Թեժ իրավիճակ ԱԺ-ում. ՀՀԿ-ից խոստանում են ապացուցել տղամարդկությունը
Ընդմիջումից հետո ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանից մեծ ջանքեր պահանջվեց` նիստը շարունակելու համար: Նա մոտ 5-6 անգամ պատգամավորներին խնդրեց, որպեսզի նրանք, վերջապես, գան ԱԺ դահլիճ:
Ինչևէ` քվեարկության դրեց «կուտակայինի» մասին փոփոխված օրինագիծը, ինչին կողմ քվեարկեց 67 պատգամավոր:
Մինչ այդ ԱԺ պատգամավորները վարման կարգի վերաբերյալ ցանկանում էին խոսել, սակայն ԱԺ նախագահը խոսքի իրավունք չէր տալիս:
Մեծ աղմուկից հետո վարման կարգի վերաբերյալ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը խնդրեց, պահանջեց, որ խորհրդարանական մեծամասնությունը հարգի օրենքը:
«Երբ մենք ֆիքսում ենք, որ պատգամավորի բացակայության ժամանակ մեկը քվեարկում է մյուսի փոխարեն, դա պետք է հաշվի առնել: Տղամարդկությունն այն չի, որ օրենքը խախտեք, տղամարդկությունը այն է, որ ամեն մեկն իր գործն անի: Այսկերպ հեռուն չենք գնա, եղեք օրենքի սահմանններում»,- դիմելով ՀՀԿ-ականներին` ասաց Ա. Վարդանյանը, ինչին ի պատասխան ԱԺ նախագահն արձագանքեց, թե իրենք իրենց գործը կատարում են օրենքի սահմաններում:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն էլ հայտարարեց, թե ՀՅԴ-ն չի մասնակցել կուտակայինի քվեարկությանը. «ԱԺ դահլիճում միայն ՀՀԿ և անկախ պատգամավորների թիվը 64 է: Հարգարժան ԱԺ նախագահ, տեղի է ունեցել կանոնակարգի խախտում»:
ԱԺ Հանրապետական պատգամավոր Սպարտակ Մելիքյանն էլ ասաց. «Տղամարդկություն ապահովելու առանձին տեղեր կան, ես կարող եմ ապացուցել իմ տղամարդկությունը»:
Ի պատասխան ՀՀԿ պատգամավորի հայտարարությանը չցանկացավ պատասխանել ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը. «Տեղից անկապ արձագանքելու հարկ չեմ համարում, անկապ տեղը եսիմ ում չենք պատասխանում»:
ՀԱԿ պատգամավոր Լևոն Զուրաբյանն էլ ասաց, որ քառյակի ուժերը և անկախ պատգամվորները դեմ են կենսաթոշակային օրինագծին, նա կրկին 20 րեպե ընդմիջում պահանջեց, սակայն ԱԺ նախագահը չընդառաջեց:

В парламенте Армении проголосовали за проект закона о накопительных пенсиях
Сегодня в Национальном Собрании Армении был утвержден в первом чтении законопроект о внесении изменений в закон РА «О накопительных пенсиях». Принятие законопроекта проходило в довольно напряженной атмосфере, тем не менее «за» новый проект проголосовали 67 депутатов.
Секретарь фракции АРФ «Дашнакцутюн» Агван Варданян обвинил представителей парламентского большинства – Республиканской партии Армении (РПА) в нарушении регламента НС и фальсификации результатов голосования.
«Когда мы фиксируем, что в отсутствие депутата за него голосует другой, нужно на это реагировать. Такими методами мы далеко не уйдем. Прошу действовать в рамках закона», - сказал Агван Варданян.
Другой депутат от АРФД Арцвик Минасян заявил, что фракция АРФД не приняла участие в голосовании по вопросу внесения изменений и дополнений в закон РА «О накопительных пенсиях», поскольку это принципиальная позиция данной политической силы. «В зале заседаний парламента находятся только представители РПА и независимые депутаты – 64 человека. Уважаемый спикер парламента, имело место нарушение регламента НС», - заявил А.Минасян.
Представитель фракции РПА Спартак Меликян категорически опроверг озвученное обвинение в голосовании одних депутатов за других с целью обеспечения кворума.
Руководитель фракции РПА Ваграм Багдасарян призвал коллег-оппозиционеров посчитать число депутатов на месте, чтобы убедиться, что никаких нарушений не было. Это предложение поддержал и спикер Г.Саакян.
Депутат от фракции «Армянского национального конгресса» (АНК) Левон Зурабян заявил, что четыре политические силы и независимые депутаты выступают против нового пенсионного законопроекта, обратившись вновь с требованием объявить 20-минутный перерыв. Однако заседание парламента прервано не было.
«Вашу недееспособность нельзя распространять на нормальную работу парламента», - заявил в ответ спикер парламента Галуст Саакян.