Այսօր Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ծննդյան օրն է
1979 թվականին ավարտել է Հայկական ՍՍՀ Նաիրիի շրջանի Մրգաշեն գյուղի միջնակարգ հանրակրթական դպրոցը և ընդունվել Բաքվի բարձրագույն զինվորական համազորային հրամանատարական ուսումնարանը: Ուսումնարանում ուսումնառությունն ավարտելուց հետո, 1983 թվականին ուղարկվել է հետագա ծառայությունը շարունակելու Գերմանիայում տեղակայված Խորհրդային զորքերի զորախմբում:
ԽՍՀՄ զինված ուժերում զբաղեցրել է՝
- մոտոհրաձգային դասակի հրամանատարի,
- մոտոհրաձգային վաշտի հրամանատարի պաշտոններ:
Հետագա ծառայությունը շարունակելու նպատակով 1988 թվականի հուլիսին տեղափոխվել է Անդրկովկասյան զինվորական օկրուգի զորքերի հրամանատարի տրամադրության տակ և նշանակվել Ստեփանակերտ քաղաքում տեղակայված 366-րդ գվարդիական մոտոհրաձգային գնդի մոտոհրաձգային վաշտի հրամանատարի պաշտոնին:
1989 թվականի օգոստոսին նշանակվել է նույն գնդի մոտոհրաձգային գումարտակի հրամանատարի տեղակալի, իսկ 1990 թվականի սեպտեմբերին` մոտոհրաձգային գումարտակի հրամանատարի պաշտոններին:
1992 թվականի ապրիլին, մոտոհրաձգային գունդը Ստեփանակերտից դուրս բերելուց հետո, ծառայությունը շարունակել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակում:
Մասնակցել է բոլոր ռազմաճակատներում մղվող մարտական գործողություններին: 1992 թվականի սեպտեմբերին ծանր վիրավորվել է Մարտակերտի շրջանի Չլդրան գյուղի մատույցներում:
Ծառայությունը ՀՀ և ԼՂՀ զինված ուժերում`
1992 թվականի դեկտեմբերին նշանակվել է ԼՂՀ Ինքնապաշտպանության կոմիտեի շտաբի պետ:
1994 թվականի սեպտեմբերից մինչև 1998 թվականի հոկտեմբերը զբաղեցրել է Պաշտպանության բանակի հրամանատարի առաջին տեղակալի պաշտոնը:
1998 թվականի հոկտեմբերին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հրամանով նշանակվել է 5-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար:
1999 թվականի օգոստոսին ԼՂՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության նախարար:
2000 թվականի հունվարին՝ ԼՂՀ պաշտպանության նախարար - Պաշտպանության բանակի հրամանատար:
2007 թվականին ՀՀ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ - պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ:
2008 թ. ապրիլի 14-ին նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարար։
2013 թ. ապրիլի 9-ից 20-ը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար։
2013 թ. ապրիլի 20-ին վերանշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարար։
2014 թ. ապրիլի 3-ից 15-ը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար։
2014 թ. ապրիլի 15-ին վերանշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարար։
- 1995 թվականին շնորհվել է «գեներալ-մայոր» զինվորական կոչում,
- 2000 թվականին շնորհվել է «գեներալ-լեյտենանտ» զինվորական կոչում,
- 2007 թվականին շնորհվել է «գեներալ-գնդապետ» զինվորական կոչում:
Պարգևատրվել է՝
նախկին ԽՍՀՄ, Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բազմաթիվ մեդալներով ու շքանշաններով, այդ թվում.
