Նախագահը շնորհավորանքներ է ստանում օտարերկրյա պետությունների ղեկավարներից
Ծննդյան օրվա առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորանքներ և բարեմաղթանքներ է ստանում օտարերկրյա պետությունների ղեկավարներից, միջազգային կազմակերպությունների, պետական և հասարակական հատվածի ներկայացուցիչներից, անհատներից:
ՀՀ Նախագահին 60-ամյա հոբելյանի առթիվ շնորհավորական ուղերձներ են հղել Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Նախագահ Սի Ծինփինը, Ղազախստանի Հանրապետության Նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, Բելառուսի Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Հնդկաստանի Հանրապետության Նախագահ Պրանաբ Մուքերջին, Տաջիկստանի Հանրապետության Նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը, Թուրքմենստանի Նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը, Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը: Այս մասին հայտնում են Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի Սերժ Ազատի,
Ընդունեք սրտանց շնորհավորանքներ Ձեր հոբելյանի կապակցությամբ,
Ձեր գործունեությունը Նախագահի պաշտոնում և ավելի վաղ այլ պատասխանատու պետական պաշտոններում Ձեզ արդարացիորեն արժանացրել է հայրենակիցների հարգանքին և միջազգային ասպարեզում բարձր հեղինակության:
Դուք անձնական մեծ ներդրում եք կատարում մեր երկրների միջև դաշնակցային գործընկերության ամրապնդման գործում: Վստահ եմ, որ ռուս-հայկական փոխշահավետ կապերի ամբողջ համալիրի հետագա զարգացմանը կնպաստի եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներին Հայաստանի առաջիկա լիամասշտաբ միացումը:
Անկեղծորեն թանկ եմ գնահատում մեր միջև ձևավորված փոխըմբռնումն ու վստահությունը: Ուրախ կլինեմ Ձեզ հետ շփումը և համատեղ սերտ աշխատանքը շարունակելու՝ ի բարօրություն Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների:
Սրտանց մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, երջանկություն, բարօրություն, նոր հաջողություններ և ամենայն բարիք»:
ՌԴ Նախագահը Նախագահ Սերժ Սարգսյանին իր շնորհավորանքն ու բարեմաղթանքները փոխանցել է նաև այսօր կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ:
Չինաստանի Նախագահի շնորհավորական ուղերձում ասված է. «Ես բարձր եմ գնահատում այն մեծ ջանքերը, որ Դուք ներդնում եք հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման գործում՝ ուղղված համակողմանի համագործակցության ակտիվ առաջխաղացմանը: Հայ-չինական հարաբերությունների զարգացմանը մեծ ուշադրություն հատկացնելով՝ ես պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին մեծ ջանքեր ներդնել երկկողմ քաղաքական փոխգործակցության խորացման, ավանդական բարեկամության ամրապնդման և փոխշահավետ համագործակցության զարգացման գործում՝ ի նպաստ երկու երկրների և ժողովուրդների»:

On the occasion of his birthday Armenian President Serzh Sargsyan receives congratulations and best wishes from heads of states, international organizations, state and public sectors, and individuals, the presidential press service said.
The Armenian president received on his 60th birthday congratulatory messages from President of Russia Vladimir Putin, President of China Xi Jinping, President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev, President of Belarus Alexander Lukashenko, President of India Pranab Mukherjee, President of Tajikistan Emomali Rahmon, President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, and Russian Prime Minister Dmitry Medvedev.
The congratulatory message of Russian President Putin says in particular:
“Distinguished Serzh Azati, accept my warmest congratulations on your anniversary.
Your activities as president and earlier in other responsible state posts brought you respect of compatriots and authority on the international arena.
You make a great personal contribution to the strengthening of allied partnership between our countries. I am sure that the full-scale involvement of Armenia in Eurasian integration processes will promote the further development of the whole set of mutually beneficial Russian-Armenian ties.
I sincerely value the mutual understanding and trust that formed between us. I will be glad to continue communication with you and our close joint work for the benefit of the peoples of Russia and Armenia.
I wish you good health, happiness, well-being, new achievements and all the best”.
Vladimir Putin also conveyed his congratulations and best wishes during a phone conversation with Serzh Sargsyan today.
The message of the Chinese president says while attaching great attention to the development of Chinese-Armenian relations, he is ready to make joint efforts aimed at deepening the bilateral political mutual trust, strengthening the traditional friendship and developing mutually beneficial cooperation for the benefit of the two countries and peoples.