ԱԳՆ. Ցեղասպանության միջոցառումներ կիրականացվեն տասնյակ պետություններում
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների և գիտության, կրթության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովների կողմից կազմակերպված Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ խորհրդարանական լսումներին, որոնք տեղի ունեցան Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում։
ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ ելույթ ունենալով լսումներին ներկա պատգամավորների, հասարակական կազմակերպությունների, գիտահետազոտական կենտրոնների ներկայացուցիչների առջև` նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է  Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ արտաքին գործերի նախարարության, Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ ընդգծելով սփյուռքի նախարարության և հայ համայնքային կառույցների հետ համակարգված գործունեության կարևորությունը։
«Դիվանագիտական ներկայացուցչություններից ստացված առաջարկությունների հիման վրա և նկատի առնելով հավատարմագրման յուրաքանչյուր երկրի առանձնահատկությունները՝ կազմվել է 2014-15 թթ. միջոցառումների ծրագիր: Միջոցառումները նախատեսվում է իրականացնել տասնյակ պետություններում» - ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը։
Անդրադառնալով ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային հանրության ջանքերին` նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը ջանում է միանալ այդ ուղղությամբ գործադրվող այլ երկրների, միջազգային կառույցների նախաձեռնություններին՝ ուղղված ցեղասպանությունների կանխարգելման առավել արդյունավետ մեխանիզմների մշակմանը։

Foreign ministry: Genocide events to be held in dozens of countries
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan participated in the parliamentary hearings organized by the National Assembly’s Standing Committees on Foreign Affairs and Science, Education, Cultural and Youth Affairs ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, Foreign Ministry said.
Addressing NA deputies and representatives of NGOs and research centers, Edward Nalbandyan presented the work done by Armenia’s Foreign Ministry and diplomatic missions in connection with the 100th anniversary of the Genocide, stressing the importance of coordinated activities of Diaspora Ministry and Armenian community structures.
“A program of events for 2014-2015 was developed based on the proposals received from diplomatic missions and taking into account the accreditation peculiarities of each country. It is planned to hold events in dozens of countries,” Edward Nalbandyan said.
Speaking about the international community’s efforts on genocide prevention, Minister Nalbandyan said that Armenia strives to join initiatives of other countries and international structures aimed at developing efficient mechanisms of genocide prevention.