Ա. Վարդանյան. Կուտակայինն իրականում դառնալու է «պարտադիր և պարտադրված»
Սա քաղաքական պայքար է. կա ընդդիմություն, կա իշխանություն, և ամեն մեկն օգտվում է իր գործիքակազմից: Լրագրողների հետ ճեպազրույցում, մեկնաբանելով քառյակի ԱԺ արտահերթ նիստին չգրանցվելու փաստը և նիստի տապալումը, այս մասին հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը:
Պատճառաբանելով իրենց քայլը` Ա. Վարդանյանն ասաց, որ նման քայլի դիմել են, քանի որ նախօրեին հնչել էր կարծիք, թե ընդդիմադիր պատգամավորները չեն հասցրել ծանոթանալ կառավարության կողմից խորհրդարանին ներկայացրած նախագծերին, որոնց քննարկումներին էլ նվիրված է այս արտահերթ նստաշրջանը:
Ինչ վերաբերում է կառավարության մշակած «կուտակայինի» նոր օրենքին, ապա ՀՅԴ պատգամավորն ասաց, որ այդ նախագծում քառյակի համար անընդունելի շատ դրույթներ կան.
«Նոր կառավարությունը ծրագրի ներկայացման ժամանակ պաշտոնապես Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարեց, որ կգտնեն այնպիսի լուծումներ, որոնք հանրության մեծ մասի համար ընդունելի կլինեն: Ասել էին՝ մենք քննարկումներ կկազմակերպենք և քաղաքական ուժերի, և հանրության հետ, որպեսզի գտնեն այնպիսի մոդել, որը մեծ մասը կընդունի: Բայց կառավարությունը խստումը չկատարեց»:
Շարունակելով խոսքը` Ա. Վարդանյանն ասաց, որ կառավարությունն ընդդիմությունից խնդրել էր մասնագետներ տրամարդել, ստեղծել աշխատանքային խումբ և ՀՅԴ-ն չորս հոգի էր ներկայացրել, բայց աշխատանքային խումբ չձևավորվեց, որևէ համատեղ աշխատանք ու քննարկում այդպես էլ չեղավ. «Ուղղակի վերջին օրերին կառավարությունը մեզ հրավիրեց ու տեղեկացրեց իրենց սցենարի մասին, իսկ սա նշանակում է, որ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի «պարտադիր, բայց ոչ պարտադրված» թևավոր արտահայտությունը իրականում դառնալու է «պարտադիր և պարտադրված»: Իսկ այդ մոտեցումը ուղղակի անընդունելի է: Եվ որ ամենակարևորն է` քառյակի համար անընդունելի է, որ նմանօրինակ օրինագիծն առանց քննարկման բերվել է Ազգային ժողով»:

А.Варданян: Накопительная система станет «обязательной и принудительной»
Это – политическая борьба: есть оппозиция, есть власть – и каждый использует свои инструменты. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами секретарь фракции АРФ «Дашнакцутюн» Агван Варданян, комментируя отказ парламентской оппозиции зарегистрироваться на внеочередном заседании парламента.
Агван Варданян заявил, что оппозиция вынуждена была пойти на этот шаг, поскольку накануне депутаты не успели ознакомиться с представленными в парламент правительством Армении проектами, обсуждению которых посвящено это внеочередное заседание.
Что касается разработанного правительством нового закона о накопительных пенсиях, то депутат АРФД подчеркнул, что для четырех фракций парламента в этом законопроекте есть много неприемлемых положений.
«Во время представления новой программы правительства с трибуны Национального Собрания официально заявило, что будут найдены решения, приемлемые для большей части общества. Сказали: мы организуем обсуждения и с политическими силами, и с гражданским обществом, чтобы найти модель, которая будет принята большей частью общества. Однако правительство не выполнило свое обещание», - отметил А.Варданян.
По его словам, правительство попросило оппозицию предоставить экспертов, сформировать рабочую группу, и АРФД представило четырех специалистов, однако рабочую группу не сформировали и какой-либо совместной работы или обсуждений так и не провели.
«Просто в последние дни правительство пригласило нас и сообщило о своем сценарии, а это значит, что крылатое выражение премьер-министра Овика Абраамяна «обязательная, но не принудительная» в действительности станет «обязательной и принудительной». А подобный подход просто неприемлем. И самое важное, для четырех партий неприемлемо, что подобный законопроект без обсуждения внесен в Национальное Собрание», - заявил Агван Варданян.