«Արդարացված չէ ծանր պայմաններում քաղաքացուց լրացուցիչ գումարներ գանձելը»
ՀՀ Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանն ընդունել է «Դեմ եմ» նախաձեռնության անդամ մի խումբ մանկավարժների՝ լսելու նրանց բողոքը «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ փոփոխված օրենքի վերաբերյալ:Այս մասին հայտնում են ՀԽ լրատվական ծառայությունից:
Մանկավարժներն իրենց դժգոհությունն ու անհամաձայնությունն են հայտնել օրենքի վերաբերյալ՝ նշելով, որ այն հակասում է ոչ միայն ՀՀ Սահմանադրությանը, Սահմանադրական դատարանի 2014 թվականի ապրիլի 2-ին կայացված որոշմանը և ՀՀ մի շարք իրավական ակտերի, այլև ՀՀ Հանրային խորհրդի բանաձևին: Նրանց խոսքով՝ համաձայն «Իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի, նախագիծ մշակող մարմինը նորմատիվ իրավական ակտի նախագիծն ազդեցության գնահատողներին ներկայացնելու հետ մեկտեղ կազմակերպում է նախագծի վերաբերյալ հանրային քննարկումներ, որոնց նպատակը նախագծի մասին ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց իրազեկումն է, ինչպես նաև նրանցից կարծիքների հավաքումն ու դրանց հիման վրա նախագծի անհրաժեշտ լրամշակման աշխատանքների իրականացումը, մինչդեռ օրենքն ընդունվել է առանց հանրային քննարկումների:
«Դեմ եմ» նախաձեռնության անդամ-մանկավարժներն առաջարկել են Հանրային խորհրդում կազմակերպել հանրային քննարկումներ վիճահարույց օրինագծի վերաբերյալ, որի ընթացքում հանրության լայն շերտերը հնարավորություն կունենան իրենց տեսակետները հայտնել:
Վազգեն Մանուկյանի հանձնարարականով Հանրային խորհրդում կազմակերպվել է աշխատանքային խորհրդակցություն, որին մասնակցել են ՀԽ նախագահը, ՀԽ անդամներ, ՀՀ սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետի առաջին տեղակալ Սմբատ Սաիյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարարության մակրոտնտեսական քաղաքականության վարչության պետ Արմեն Հայրապետյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը, ինչպես նաև «Դեմ եմ» նախաձեռնության անդամներ ու մանկավարժներ:
Վերջիններս ներկայացրել են իրենց մտահոգությունը՝ կապված օրենքի կիրառման հետևանքով դպրոցում առաջացած խտրականության դրսևորման հետ, բարձրաձայնել մանկավարժի խիստ ցածր աշխատավարձի և ոչ լրիվ դրույքաչափով աշխատելու պայմաններում պահվող գումարի բացասական ազդեցության, ինչպես նաև ս.թ. հուլիսի մեկից պետական ոլորտի աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացման պարագայում մանկավարժների աշխատավարձերի չնչին փոփոխությունների մասին՝ նշելով, որ սոցիալական վճարների գանձման դեպքում հաճախ բարձրացումը մի քանի հարյուր դրամ է կազմելու:
«Դեմ եմ»-ի ակտիվիստները նշել են, որ նոր օրենքի պարագայում իրենց կողմից բարձրացված մտահոգությունները չեն նվազել, քանի որ երկրում առկա սոցիալական ծանր վիճակի պայմաններում քաղաքացուց լրացուցիչ գումարներ գանձելը որևէ կերպ արդարացված չէ, իսկ պետական ոլորտի վրա կիրառվող սոցիալական վճարը պարտադիր բնույթ է կրում, ինչը հակասահմանադրական է: Նրանք բարձրացրել են նաև հանրության կողմից իշխանությունների նկատմամբ վստահության պակասի հարցը և կարևորել երկրում ինտելեկտուալ ռեսուրսի գնահատման անհրաժեշտությունը:
Պետական կառույցների պաշտոնյաները փորձել են պարզաբանումներ տալ բարձրացվող հարցերի վերաբերյալ, ներկայացնել օրենքի փոփոխման արդյունքում ի հայտ եկած առավելությունները՝ միաժամանակ նշելով, որ սա ծանր բարեփոխում է և չի կարող ցնցումներ չառաջացնել հասարակական որոշ շերտերում:
Քննարկման ավարտին ՀԽ նախագահը հայտնել է, որ խորհրդում կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որը քննարկումներ կանցկացնի շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ, կամբողջացնի բարձրացված հարցերը, մտահոգություններն ու առաջարկները և կներկայացնի դրանք ՀՀ նախագահին ու ՀՀ կառավարություն:

Общественный совет организует обсуждения по новому пенсионному закону
Председатель Общественного совета Вазген Манукян принял группу учителей – членов гражданской инициативы «Я против», выступающей против внедрения в Армении обязательной накопительной пенсионной системы.
Как сообщает пресс-служба Общественного совета Армении, Вазген Манукян выслушал жалобы учителей, касающиеся внесенных в закон РА «О накопительных пенсиях» изменений.
Учителя выразили свое недовольство и несогласие с законом, отметив, что он противоречит не только Конституции РА, но решению Конституционного суда Армении от 2 апреля 2014 года, ряду правовых актов РА и формуле Общественного совета Армении. Они подчеркнули, что принятие нового законопроекта состоялось без общественных обсуждений.
Учителя – члены инициативы «Я против» предложили главе Общественного Совета организовать общественные обсуждения вокруг спорного закона, в ходе которых представители широких общественных слоев будут иметь возможность высказать свои мнения и подходы.
По поручению Вазгенеа Манукяна в Общественном Совете Армении состоялось рабочее совещание, в котором участвовали члены совета, первый заместитель начальника Государственной службы социального обеспечения Смбат Саирян, начальник управления макроэкономической политики министерства финансов Армен Айрапетян, начальник общеобразовательного управления министерства образования и науки Нарине Ованнисян, члены инициативы «Я против» и учителя.
Учителя выразили обеспокоенность в связи с проявлением дискриминации, к которому привело применение закона в школе, а также в условиях низкой зарплаты учителей негативным влиянием удержания накопительных взносов на их социальное положение. Члены инициативы «Я против» отметили, что озвученная ими обеспокоенность продолжает оставаться актуальной в условиях принятия нового закона, поскольку в тяжелых социальных условиях взыскание дополнительных сумм у граждан неоправданно, а применяемая в сфере государственных учреждений 5% социальная плата имеет обязательный характер и является антиконституционной.
По итогам обсуждения председатель Общественного совета сообщил, что будет сформирована рабочая группа, которая проведет обсуждения с участием заинтересованных сторон, обобщит озвученные мнения и предложения и представит их президенту Армении и правительству.