщила их и решила, каким должен быть тариф электроэнергии в предстоящем будущем. Об этом заявил в беседе с журналистами председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА Роберт Назарян.
Как государственная структура, как отметил Р.Назарян, КРОУ обязана встречаться с фракциями Национального Собрания, говорить о существующих проблемах и отвечать на интересующие вопросы.
«Разве кого-то может радовать повышение тарифа? Мы, как комиссия, имеем установленные законом процедуры, согласно которым должны обеспечивать финансовую стабильность лицензированных компаний», - сказал Р.Назарян.
Касаясь обоснования ЗАО «Электрические сети Армении», согласно которому сократилось потребление электроэнергии, в результате чего встал вопрос повышения тарифа на электроэнергию, Роберт Назарян заявил, что «ЭСА» распространила ложную информацию, будто потребление электроэнергии снизилось. «Ничего подобного нет, напротив, потребление увеличилось на семь процентов», - сказал председатель КРОУ.
Он отметил, что на электроэнергетическом рынке Армении действуют 11 крупных компаний, производящих электроэнергию.
«Все они представили свои заявки, а комиссия обобщила эти заявки. Тарифы могут пересматриваться как в случае заявок, так и по инициативе комиссии», - заявил Р.Назарян, добавив, что КРОУ думает также о потребителях. «Изучив представленную компаниями расходную часть можно увидеть, что она отличается от тех величин, которые комиссия посчитала необоснованными и отклонила. Мы не выступаем в чьих-либо интересах, мы давно должны были начать этот процесс, просто нужно было проанализировать заявки», - сказал Р.Назарян.
По его словам, если бы КРОУ защищала интересы этих компаний, то они в годовом разрезе не имели бы убытки в размере 16 млрд. 300 млн. драмов.