Ռուսաստանը քրեական գործ է հարուցել Արսեն Ավակովի նկատմամբ
Ռուսաստանի քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել Ուկրաինայի ՆԳ նախարար Արսեն Ավակովի և Դնեպրոպետրովսկի նահանգապետ Իգոր Կոլոմոյսկու նկատմամբ:
Lifenews.ru-ի փոխանցմամբ՝ նրանք մեղադրվում են սպանությունների կազմակերպման, պատերազմական գործողությունների ընթացքում արգելված զենքերի կիրառման, մարդկանց առևանգման և լրագրողների աշխատանքը խոչընդոտելու մեջ:
Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարկինը հայտարարել է, որ քրեական գործերի հարուցումը թույլ կտա պարզել Ուկրաինայում տեղի ունեցող հանցագործությունների իրական պատկերը:
Նրա խոսքով՝ իրենք ունեն հիմնավոր փաստեր, որ այդ ամենի հետևում կանգնած է Ավակովը, Կոլոմոյսկին և նրանց կեղտոտ փողերը:

В России возбудили уголовное дело в отношении Авакова и Коломойского
Следственный комитет России возбудил уголовное дело об организации убийства и запрещенных методах ведения войны в отношении губернатора Днепропетровской области Украины Игоря Коломойского и главы МВД Украины Арсена Авакова.
«Они подозреваются в организации убийства, применении запрещенных средств и методов ведения войны, в организации похищения человека и воспрепятствования законной деятельности журналиста», - сказал «Интерфаксу» в среду официальный представитель СКР Владимир Маркин.
Ранее в среду стало известно, что СКР по тем же статьям возбудил уголовное дело по факту гибели двух журналистов ВГТРК на востоке Украины, где с середины апреля продолжаются бои между сторонниками непризнанных «народных республик» и вооруженными силами Украины.