«Դեմ եմ». Նոր օրինագիծը կազմելիս գրեթե հաշվի չեն առել ՍԴ որոշումը
Կուտակային կենսաթոշակի վերաբերյալ օրինագիծը կազմվելիս գրեթե հաշվի չի առնվել ՍԴ 2 ապրիլի 2014թ. ՍԴՈ-1142 որոշման հիմքում ընկած հիմնավորումները: Այս մասին ասվում է «Դեմ եմ» թիմի այսօր տարածած հաղորդագրության մեջ: Ներկայացնում ենք այն ամբողջությամբ.
«ՀՀԿ խորհրդրանական խմբակցությունը, անտեսելով հասարակության պահանջները, երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը և ի վերջո, երկրի շահը, փորձում է ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի շրջանակներում ընդունել ՀՀ կառավարության առաջարկած «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրինագիծը:
Օրինագիծը կազմվելիս գրեթե հաշվի չի առնվել ՍԴ 2 ապրիլի 2014թ. ՍԴՈ-1142 որոշման հիմքում ընկած հիմնավորումները, մինչդեռ հենց այդ որոշմամբ էր պայմանավորված նշված օրինագիծը կյանքի կոչելու անհրաժեշտությունը: Ավելին՝ նոր նախագիծը նույնպես պարունակում է տարատեսակ այլ խնդրահարույց դրույթներ:
Հետաքրքիր է, որ հանրության համար նման կարևորագույն նշանակություն ունեցող և նախկինում մեծ աղմուկ առաջացրած օրենքի նոր նախագիծը չի քննարկվել հանրության հետ: Այն հրապարակվել է միայն արտահերթ նստաշրջանի առաջին նիստի օրը` դրանով խախտելով Հայաստանի Հանրապետության մի շարք օրենքներ ու կանոնակարգեր, փաստացի հնարավորություն չտալով ԱԺ պատգամավորներին ծանոթանալ նախագծին: Ընդ որում նախագծին ծանոթ չեն նաև ՀՀԿ-ական պատգամավորները, ովքեր պատրաստվում են քվեարկել այդ օրինագծի օգտին:
Գրեթե բոլոր հիմնավորումները, որոնք մենք բազմիցս բերել ենք արդեն իսկ հակասահմանադրական և անվավեր ճանաչված «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի հակասահմանադրական, հակասոցիալական, հակամարդկային և հակապետական դրույթների վերաբերյալ, հիմնականում հաշվի չեն առնվել, իսկ վիճահարույց կարգավորումները բովանդակային առումով նույնությամբ կիրառվել են նոր օրինագծում՝ այս անգամ արդեն նոր ձևակերպումներով, ինչը կրկին անգամ հաստատում է մեր համոզմունքը առ այն, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի հիմնական նպատակը ոչ թէ սոցիալական դաշտի բարեփոխումներն են, այլ աշխատավոր քաղաքացիներից լրացուցիչ գումարներ կորզելու օրինական հիմքերի ստեղծումը:
«Դեմ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնությունը խստագույնս դատապարտում է վարչակազմի՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, նման մոտեցումն ու գործելաոճը, որը կարող է բերել հանրային լուրջ ընդվզման: Միաժամանակ կոչ է անում զերծ մնալ հակասոցիալական, հակասահմանադրական և հակամարդկային նոր օրենքի ընդունումից»:

«Я против»:При разработке нового законопроекта не учтено решение КС Армении
При разработке законопроекта о накопительных пенсиях практически не были учтены обоснования, заложенные в основу постановления Конституционного суда РА № ПКС-1142 от 2 апреля. Об этом говорится в заявлении, распространенном сегодня гражданской инициативой «Я против».
«Парламентская фракция Республиканской партии Армении, игнорируя требования общества, социально-экономическую ситуацию в стране, интересы страны, пытается принять в рамках внеочередной сессии Национального Собрания предложенный правительством законопроект о внесении изменений в закон РА «О накопительной системе».
При составлении законопроекта о накопительных пенсиях практически не были учтены обоснования, заложенные в основу постановления Конституционного суда РА № ПКС-1142 от 2 апреля, между тем как именно этим решением обусловлена необходимость принятия указанного законопроекта. Более того, новый проект также содержит различные спорные положения.
Примечательно, что новый проект этого закона, имеющего важнейшее значение для общественности и ранее вызвавшего столь большой резонанс в обществе, не обсуждался с общественностью. Он был опубликован лишь в день первого заседания внеочередной сессии парламента, тем самым нарушив ряд законов Республики Армения, не дав возможность депутатам парламента ознакомиться с проектом. При этом с проектом не знакомы также депутаты РПА», - говорится в заявлении.
Инициатива «Я против» отмечает, что практически все обоснования, которые неоднократно приводились ими относительно антисоциальных, антиконституционных и антигосударственных положений закона «О накопительных пенсиях», уже признанного антиконституционным и недействительным, в основном не были учтены. А спорные положения применены также в новом законопроекте, уже с новыми формулировками.
«Это в очередной раз подтверждает наше убеждение в том, что цель закона «О накопительных пенсиях» – не в реформировании социального поля, а в создании законных оснований, чтобы отбирать у трудящихся дополнительные суммы», - отмечается в заявлении гражданской инициативы.
Инициатива «Я против» решительно осуждает подход и стиль работы режима, который может привести к серьезному общественному протесту и призывает воздержаться от принятия антисоциального, антиконституционного и антигуманного нового закона.