Վարչապետ. Անընդունելի են իշխանության ներկայացուցիչներին ճնշելու փորձերը
Այսօր մինչև կառավարության նիստի աշխատանքների մեկնարակը վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը անդրադարձավ «ծայրահեղ սանձարձակ և սադրիչ եղանակներով» հասարակության վերաբերմունքի արտահայտությանը` մասնավորապես մանրադրամների նետումը աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի և կրթության նախարարի վրա, ակցիայի մասնակից քաղաքացիների կողմից:
«Ես անընդունելի եմ համարում նման մեթոդներով իշխանության ներկայացուցիչներին նվաստացնելու և ճնշելու փորձերը»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ ոմանք մոռացել են, որ իշխանության ներկայացուցիչները ևս ունեն մարդու բոլոր իրավունքներն ու ազատությունները և ենթակա են պաշտպաության նույն ձևով, ինչ հասարկաության ցանկացած անդամ:
Վարչապետը կողմ արտահայտվեց և' խոսքի ազատությանը, և' սեփական կարծիքը տարածելու ազատութանը, և' ազատ տեղաշարժին, խաղաղ հավաքներ անցկանելու իրավունքին. «Ոչ միայն կողմ եմ, նաև պաշտպանելու եմ այդ իրավունքները, բայց ազատությունն ավարտվում է այնտեղ, երբ նա սկսում է ոտնահարել ուրիշների իրավունքները»:
«Նման դեպքում դա այլևս ազատություն չէ, այլ ամենաթողություն, և եթե ազատությունը ժողովրդավարական հասարակության հենասյուններից, ապա ամենաթողությունը անարխիայի հենասյունն է»,- շեշետց Հ. Աբրահամյանը:
Վարչապետը շեշտեց, որ նման իրավիճակ չի հանդուրժելու և հանձնարարեց արդարադատության նախարարին, նաև ոստիկանաապետին` խնդրի լուծման ուղիներ փնտրել, հրավիրել եթե անհրաժեշտ լինի միջազգային փորձագետներին:

Prime minister slams ‘undisciplined and provocative’ actions of activists
At the government session today Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan criticized the ‘undisciplined and provocative’ conduct of the civic activists who pelted coins at the minister of labor and social affairs and the minister of education and science.
“I believe that attempts to put pressure on representatives of the authorities by using such methods are inadmissible. Some people forget that like other members of society, representatives of the authorities also have the same rights and freedoms that should be protected,” H. Abrahamyan said.
He at the same time spoke in favor of freedoms of speech, expression, movement, and assembly. “I am not only in favor of these freedoms, but I will protect them, but one person’s freedom ends where another person’s freedom is infringed,” the prime minister noted.
“In such cases it is permissiveness, rather than freedom. Freedom is the stronghold of democracy, while permissiveness is the stronghold of anarchy,” Hovik Abrahamyan stressed.
He said he does not accept the situation and instructed the justice minister and the police chief to find solutions to the problem and invite international experts if necessary.