Թե ինչու է հոսանքի գինը բարձրանում. «Մեր կանխատեսումներում ենք սխալվել»
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» ֆինանսական ճեղքվածքը պայմանավորված է նրանով, որ անցած տարի վերանորոգումից հետո բլոկերից մեկը 88 օր ուշ գործարկվեց, ինչը բերեց նրան, որ այդ էժան էլեկտրաէներգիան պետք էր լրացնել Հրազդան ՋԷԿ-ի ավելի թանկ էլեկտրաէներգիայով: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ հրավիրված «ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից էներգետիկայի սակագնի փոփոխման որոշման և հիմնավորման վերաբերյալ» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտարարեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը` ավելացնելով, որ նշած և մի շարք այլ գործոնների հետևանքով առաջացել է 16.3 մլրդ դրամի վնաս:
Դիմելով Ռ.Նազարյանին ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը հետաքրքրվեց` ինչո՞ւ չեն վերցրել էժան էլեկտրաէներգիա Երևանի ՋԷԿ-ից և դիմել են ավելի թանկ էլեկտրաէներգիա սպասարկող ընկերությանը:
«Այո, մենք 88 օր 300 մլն կվտ ժամ էլեկտրաէներգիայի բաց ունեցանք: Բայց Երևանի ՋԷԿ-ից չօգտվեցինք, որովհետև նա ռեզերվ չուներ, իսկ ամենաթանկ էլեկտրաէներգիա ունեցող Հրազդանի ՋԷԿ-ն ունի այնքան ռեզերվներ, որ կարող է սպասարկել Հայաստանի ողջ տարածքը»,- ի պատասխան ասաց Ռ. Նազարյանը:
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն էլ իր հերթին ասաց, որ արդար կլիներ, եթե լսումներին ներկա լինեին նաև այն ընկերությունների ներկայացուցիչները, որոնց վատ մենեջմենթի հետևանքով օգոստոսի մեկից էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման քննարկումների առաջ է կանգնել հանրությունը:
«Հիշեցրեք` ի՞նչ գնով է վաճառվել ՀԷՑ-ը, ի՞նչ ներդրումներ էին խոստացել անել այս տարիների ընթացքում և ինչքա՞նն է արվել և վերջիվերջո այդ ընկերությունները մազոխիստնե՞ր են, որ 0 տոկոս շահութաբերությամբ շարունակում են աշխատել»,- հարցրեց Ն. Զոհրաբյանը` հավելելով, թե որտե՞ղ է գրված, որ նրանց վատ մենեջմենթի հետևանքով ՀՀ քաղաքացի սպառողը պետք է մարի իր գրպանից:
Ռոբերտ Նազարյանը հիշեցրեց, որ 2002-ին ՀԷՑ-ը վաճառվել է 40 մլն դոլարով: Վաճառվելուց հետո մինչև 2006-07-ը որևէ ներդրում ՀԷՑ-ում տեղի չի ունեցել, հետո տեղի է ունեցել սեփականատիրոջ փոփոխություն: Իսկ 2007-ից հետո ներդրումների ամբողջ քանակը կազմում է 80 մլրդ դրամ, դրանց հիմնական մասը նպատակաուղղված է եղել հուսալի և անվտանգ էլեկտրականություն ապահովելու համար, անջատումների տևողությունը հասցնելու այն քանակությանը, որն ամրագրված է լիցենզիայով, այն է` ընդհատումները երկու ժամից ավելի լինել չեն կարող Երևան քաղաքում և եթե այդ տևողությունից ավելի է թույլ տալիս ընկերությունը , ապա գործում են տույժեր:
«Վատ մենեջմենթով չի պայմանավորված սակագնի բարձրացման անհրաժեշտությունը, ընդամենը մեր կանխատեսումներում ենք սխալվել: Գրեթե բոլոր այդ ընկերություններն իսկապես աշխատում են 0 շահութաբերությամբ կամ էլ շատ չնչին շահութաբերությամբ»,- ասաց ՀԾԿՀ նախագահը:
Ն. Զոհրաբյանն արձագանքեց, որ անթույլատրելի է` ոչ ճիշտ կառավարման արդյունքում այդ ճեղքվածքը փակի ՀՀ քաղաքացին. «Ցանկացած գրագետ կառավարիչ պետք է հաշվարկի հնարավոր ռիսկերը»,- ասաց Ն. Զոհրաբյանը, ինչի հետ չհամաձայնեց Ռ. Նազարյանը` ասելով, թե հաշվի չեն առել վատ մենեջմենթը. «Հաշվի ենք առել մեր մեթոդիկայում կանխատեսումների չարդարանալը»:

Потребителям придется платить за допущенные КРОУ ошибки в прогнозах
Финансовая брешь компании «Электрические сети Армении» обусловлена тем, что после ремонта в прошлом году один из блоков ААЭС был задействован с опозданием на 88 дней, что привело к тому, что недостаток дешевой электроэнергии был восполнен за счет вырабатываемой Разданской ТЭС дорогой электроэнергии. Об этом заявил сегодня председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Роберт Назарян в ходе слушаний, организованных по инициативе постоянной комиссии парламента Армении по экономическим вопросам на тему пересмотра и обоснования тарифов в электроэнергетической сфере.
Обратившись к Р.Назаряну, депутат от Республиканской партии Армении, председатель постоянной комиссии парламента по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян поинтересовался, почему вместо того, чтобы обратиться к производящей дорогую электроэнергию Разданской ТЭС, дешевая электроэнергия не закупалась у Ереванской ТЭЦ.
«Да, у нас в течение 88 дней была нехватка 300 млн. кВт.ч. электроэнергии. Но мы не воспользовались выработкой Ереванской ТЭЦ, поскольку у нее не было резерва, а у генерирующей самую дорогу электроэнергию Разданской ТЭС был такой резерв, который мог обеспечить всю территорию Армении», - заявил в ответ Р.Назарян.
Секретарь парламентской фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян в свою очередь заявила, что было бы справедливо, чтобы на этих слушаниях присутствовали представители тех компаний, в результате плохого менеджмента которых общество стоит перед обсуждением вопроса повышения с 1-го августа тарифа на электроэнергию.
«Напомните, по какой цене продавала электроэнергию компания «Электрические сети Армении», какие инвестиции были обещаны «ЭСА» в течение этих лет и сколько инвестиций выполнено, и в конце концов, в этих компаниях сидят мазохисты, чтобы продолжать работать с 0% прибыльностью», - спросила Н.Зограбян.
«Скажите, пожалуйста, где это прописано, что в результате плохого менеджмента потребитель – гражданин Армении – должен погашать эту сумму из своего кармана», -отметила депутат.
Роберт Назарян напомнил, что в 2002 году компания «Электрические сети Армении» была продана за 40 млн. долларов. После продажи, до 2006-2007гг. какие-либо инвестиции «ЭСА» не осуществляла. Затем произошло изменение собственника. Что касается объема инвестиций после 2007 года, то он составляет 80 млрд. драмов.
Основная часть инвестиций была нацелена на обеспечение надежного и бесперебойного электроснабжения, доведения продолжительности отключений электроснабжения до сроков, закрепленных в лицензии, то есть – отключения электроэнергии в Ереване не могут длиться более двух часов, а в случае нарушения компанией установленных сроков, применяются штрафы.
«Необходимость повышения тарифов не обусловлена плохим менеджментом, мы просто ошиблись в прогнозах. Практически все эти компании в действительности работают с 0% рентабельностью или очень малой прибылью», - сказал председатель КРОУ.