ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար. Կիսելյովին լուրջ չեմ վերաբերում
«Ես Կիսելյովին դիտարկում եմ որպես անհատ, այլ ոչ թե պետության կամ իշխանության կողմից լիազորված անձնավորություն և լուրջ չեմ վերաբերում իրեն»,- ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ, անդրադառնալով ռուս լրագրող Դմիտրի Կիսելյովի պահվածքին և աղմուկ հանած հայտարարություններին, ասաց ԱԺ Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը` ընդգծելով, որ չի արժևորում Կիսելյովին և նրա հայտարարությունները:
«Հայաստանի իշխանությունները երբեք չեն ժխտել, որ երկրում օտար լեզուներ պետք է ուսումնասիրել: Ռուսներն իրենք կարող են մեզ աջակցել, որ ռուսաց լեզվի մասով մեր ծրագրերը առաջ տանենք: Մենք շահագրգռված ենք, որ մեր նոր սերունդը շատ լեզուների տիրապետի, որ մեր երկիրն ավելի ներկայանալի լինի դրսում: Իսկ ինչ վերաբերում է խոսակցություններին, թե տաքսիստը չի կարողանում ռուսերեն խոսել, դրան ընդհանրապես լուրջ չեմ վերաբերում և նշանակություն չեմ տալիս»,- իր դիրքորոշումը մանրամասն ներկայացրեց Վ. Բաղդասարյանը` միևնույն ժամանակ ավելացնելով, որ ինքը բացակա է եղել Կիսելյովի հետ հանդիպմանը, հակառակ դեպքում պատասխան անպայման կհնչեցներ:
Հարցին, թե անհատի համար չափազանց ճոխ ընդունելություն չէր կազմակերպվել Հայաստանի Ազգային ժողովում, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարն ասաց. «Ես չեմ կարծում, որ ընդունելությունն այդքան մեծ է եղել, պարզապես ԱԺ փոխնախագահն ի պաշտոնե, քանի որ հայ-ռուսական հանձնաժողովի նախագահն է, ընդունեց: Նաև փոխնախագահն իր շատ դիպուկ կարծիքը հայտնեց ԱԺ նիստում: Իսկ ընդհանրապես հյուրընկալությունը լավ բան է»,- ասաց նա և ավելացրեց, որ լրագրողների նկատած ճոխություններն ինքը չի նկատել:
Նշենք, որ «Россия сегодня» պետական լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովը օրեր առաջ Հայաստանի Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ եթե Հայաստանում ռուսաց լեզվին ավելի մեծ տեղ չտրվի, դա կազդի անվտանգության ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության վրա և Հայաստանի անվտանգությունը կտուժի:

В.Багдасарян: Дмитрий Киселев – всего лишь частное лицо
Генеральный директор агентства «Россия сегодня» Дмитрий Киселев – всего лишь частное лицо, а не официальный представитель Российской Федерации, чтобы к нему серьезно относиться. Об этом заявил сегодня руководитель фракции правящей Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян на брифинге в Национальном Собрании, комментируя заявления Д.Киселева на заседании Российско-армянского парламентского клуба 11 июня в Ереване.
«Власти Армении никогда не отрицали необходимость изучения в стране иностранных языков, а Россия вполне может содействовать реализации в республике программ по развитию русского языка. Мы заинтересованы в том, чтобы новое поколение владело как можно большим числом языков. Что касается разговоров о том, мол, таксист не может говорить по-русски, тоя не отношусь к этому серьезно и не придаю этому значения», - отметил глава фракции РПА.
При этом депутатдобавил, что не присутствовал лично на встрече с Киселевым, в противном случае непременно ответил бы надлежащим образом.
На замечание о том, что Киселеву – как частному лицу – был оказан довольно роскошный прием в парламенте Армении, глава фракции РПА ответил: «Не думаю, что прием был таким роскошным, просто его приняла вице-спикер парламента Эрмине Нагдалян, поскольку она является председателем армяно-российской межпарламентской комиссии. Кроме того, вице-спикер высказала довольно четкое мнение по данному вопросу. В целом, гостеприимство – это прекрасная традиция», - сказал В.Багдасарян.
Отметим, что генеральный директор агентства «Россия сегодня» Дмитрий Киселев заявил в парламенте Армении, что «русский язык – уходящая натура в Армении», что в республике не увеличивается число русских школ. По его мнению, постепенный уход русской культуры и русского языка из армянской действительности является проблемой безопасности для республики, поэтому «необходимо обоюдно продвигать русский язык и русскую культуру в стране, изменить закон о языке в интересах безопасности Армении».