Այսօր Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ծննդյան օրն է
1979 թվականին ավարտել է Հայկական ՍՍՀ Նաիրիի շրջանի Մրգաշեն գյուղի միջնակարգ հանրակրթական դպրոցը և ընդունվել Բաքվի բարձրագույն զինվորական համազորային հրամանատարական ուսումնարանը: Ուսումնարանում ուսումնառությունն ավարտելուց հետո, 1983 թվականին ուղարկվել է հետագա ծառայությունը շարունակելու Գերմանիայում տեղակայված Խորհրդային զորքերի զորախմբում:
ԽՍՀՄ զինված ուժերում զբաղեցրել է՝
- մոտոհրաձգային դասակի հրամանատարի,
- մոտոհրաձգային վաշտի հրամանատարի պաշտոններ:
Հետագա ծառայությունը շարունակելու նպատակով 1988 թվականի հուլիսին տեղափոխվել է Անդրկովկասյան զինվորական օկրուգի զորքերի հրամանատարի տրամադրության տակ և նշանակվել Ստեփանակերտ քաղաքում տեղակայված 366-րդ գվարդիական մոտոհրաձգային գնդի մոտոհրաձգային վաշտի հրամանատարի պաշտոնին:
1989 թվականի օգոստոսին նշանակվել է նույն գնդի մոտոհրաձգային գումարտակի հրամանատարի տեղակալի, իսկ 1990 թվականի սեպտեմբերին` մոտոհրաձգային գումարտակի հրամանատարի պաշտոններին:
1992 թվականի ապրիլին, մոտոհրաձգային գունդը Ստեփանակերտից դուրս բերելուց հետո, ծառայությունը շարունակել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակում:
Մասնակցել է բոլոր ռազմաճակատներում մղվող մարտական գործողություններին: 1992 թվականի սեպտեմբերին ծանր վիրավորվել է Մարտակերտի շրջանի Չլդրան գյուղի մատույցներում:
Ծառայությունը ՀՀ և ԼՂՀ զինված ուժերում`
1992 թվականի դեկտեմբերին նշանակվել է ԼՂՀ Ինքնապաշտպանության կոմիտեի շտաբի պետ:
1994 թվականի սեպտեմբերից մինչև 1998 թվականի հոկտեմբերը զբաղեցրել է Պաշտպանության բանակի հրամանատարի առաջին տեղակալի պաշտոնը:
1998 թվականի հոկտեմբերին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հրամանով նշանակվել է 5-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար:
1999 թվականի օգոստոսին ԼՂՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության նախարար:
2000 թվականի հունվարին՝ ԼՂՀ պաշտպանության նախարար - Պաշտպանության բանակի հրամանատար:
2007 թվականին ՀՀ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ - պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ:
2008 թ. ապրիլի 14-ին նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարար։
2013 թ. ապրիլի 9-ից 20-ը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար։
2013 թ. ապրիլի 20-ին վերանշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարար։
2014 թ. ապրիլի 3-ից 15-ը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար։
2014 թ. ապրիլի 15-ին վերանշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարար։
- 1995 թվականին շնորհվել է «գեներալ-մայոր» զինվորական կոչում,
- 2000 թվականին շնորհվել է «գեներալ-լեյտենանտ» զինվորական կոչում,
- 2007 թվականին շնորհվել է «գեներալ-գնդապետ» զինվորական կոչում:
Պարգևատրվել է՝
նախկին ԽՍՀՄ, Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բազմաթիվ մեդալներով ու շքանշաններով, այդ թվում.
- նախկին Խորհրդային Միության մեդալներով՝ «ԽՍՀՄ զինված ուժերի 70 տարին», «Անբասիր ծառայության համար», «Գերազանց ծառայության համար»,
- 1999 թվականի սեպտեմբերին շնորհվել է «Արցախի հերոս» կոչում, «Ոսկե արծիվ» շքանշանի հանձնումով,
- Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության «Մարտական Խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով, «Շուշիի ազատագրման համար» մեդալով,
- Հայաստանի Հանրապետության «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի, «Տիգրան Մեծ» շքանշաններով, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» մեդալով,
- գերատեսչական «Անբասիր ծառայության համար» 1-ին և 2-րդ աստիճանների, «Դրաստամատ Կանայան», «Մարշալ Բաղրամյան», «Համագործակցության ամրապնդման համար», «Մայրական երախտագիտության», «Խորհրդային Միության մարշալ Ժուկով» մեդալներով, «Զինանշան» հուշամեդալով:
- 2012 թվականին ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտում գործող ՀՀ ԲՈՀ-ի «Քաղաքական գիտություններ և միջազգային հարաբերություններ» Մասնագիտական խորհրդի հատուկ նիստի որոշմամբ բանակաշինության արդի խնդիրներին նվիրված ատենախոսության համար Ս.Մ.Օհանյանին շնորհվել է քաղաքական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:

He was appointed defense minister of Armenia by a presidential decree of April 14, 2008.
Seyran Ohanyan was born in the town of Shushi, Nagorno Karabakh on July 1, 1962. In 1979, he completed high school in the village of Mrgashen, in the region of Nairi in the Armenian Soviet Socialist Republic.
Ohanyan attended the Baku Higher Joint Command College and completed his studies there in 1983. He served as the Second Battalion commander in the 366th Motor Rifle Regiment of Soviet Ground Forces's 23rd Motor Rifle Division with the rank of a major before being sent for further service in the Group of Soviet Forces in Germany. He acted as commander of a motorized infantry platoon, and in March 1987 was appointed commander of the rifle company. In June 1988, he was transferred to the Red Banner Transcaucasian BO and was appointed commander of the infantry company commander of the 366th Guards Motorized Rifle Regiment stationed in Stepanakert. Ohanyan was appointed deputy commander of a motorized infantry battalion of the same regiment on August 1989 and commander of the 2nd infantry battalion on September 1990.
After the fall of the Soviet Union, Ohanyan joined Nagorno-Karabakh's newly formed army in 1991 and playing a major role in the Nagorno-Karabakh war against Azerbaijan. He was seriously wounded in action in 1992. After the war, he was Deputy Commander of the Nagorno-Karabakh Defense Army from 1994 to 1999 and the Defence Minister of Nagorno-Karabakh Republic from August 1999 to May 2007.
Subsequently in the Republic of Armenia, he was appointed as chief of the general staff of the Armenian Armed Forces and First Deputy Minister of Defense of Armenia in 2007. After Serzh Sargsyan took office as President of Armenia, he appointed Ohanyan as Minister of Defense on 14 April 2008.
Ohanyan is married and has three sons and one daughter.
His awards include:
Order of the Combat Cross, 1st class; Tigran Mets Order, Drastamat Kanayan Medal, Marshal Baghramyan Medal, Medal "For the Service to the Motherland", Hero of Artsakh (September 1999), Order of the Combat Cross, 1st class, Medal "For the liberation of Shushi" as well as Soviet Union awards.