ԱԺ-ում քննարկվում է կուտակայինը. 65 հազար մարդ իրավունք չունի հրաժարվել
Քիչ առաջ խորհրդարանում մեկնարկեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրինագծի քննարկումը:
Զեկուցող ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանին հարցով դիմեց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Լևոն Մարտիրոսյանը` հետաքրքրվելով, թե ինչ է լինելու այն քաղաքացիների կենսաթոշակների ճակատագիրը, ովքեր ինչ ինչ պատճառներով չեն աշխատում կամ ժամանակ առ ժամանակ են աշխատում:
Նախարարն ի պատասխան ասաց, որ եթե քաղաքացին աշխատանքի ընթացքում երբևէ վճարում է կատարել, ապա հետագայոում կենսաթոշակ ստանում է` ըստ կատարած վճարումների:
ՀՀԿ-ական մեկ այլ պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանն էլ հետաքրքրվեց, թե արդյոք այս փաթեթը ուսումնասիրության ենթարկվել է և հնարավո՞ր է, որ այն նույնպես, ինչպես նախորդը, հասակասհմանադրական ճանաչվի: Ս. Ֆարմանայնը նկատեց նաև, որ հասարկության մոտ անվստահության մթնոլորտ կա. «Հայտնի է, որ եթե հասարկության մոտ վստահությունը չկա, ապա լավագույն փաթեթը կարող է անհաջողության մատնվել: Նկատի ունեցե՞լ եք սա»:
Ա. Ասատրյանն ի պատասխան ասաց, որ բոլոր օրենքները համարվում են սահմանադրական, քանի դեռ ՍԴ-ն չի ճանաչել հակասահմանդրական: Օրենսդրական փաթեթեը, նախարարի խոսքով` փորձաքննության ենթարկվել է:
Ինչ վերաբերում է վստահության ավելացմանը, ապա Ա. Ասատրյանն ասաց, որ ցավալի է, որ ավելի շատ հանրային քննարկման չենթարկվեց փաթեթը. «Հնչող տեսակտները կրում են պարզ բնույթ, խնդրի էության հետ կապված չեն լինում կոնկրետ առաջարկներ, ստացվում է, որ մենք խնդիր ունենք հանրությանն ավելի մատչելի ներկայացնելու, ավելի առարկայական, մանրամասն քննարկումներ անցկացնելու»:
Ս. Ֆարմանյանը հետաքրքրվեց նաև, թե պետական հատվածի աշխատողները իրավունք ունե՞ն դիմումի համաձայն հրաժարվել սոցվճարից: Ա. Ասատրյանն ասաց, որ պետական հատվածում աշխատող 65 հազար մարդ իրավունքն մասնակցելու են համակարգին և չեն կարող հրաժարվել:
Ինչ վերաբերում է նվազագույն աշխտավարձ ստացող աշխատողներին, ապա նախարարն ասաց, որ պետությունը` որպես գործատու, վճարելու է մասնաբաժինը. «Քաղաքացին ստանալու է այնքան աշխատավարձ, որ նվազագույն աշխատավարձից պահում չլինի»:

А.Асатрян: 65 тысяч граждан не смогут отказаться от социальной выплаты
Сегодня на экстренном заседании Национального Собрания Армении начались обсуждения законопроекта о внесении изменений в закон РА «О накопительных пенсиях».
Депутат от фракции Республиканской партии Армении Левон Мартиросян обратился к докладчику – министру труда и по социальным вопросам Армении Артему Асатряну – с вопросом о том, какая участь ожидает граждан, которые по тем или иным причинам не работают, или работают непостоянно.
В ответ министр заявил, что если гражданин в период трудовой деятельности когда-либо производил выплаты, то в дальнейшем получает пенсию в соответствии с размером произведенных платежей.
Другой депутат от РПА Самвел Фарманян поинтересовался, подвергался ли данный законодательный пакет экспертизе и возможно ли, что этот правовой акт будет признан антиконституционным так же, как и прежний. При этом Самвел Фарманян отметил, что в обществе царит атмосфера недоверия. «Известно, что если в обществе нет доверия, то даже лучший законодательный пакет может быть обречен на неудачу. Вы учли это?» - заявил депутат.
Министр заявил, что все законы считаются конституционными до тех пор, пока Конституционный суд не признал их антиконституционными. По словам министра, законодательный пакет прошел экспертизу.
Что касается восстановления доверия в обществе, то Артем Асатрян отметил, что, к сожалению, законодательный пакет не стал предметом более широких общественных обсуждений. «Озвучиваемые мнения – поверхностные, нет конкретных предложений, касающихся сути вопроса, и получается, что у нас есть проблема более доступного представления, проведения более предметных и детальных обсуждений с обществом», - сказал министр.
Депутат РПА поинтересовался также, имеют ли право сотрудники государственного сектора представлять заявления об отказе от социальной выплаты. Артем Асатрян заявил, что социальные выплаты будут применены в отношении работающих в государственном секторе 65 тысяч граждан и они не могут отказаться от платежа.
«То есть, от этой законодательной инициативы освободятся все граждане страны, родившиеся после 1974 года и работающие в частном секторе», - отметил он.
Что касается тех, кто получает минимальную зарплату, то министр отметил, что государство – как работодатель – возьмет на себя эту выплату. «Удержания не отразятся на минимальной зарплате», - сказал он.