ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը վաղը կժամանի Երևան
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը վաղը' հունիսի 22-ին երկօրյա աշխատանքային այցով կայցելի Երևան: Այցի շրջանակներում նախատեսած է Հայաստանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների համատեղ մամուլի ասուլիսը: ՌԴ արտգործնախարարը կայցելի նաև Ծիծեռնակաբերդ, որտեղ հարգանքի տուրք կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
«Արմենպրեսի» հետ զրույցում ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի բաժնի փոխտնօրեն Մարիա Զախարովան ասել է, որ այցի շրջանակնեում դաշնակից և ռազմավարական գործընկերների միջև փոխգործակցությանն զարգացման ուղղված երկխոսություն կլինի: Կողմերը հատուկ ուշադրություն կդարձնեն նախորդ տարի դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ և ՌԴ նախագահների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման փաստին:
«Այցի ընթացքում կանցկացվի, այսպես ասած, ժամացույցների ստուգում միջազգային և տարածաշրջանային քաղաքականության մեջ առկա արդիական հարցերի շուրջ: Մոսկվայի և Երևանի արտաքին քաղաքականության դիրքերը ավանդաբար համարվում են սերտ»,- նշել է Զախարովան' հավելելով, որ Մոսկվայում համոզված են, որ Սերգեյ Լավրովի այցը Հայաստան երկու երկրների միջև հարաբերությունների և փոխադարձ համագործակցության զարգացմանը նոր թափ կհաղորդի:
«Հայ-ռուսական բազմակողմ համագործակցությունն այսօր գտնվում է բարձր մակարդակի վրա: Ապրանքաշրջանառության տեմպերը բարձր են: 2013թ.-ին ապրանքաշրջանառությունը աճել է 10.6 տոկոսով և կազմել 1.35 միլիարդ դոլար: Ռուսաստանը վստահաբար Հայաստանի տնտեսության գլխավոր ներդնողն է. ընդհանուր կապիտալը կազմում է 3.2 միլիարդ դոլար: Հայկական շուկայում գործում է ռուսական կապիտալով 1,3 հազար ձեռնարկություն: Միջկառավարական հանձնաժողովներն ակտիվ համագործակցում են: Հաջողությամբ իրականացվում է մինչև 2020 թ. նախանշված երկարաժամկետ տնտեսական համագործակցության ծրագիրը»,- շեշտել է Մարիա Զախարովան' հավելելով, որ երկկողմ գործընկերության նոր մակարդակն անկասկած կնպաստի առաջիկայում Հայաստանի լիարժեք ներգրավմանը եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներին:
Հիշեցնենք, որ մինչ Երևան այցելությունը, հունիսի 17-18-ին Սերգեյ Լավրովը պաշտոնական այցով գտնվում էր Ադրբեջանում: Բաքվում Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել էր ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, նշելով, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հարցը կապ չունի Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման գործընթացների հետ, որոնք այժմ տեղի են ունենում Ռուսաստանի, Ղազախստանի եւ Բելառուսի միջեւ, եւ որոնց, համապատասխան փաստաթղթերի ստորագրումից հետո, շուտով կմիանա նաեւ Հայաստանը»:

Глава МИД России Сергей Лавров прибудет завтра в Ереван
Министр иностранных дел России Сергей Лавров 22 июня прибудет в Ереван с двухдневным визитом. В рамках визита намечена совместная пресс-конференция глав внешнеполитических ведомств России и Армении. Сергей Лавров побывает также в Цицернакаберде, где воздаст дань памяти жертв Геноцида армян.
В беседе с агентством «Арменпресс» замдиректора пресс-службы МИД РФ Мария Захарова сказала, что в рамках визита состоится диалог стратегических союзников относительно развития сотрудничества. Особое внимание стороны уделят выполнению договоренностей, достигнутых президентами России и Армении 2 декабря прошлого года.
«В ходе визита состоится так называемая сверка часов вокруг насущных проблем международной и региональной политики. Позиции Москвы и Еревана по внешнеполитическим вопросам традиционно считаются тесными», - сказала Захарова, добавив, что в Москве уверены, что визит Лаврова придаст новый импульс двустороннему сотрудничеству наших стран.
«Армяно-российское многостороннее сотрудничество сегодня находится на высоком уровне. Темпы товарооборота высокие. В 2013-м товарооборот вырос на10.6% и составил 1.35 млрд. долларов. Россия однозначно главный инвестор экономики Армении: общий капитал составляет 3.2 млрд. долларов. На армянском рынке 1.3 тысяч предприятий работают на российском капитале. Активно сотрудничают межправительственные комиссии. Успешно реализуется долгосрочная программа экономического сотрудничества до 2020г.», - подчеркнула Мария Захарова, добавив, что новый уровень двустороннего сотрудничества, несомненно, будет способствовать полноценному евразийскому интегрированию Армении.
17-18 июня Сергей Лавров с официальным визитом находился в Азербайджане. В Баку Лавров говорил об урегулировании карабахского конфликта, отметив, что «вопрос Нагорного Карабаха не связан с процессом евразийской экономической интеграции, происходящей сегодня между Россией, Казахстаном и Белоруссией, к которому, после подписания соответствующего документа, скоро присоединится и Армения».