«Եթե աղմուկ չբարձրանար՝ Թուրքիան կիրականացներ Քեսաբի վերաբերյալ իր ծրագիրը»
Եթե միջազգային կազմակերպություններում աղմուկ չբարձրանար Քեսաբի վերաբերյալ, ապա Թուրքիան կիրականացներ իր ծրագիրը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ, ԳԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«Թուրքիայի ծրագիրը բաղկացած էր երկու մասից՝ ռազմավարական և մարտավարական: Ռազմավարական մասով Թուրքիան պատրաստվում էր հարված հասցնել Լաթաքիա նահանգին, որից հետո Սիրիայի հյուսիսային, մերձծովյան շրջանները վերահսկողություն տակ վերցներ: Իսկ երկրորդ մասով նախատեսվում էր Քեսաբի՝ հայերով բնակեցված շրջանի զավթը»,- ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ նշելով, որ այդ ծրագիրը ձախողվեց:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Սիրիայի կառավարական զորքերին հաջողվել է ազատագրել Քեսաբը: Բազմաթիվ ընտանիքներ արդեն վերադարձել են ավան:

Сафрастян: Программа Турции в Сирии провалилась
Если бы в международных организациях не поднялся шум по вопросу действий в Кесабе, то Турции удалось бы реализовать свою программу, заявил журналистам директор Института востоковедения Национальной академии наук Армении Рубен Сафрастян.
«Программа Турции состояла из двух частей – стратегическая и тактическая. По стратегической части Турция намеревалась нанести удар по Латакии, после чего северные, прибрежные районы Сирии должны были быть взяты под контроль. По тактической части планировался захват населенного армянами Кесаба», - сказал Р.Сафрастян.
Он отметил, что программа Турции провалилась.
Напомним, что вчера правительственным войскам Сирии удалось освободить Кесаб. Более 200 семей уже вернулись в город.