Կառավարությունը վարկ կվերցնի «նոր սերնդի ՀԴՄ-ներ» ձեռք բերելու համար
«Հայկական ժամանակի» տեղեկություններով, ՀՀ կառավարությունը առաջիկայում պատրաստվում է նոր վարկ վերցնել միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից՝ այսպես կոչված «նոր սերնդի ՀԴՄ-ների» խոշոր խմբաքանակ ձեռք բերելու նպատակով: Կառավարությունը նման քայլը հիմնավորում է նրանով, որ այդ ՀԴՄ-ները որոշ կատեգորիայի տնտեսվարողների պետք է տրամադրվեն անվճար:
«Դրանց մեջ են մտնում, մասնավորապես, սահմանամերձ գյուղերի խանութները և առևտրի և սպասարկման ոլորտում գործող այլ «փոքր» տնտեսվարողներ: Եվ այնուամենայնիվ, այդ ՀԴՄ-ների ներդրման շուրջ կան լրջագույն կասկածներ: Խնդիրն այն է, որ մասնագետների գնահատմամբ, ընդամենը 50-60 դոլար ինքնարժեք ունեցող այդ սարքերը թայվանական մի ընկերությունից գնվում են մոտ 400 դոլարով: Ընդ որում, դրանք արտադրվում են բացառապես Հայաստանի համար և դրանց ներկրմամբ զբաղվում է միայն մեկ ՊՈԱԿ՝ «ՀԴՄ-ների ներդրման գրասենյակը»»,-հավելել է թերթը:

“Haykakan Zhamanak” daily writes that the Armenian government intends to get a new credit soon from international financial organizations to purchase new generation cash registers.
The government explains this step by the need to install free cash registers for some categories of business entities, including shops in border villages and other ‘small’ business entities.
“Yet the installation of those cash registers gives rise to doubt. The fact is that according to experts, the cash registers whose cost price is only $50-60 are purchased for $400 from a Taiwan company. They are made exclusively for Armenia and imported by Cash Register Installation Office state non-profit organization,” the paper says.