«Եթե աղմուկ չբարձրանար՝ Թուրքիան կիրականացներ Քեսաբի վերաբերյալ իր ծրագիրը»
Եթե միջազգային կազմակերպություններում աղմուկ չբարձրանար Քեսաբի վերաբերյալ, ապա Թուրքիան կիրականացներ իր ծրագիրը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ, ԳԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«Թուրքիայի ծրագիրը բաղկացած էր երկու մասից՝ ռազմավարական և մարտավարական: Ռազմավարական մասով Թուրքիան պատրաստվում էր հարված հասցնել Լաթաքիա նահանգին, որից հետո Սիրիայի հյուսիսային, մերձծովյան շրջանները վերահսկողություն տակ վերցներ: Իսկ երկրորդ մասով նախատեսվում էր Քեսաբի՝ հայերով բնակեցված շրջանի զավթը»,- ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ նշելով, որ այդ ծրագիրը ձախողվեց:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Սիրիայի կառավարական զորքերին հաջողվել է ազատագրել Քեսաբը: Բազմաթիվ ընտանիքներ արդեն վերադարձել են ավան:

Safrastyan: Turkey’s program in Syria failed
But for the hue and cry raised over Kessab actions in international structures, Turkey would have carried out its program, Director of the Institute of Oriental Studies of Armenia’s National Academy of Sciences Ruben Safrastyan told journalists today.
“Turkey’s program consisted of two parts – strategic and tactical. According to the strategic part, Turkey intended to strike a blow to Latakia and then to take control of northern coastal regions of Syria. Under the tactical part, it was planned to capture Armenian-populated Kessab,” Safrastyan said, noting that Turkey’s plan failed.
We would remind you that Syrian government troops liberated Kessab yesterday. Over 200 families have already returned to the town.