Շրջանառության հարկի  իջեցման արդյունքում էական գնաճ կառաջանա
Երեկ ՀՀ կառավարությունը իր հերթական նիստում հավանության արժանացրեց շրջանառության հարկը 3.5 տոկոսից մինչև 1 տոկոս իջեցնելու մասին օրենսդրական փոփոխության նախագիծը: Սա կարելի է նշանակալի իրադարձություն համարել: Անկասկած, սա կհանգեցնի փոքր և միջին ձեռնարկությունների հարկային բեռի թեթևացմանը, և հույսեր կան, որ այս ոլորտում որոշակի հաջողություններ կլինեն: Սակայն, փորձագետները համոզված են, որ դրա արդյունքում էական գնաճ կառաջանա:
Երեկ «Հայկական Ժամանակի» թղթակցի հետ զրույցում այսպիսի կարծիք է հայտնել «ՓՄՁ Համագործակցության Ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Հակոբ Ավագյանը, ով ներգրավված է եղել շրջհարկի նվազեցման շուրջ բանակցությունների գործընթացին: Թե որ ապրանքները որքան կթանկանան, ըստ Ավագյանի, կախված է խոշոր տնտեսվարողների «ախորժակից»:

At the regular session yesterday the Armenian government approved the draft law on reduction of turnover tax from 3.5% to 1%. No doubt, it will ease the tax burden of small and medium enterprises. Yet experts say that it will also lead to inflation.
Chairman of SME Cooperation Association NGO Hakob Avagyan who was involved in negotiations on turnover tax reduction expressed this opinion during a talk with ‘Haykakan Zhamanak’ daily yesterday. The increase in prices of goods depends on the ‘appetite’ of business entities, Avagyan said.