Խոջոյանին նավթամթերք ներարկելը ծանրացուցիչ հանգամանք է Ադրբեջանի համար
Նախօրեին պաշտոնապես հաստատվեցին տարածված այն տեղեկությունները, որ Ադրբեջանից Հայաստան վերադարձված ու մայիսի 20-ին մահացած 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանին գերության ընթացքում նավթամթերք ու հոգեմետ դեղ են ներարկել:
«Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ նախագահ, ՀՀ առաջին ՄԻՊ Լարիսա Ալավերդյանն, ով զբաղվում է Մամիկոն Խոջոյանի վերաբերյալ Եվրադատարան հայցի ներկայացմամբ, Aysor.am-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ գերու արյան փորձաքննության այսպիսի արդյունքները վերին աստիճանի ծանրացուցիչ հանգամենք կլինեն Ադրբեջանի համար:
«Սա, իրենց կողմից, չգիտեմ էլ ինչ բառեր գտնեմ, ամենաստոր քայլն է: Փաստորեն, ապացուցվում են ի սկզբանե եղած այն կասկածները, որ Մամիկոն Խոջոյանի այսպիսի վիճակի մեջ են գցել, որ մահն իրենց մոտ վրա չհասնի, նա վերադառնա հայրենիք ու հետո միայն լինի առողջության վատթարացում: Այսպիսով, ադրբեջանական կողմը փորձել է ազատել իրեն պատասխանատվությունից»,- ասաց Լարիսա Ալավերդյանը:
Նրա խոսքով` Եվրադատարան հայց ներկայացնելու առաջին` նախապատրաստական փուլը շուտով կավարտվի: Այս փորձաքննությունների արդյունքները ևս կկցվեն դիմումին.
«Ինչ վերաբերում է հոգեմետ դեղամիջոցի ներարկմանը, պետք է ասեմ, որ դա ընդունված պրակտիկա է: 90-ական թվականներին եղել են դեպքեր, երբ որ այդպիսի դեղեր ներարկում էին գերուն, որպեսզի նա չսովածանա, չհոգնի ու անընդհատ աշխատի: Դրանք իրենցից ներկայացնում են էներգետիկ ներարկումներ, որոնք սկզբում որոշակի չափով բարձրացնում են մարդու աշխատունակությունը, բայց դա տեղի է ունենում օրգանիզիմի ամբողջ ուժը քամելու, այն հյուծելու ճանապարհով: Մենք մի երիտասարդի դեպք ունեինք տարիներ առաջ: Նա Վրաստանի օգնությամբ վերադարձվել էր Հայաստան ու էլի հոգեմետ դեղամիջոցների ներարկում էր արձանագրվել: Նրան հանդիպելուց առաջ մայրը նկարագրում էր, որ ես տեսնելու եմ 1մ 80 սմ հասակով հաղթանդամ մի երիտասարդի, բայց երբ ես տեսա այդ էակին, կուչ եկած, ես անգամ չէի կարող պատկերացնել, որ դա նույն` իր մայրիկի ներկայացրած երիտասարադն է: Անմարդկային քայլ է Ադրբեջանի կողմից»,- ասաց Լ. Ալավերդյանը;
Ինչ վերաբերում է Եվրադատարան հայցի ներկայացման ժամկետներին, Լարիսա Ալավերդյանի խոսքով` դրանց մասին ավելի հստակ կկարողանան ասել մյուս շաբաթ, երբ մանրամասնորեն կուսումնասիրեն փորձաքննությունների արդյունքները:

Alaverdyan: Test results are aggravating circumstance for Azerbaijan
During his captivity in Azerbaijan, 77-year-old Mamikon Khojoyan, a resident of Verin Karmiraghbyur village in Armenia’s Tavush province, was injected with psychotropic drugs and substances that contained oil products and were dangerous to life and health, according to the official results of M. Khojoyan’s blood and urine tests.
The first Armenian Ombudswoman, executive director of Against Legal Arbitrariness NGO Ms. Larisa Alaverdyan told the correspondent of Aysor.am that the results of the Armenian captive’s blood rests are an aggravating circumstance for Azerbaijan.
“In fact, the initial suspicions have been confirmed that during captivity Mamikon Khojiyan was brought into such a state that his condition began to deteriorate after he was handed over to the Armenian side. Azerbaijan thus tried to avoid responsibility,” L. Alaverdyan said.
In her words, the preparatory phase of a lawsuit to the European Court of Human Rights will finish soon and the test results will also be included in that suit.
“As for psychotropic drugs, it is an accepted practice in Azerbaijan. As early as 1990s, there were cases when captives were injected with such drugs so that they did not feel hungry and tired and would continue to work constantly. These steps of Azerbaijan are anti-humane,” Larisa Alaverdyan noted.
When asked about the date of filing a lawsuit to the ECHR, L. Alaverdyan said she will give more concrete information next week when the tests’ results are examined in detail.
77-year-old Mamikon Khojoyan was subjected to tortures while held captive by Azerbaijan for about a month. Numerous traces of torture were found on the elderly man’s body after his release. M. Khojoyan died on May 20.