«Աֆրիկյանների ռեքվիեմ». ակտիվիստները որոշել են ոստիկաններին խլացնել
Այս պահին ԱՖրիկյանների հարցով քաղաքացիական նախաձեռնության անդամները շարունակում են պայքարել շենքի ապամոնտաժման դեմ: «Աֆրիկյան ռեքվիեմ» այսպես են անվանակոչել հերթական ակցիան, որի միջոցով փորձում են ոստիկաններին ու ապամոնտաժում իրականացնող շինաշխատողներին խլացնել:
Ի դեպ՝ ակցիային այսօր մասնակցում է վիրտուոզ երաժիշտ Տիգրան Համասյանը, ով ակցիայի մեկնարկից առաջ դաշնամուրային համերգ էր նախաձեռնել:
Ակցիայի մասնակիցները բռունցնքենրով հարվածում են մետաղյա թիթեղներին, որոնցով պատսպարված է շենքի տարածքը, որտեղ շինաշխատանքներն են իրականացվում:
Ոստիկնաններն ամեն կերպ փորձում են նրանց  թույլ չտալ մոտենալ ու խփել պարիսպներին, սակայն ակտիվիստները համառորեն շարունակում են բռունցքներով ու քացիներով հարվածել դրանց:
Նկատենք, որ ակցիային ինչպես միշտ մասնակցում են ակցիաների ժամանակ հատուկ ակտիվությամբ աչքի ընկնող երիտասարդներ, ովքեր բնականաբար չեն կարող զերծ մնալ ոստիկանների ուշադրությունից:
Ոստիկանները ակտիվիտներին հորդորում են հանդարտվել, քանի որ խախտում են հասարակական կարգը, սակայն ակտվիստները շարունակում են դիմադրել: Նրանք ոստիկաններին հորդորում են խոչընդոտել ապօրինի ապամոնտաժման աշխատանքները, սակայն ոստիկաններն էլ հակադարձում են, որ իրենք հասարակական կարգ են խախտում:
«Չի քանդվելու, չի քանդվելու, ամոթ, ամոթ...»,- բղավում են ակցիայի մասնակիցները և շարունակում են բռնուցնքներով պարիսպներին խփել:

Активисты продолжают акцию протеста у дома Африкянов в Ереване
Гражданская инициатива против сноса дома Африкянов в Ереване сегодня продолжают акцию протеста против демонтажа здания. Очередная акция проходит под лозунгом «Реквием по Африкянам». В акции протеста участвует виртуозный пианист Тигран Амасян, исполнивший до начала акции фортепианный концерт.
Сотрудники полиции попытались преградить путь к установленной вокруг здания ограде, однако активисты продолжают бить кулаками по металлической ограде, за которой идут строительные работы.
Отметим, что на месте проведения акции находятся представитель Защитника прав человека Армении, а также заместитель начальника полиции Армении Валерии Осипян.
После переговоров с заместителем начальника Полиции Армении активисты прекратили активные действия, заявив, что через час будет опубликовано решение Административного суда и, так или иначе, работы по демонтажу здания вынуждены будут прекратить.
«Мы защищаем историко-культурный памятник, которому 130 лет. Уже подано два иска в соответствующий суд и через час будет оглашено, что работы должны быть прекращены. А до решения суда, работы по демонтажу здания – незаконные», - отметил один из активистов.
Заместитель начальника полиции В.Осипян в свою очередь заявил, что сотрудники полиции здесь обеспечивают общественный порядок.