ԱԳՆ. Ցեղասպանության միջոցառումներ կիրականացվեն տասնյակ պետություններում
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների և գիտության, կրթության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովների կողմից կազմակերպված Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ խորհրդարանական լսումներին, որոնք տեղի ունեցան Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում։
ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ ելույթ ունենալով լսումներին ներկա պատգամավորների, հասարակական կազմակերպությունների, գիտահետազոտական կենտրոնների ներկայացուցիչների առջև` նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է  Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ արտաքին գործերի նախարարության, Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ ընդգծելով սփյուռքի նախարարության և հայ համայնքային կառույցների հետ համակարգված գործունեության կարևորությունը։
«Դիվանագիտական ներկայացուցչություններից ստացված առաջարկությունների հիման վրա և նկատի առնելով հավատարմագրման յուրաքանչյուր երկրի առանձնահատկությունները՝ կազմվել է 2014-15 թթ. միջոցառումների ծրագիր: Միջոցառումները նախատեսվում է իրականացնել տասնյակ պետություններում» - ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը։
Անդրադառնալով ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային հանրության ջանքերին` նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը ջանում է միանալ այդ ուղղությամբ գործադրվող այլ երկրների, միջազգային կառույցների նախաձեռնություններին՝ ուղղված ցեղասպանությունների կանխարգելման առավել արդյունավետ մեխանիզմների մշակմանը։

МИД: Посвященные Геноциду армян мероприятия пройдут в десятках государств
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял участие в парламентских слушаниях, организованных Постоянной комиссией парламента РА по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян. Слушания прошли в Музее-институте Геноцида армян.
Выступая перед присутствующими на слушаниях депутатами, представителями общественных организаций, научно-исследовательских центров, министр Налбандян представил работу МИД, диппредставительств Армении в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян и подчеркнул важность координации действий с министерством Диаспоры и структурами Диаспоры.
«На основе полученных из диппредставительств предложений и с учетом особенностей каждого государства составлена программа мероприятий на 2014-2015 гг. Мероприятия планируется реализовать в десятках стран», - отметил Эдвард Налбандян.
Коснувшись усилий международного сообщества по предотвращению актов геноцида, министр Налбандян отметил, что Армения прилагает усилия для присоединения к инициативам других стран и международных структур, направленным на разработку более эффективных механизмов предотвращения геноцидов.