Ադրբեջանցիները Odnoklassniki-ի միջոցով փորձել են ինֆորմացիա ստանալ. ԱԱԾ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում 2013 թվականին բացահայտվել էր ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների պարզ և պրիմիտիվ գործելաոճը, որը, այլընտրանք չունենալու պատճառով, վերջիններս որդեգրել էին օգտագործելով ինտերնետային սոցցանցերի հնարավորությունները: Այս մասին հայտնում են ԱԱԾ մամուլի ծառայությունից։
«Այդ կապակցությամբ զանգվածային լրատվամիջոցներում տեղեկատվություն էր հրապարակվել ինտերնետային սոցիալական ցանցերում, հիմնականում` «Օդնոկլասսնիկի» կայքում ԱՀ հատուկ ծառայությունների կողմից օգտագործվող «Seyran Dervishyan», «S Dr» և «Tigran Dervishyan» կեղծանուններով հանդես եկող անձանց մասին, որոնք առասպելավորված շփումներ էին հաստատում Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի Զինված Ուժերի նախկին ու ներկայիս զինծառայողների հետ և փորձեր էին ձեռնարկում նրանցից կորզել ռազմական բնույթի հետախուզական տվյալներ:
Վերոհիշյալ տեղեկատվությունը լայն տարածում է ստացել ազգաբնակչության, հատկապես «Օդնոկլասսնիկի» սոցիալական ցանցից օգտվող երիտասարդների շրջանում, որի արդյունքում Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի բազմաթիվ քաղաքացիներ, սեփական նախաձեռնությամբ, անմիջապես սկսել են դիմել ԱԱԾ մարմիններ ու հայտնել տվյալներ իրենց հետ «Օդնոկլասսնիկի» սոցցանցում կապ հաստատած կասկածելի անձանց մասին:
Այդ կերպով ԱԱԾ մարմինների տեսադաշտում են հայտնվել նաև ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից «Օդնոկլասսնիկի» սոցիալական ցանցում գործադրված «Seyran Derv», «S.S.», «Samvel Samvel», «Ա Ս», «Артем Арутюнов», «Albert Mnacakanyan», «A M», «Ruben Hayrapetyan», «(((((((RH)))))))», «Gevorg Saroyan», «Alik Mesropyan», «Sergey Karapetyan» ու մի շարք այլ կեղծանուններով գրանցված անձնական էջեր, որոնց քողի ներքո հանդես են եկել ադրբեջանցի «հզոր հետախույզներ»:
Չհրաժարվելով արդեն իսկ «հնություն դարձած» գործելաոճից, ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները նույնիսկ գլխի չեն ընկել փոփոխելու մեր քաղաքացիների հետ շփումների մեջ մտնելու համար նախատեսված առասպելները ու գրեթե բոլոր դեպքերում շարունակել են ներկայանալ որպես Վրաստանում, Ստամբուլում կամ էլ Ռուսաստանում կահույքի աքսեսուարների, տնտեսական ապրանքների առևտրով զբաղվող կամ էլ սփյուռքահայ կազմակերպությունների հետ առնչություն ունեցող հայեր, որոնք նախկինում իբրև ծառայություն են անցել այս կամ այն հայկական զորամասերում:
Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայրենասեր քաղաքացիների մասնակցությամբ, «Օդնոկլասսնիկի» սոցցանցում ներդրված ադրբեջանական հետախույզների մշակման արդյունքում, ՀՀ ԱԱԾ մարմինները նրանց են մատուցել մեծածավալ ապատեղեկատվական նյութեր, որոնց հիման վրա, «ուրախությունից գլուխները կորցրած», ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները զեկուցում են հետախուզության ոլորտում իբր ունեցած հաջողությունների մասին, այն ինչ իրականում մոլորեցնում են իրենց երկրի ղեկավարությանը, որոնք իրենց հերթին պարբերաբար հանդես են գալիս անհիմն մարտատենչ հայտարարություններով:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայությունը իր երախտագիտությունն է հայտնում հայրենասիրական դրսևորումներ ցուցաբերած մեր քաղաքացիներին և հերթական անգամ կոչ է անում զերծ մնալ սոցիալական ցանցերում պատահական շփումներից, իսկ կասկածելի անձանց հայտնաբերման դեպքում դիմել ՀՀ ԱԱԾ»,-ասվում է հաղորդագրությունում:

СНБ: Азербайджанским разведчикам передано большое количество дезинформации
В результате предпринятых сотрудниками Службы национальной безопасности Армении оперативно-розыскных мероприятий, в 2013 году был раскрыт простой и примитивный механизм деятельности азербайджанских спецслужб, которые, не имея иной альтернативы, использовали возможности социальных сетей в Интернете.
Как сообщает Служба национальной безопасности Армении, в СМИ было опубликовано сообщение об использовании в соцсетях, в особенности сайта «Одноклассники», фейков «Seyran Dervishyan», «S Dr» и «Tigran Dervishyan», через которые устанавливались контакты с проходящими службу или отслужившими в рядах ВС Армении и Нагорно-Карабахской Республики гражданами с целью выведать у них разведданные военного характера.
Данная информация получила широкое распространение среди населения, в особенности среди представителей молодежи, являющихся пользователями соцсети «Одноклассники», в результате чего многочисленные граждане Армении и НКР по собственной инициативе сразу же начали обращаться в органы СНБ и предоставлять данные о вышедших с ними на контакт через «Одноклассники» подозрительных лицах.
Таким образом в поле зрения СНБ оказались также задействованные азербайджанскими спецслужбами в соцсети «Одноклассники» ложные профили «Seyran Derv», «S.S», «Samvel Samvel», «Ա Ս», «Артем Арутюнов», «Albert Mnacakanyan», «A M», «Ruben Hayrapetyan», «(((((((RH)))))))», «Gevorg Saroyan», «Alik Mesropyan», «Sergey Karapetyan» и другие. Именно под этими именами скрывались «мощные разведчики» Азербайджана.
Продолжая использовать уже устаревшие методы, азербайджанские спецслужбы даже не догадались изменить легенды, используемые ими для установления контактов с гражданами Армении. И практически во всех случаях они продолжали представляться якобы проходившими службу в той или иной армянской воинской части армянами, ныне занимающимися торговлей мебелью, аксессуарами, хозяйственными товарами в Грузии, Стамбуле или России либо имеющими отношение к организациям Диаспоры.
В итоге с участием граждан Армении и Нагорно-Карабахской Республики органы СНБ передали азербайджанским разведчикам большое количество дезинформации, на основе которой «потерявшие голову от радости» азербайджанские спецслужбы докладывают о своих успехах в области разведки, в то время как в действительности вводят в заблуждение руководство своей страны, которое, в свою очередь, время от времени выступает с необоснованными воинственными заявлениями.
Служба национальной безопасности Республики Армения выражает свою признательность гражданам Армении, которые проявили патриотизм, и в очередной раз призывает воздерживаться от случайных контактов в соцсетях, а в случае выявления сомнительных лиц обращаться в СНБ.