- նախկին Խորհրդային Միության մեդալներով՝ «ԽՍՀՄ զինված ուժերի 70 տարին», «Անբասիր ծառայության համար», «Գերազանց ծառայության համար»,
- 1999 թվականի սեպտեմբերին շնորհվել է «Արցախի հերոս» կոչում, «Ոսկե արծիվ» շքանշանի հանձնումով,
- Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության «Մարտական Խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով, «Շուշիի ազատագրման համար» մեդալով,
- Հայաստանի Հանրապետության «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի, «Տիգրան Մեծ» շքանշաններով, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» մեդալով,
- գերատեսչական «Անբասիր ծառայության համար» 1-ին և 2-րդ աստիճանների, «Դրաստամատ Կանայան», «Մարշալ Բաղրամյան», «Համագործակցության ամրապնդման համար», «Մայրական երախտագիտության», «Խորհրդային Միության մարշալ Ժուկով» մեդալներով, «Զինանշան» հուշամեդալով:
- 2012 թվականին ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտում գործող ՀՀ ԲՈՀ-ի «Քաղաքական գիտություններ և միջազգային հարաբերություններ» Մասնագիտական խորհրդի հատուկ նիստի որոշմամբ բանակաշինության արդի խնդիրներին նվիրված ատենախոսության համար Ս.Մ.Օհանյանին շնորհվել է քաղաքական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:

Министр обороны Армении сегодня отмечает день рождения
В 1979 году окончил среднюю общеобразовательную школу с.Мргашен Наирийского района Армянской ССР. 1979-1983гг. - учился в Бакинском высшем военном общевойсковом командном училище.
1983г. - был направлен для прохождения дальнейшей службы в Группу Советских войск в Германии. Службу проходил в должностях командира мотострелкового взвода. В марте 1987 года был назначен на должность командира мотострелковой роты. В июле 1988 года для прохождения дальнейшей службы был переведен в распоряжение Командующего войсками Закавказского военного округа и назначен на должность командира мотострелковой роты 366-го гвардейского мотострелкового полка, дислоцированного в г.Степанакерте.В августе 1989 года назначен на должность заместителя командира мотострелкового батальона этого же полка, а в сентябре 1990 года - на должность командира мотострелкового батальона.
После вывода мотострелкового полка из Степанакерта в апреле 1992 года, службу продолжил в Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики.
Участвовал в боевых действиях на всех фронтах. В сентябре 1992 года в окрестностях села Члдран Мартакертского района был тяжело ранен.
В декабре 1992 года назначен на должность начальника штаба Комитета самообороны НКР.
С сентября 1994 года по октябрь 1998 года - первый заместитель командующего Армией обороны.
В октябре 1998 года приказом министра обороны Республики Армения назначен командиром 5-го армейского корпуса.
В августе 1999 года Указом Президента НКР назначен министром обороны Нагорно-Карабахской Республики.
В январе 2000 года назначен министром обороны НКР - командующим Армией обороны.
В 2007 году указом президента Армения назначен начальником Главного Штаба ВС РА – первым заместителем министра обороны.
14 апреля 2008 года Указом Президента Республики Армения назначен министром обороны РА.
Звания
1995г. - присвоено воинское звание «генерал-майор».
В марте 2000г. - присвоено воинское звание «генерал-лейтенант».
В мае 2007г. - присвоено воинское звание «генерал-полковник».
Награды
Награждён многочисленными медалями и орденами бывшего СССР, Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики, в том числе:
- медалями бывшего СССР «70 лет Вооружённых Сил СССР», «За безупречную службу», «За отличие в воинской службе»,
- в сентябре 1999 года присвоено звание «Герой Арцаха» с вручением ордена «Золотой Орёл»,
- орденом «Боевой Крест» 1-ой степени и медалью «За освобождение Шуши» Нагорно-Карабахской Республики,
- орденами «Боевой Крест» 1-ой степени, «Тигран Мец», медалью «За заслуги перед Родиной» Республики Армения,
- ведомственными медалями «За безупречную службу» 1-ой и 2-ой степени, «Драстамат Канаян», «Маршал Баграмян», «За укрепление сотрудничества», «Материнская благодарность», памятной медалью «Зинаншан», «Маршал Советского Союза Жуков».
-В 2012 году решением специального заседания Специализированного совета ВАК РА «Политические науки и международные отношения», действующего в Институте Национальных Стратегических Исследований МО РА, за диссертационную работу, посвященную современным проблемам строительства вооруженных сил, присуждена ученая степень кандидата политических наук.