Ա. Ռուստամյան. ՀԾԿՀ-ը սպառողի շահը ստորադասում է մենաշնորհ ունեցողի շահերից
Այսօր, երբ երկրում առաջանում են սոցիալական սուր հարցեր, դրանք ցույց են տալիս համակարգի ողջ սնանկությունը, որի հետևանքը տնտեսության փլուզումն է: Լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացմանը, ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
Իշխանությունը, նրա խոսքով, այսօր կարիք ունի ֆինանսական միջոցների, հետևաբար. «Փորձում է ժողովրդից կորզել ֆինանսներ, ինչը հանգեցրել է աղքատության, կամ էլ դրսից պարտքեր վերցնել, ինչի հետևանքով էլ 4 անգամ մեծացել է Հայաստանի արտաքին պարտքը: Ունենք էներգետիկ համակարգ, որը պետք է տնտեսության շարժիչ ուժը հանդիսանար, սակայն այդ համակարգն իր այդ դերը կորցնում է»:
Շարունակելով խոսքը` ՀՅԴ պատգամավորն ասաց, որ Հայաստանը ժամանակին էներգիայի արտահանող էր, սակայն հիմա սա էլ է հարվածի տակ. «Այս ամենից տնտեսության համար բխելու են լուրջ հետևանքներ, տնտեսությունը պետք է ամեն գնով փրկել»:
ՀԾԿՀ երեկվա նիստի ժամանակ, Ա. Ռուստամյանի խոսքով, քառյակի հիմնավոր փաստարկները, թե պետք է հետաձգել որոշման կայացումը, չհետաձգեցին, որովհետև վերևից պատվեր կար:
«Այդ հանձնաժողովը պատվերից դուրս կգա և կդառնա անկախ, եթե իսկապես այդ անկախությունը ապահովվի, ահա ինչու ընդդիմությունը պահանջում է, որ դա տրվի ընդդիմությանը: Արդյուքնում` ընդդիմությունն այնպիսի առաջարկություններ կներկայացնի, որոնք բխում են հասարակության շահերից և կախված չի լինի իշխանություններից»,- ասաց Ա. Ռուստամյանը` ավելացնելով, որ քաղաքական համակարգը փոխելու, առողջացնելու լուրջ խնդիր կա:
ՀԾԿՀ-ը, ՀՅԴ պատգամավորի գնահատմամբ, խախտում է օրենքը, քանի որ օրենքը շատ հստակ սահմանում է, որ հանձնաժողովի գործունեության նպատակն է ապահովել հավասարակշռություն սպառողների և տնտեսվարող սուբյեկտների միջև, բայց նման գործառույթ մինչ հիմա ոչ ոք չի տեսել, նույնիսկ` հակառակը.
«Միշտ սպառողի շահը ստորադասվել է մենաշնորհ ունեցող տնտեսվարող սուբյեկտների շահերից: Հետևաբար, լուրջ բաց կա, որը պետք է կարգավորել: Հիմք կա դիմել Սահմանադրական դատարան` օրենքի թերությունները վերացնելու ուղղությամբ: Օրենքը պետք է հստակ սահմանի, որ պետք է գերակա համարվի հասարակության շահը, այդ գերակայությունը օրենքով լիարժեքորեն սահմանված չէ: Երբ պետք է մարդկանց տները քանդեն ու ինչ-որ կառույցներ կառուցեն, այդ գերակա շահն աշխատում է, բայց երբ պետք է իսկապես հասարակության գերակա շահը գործի բոլոր հիմնարար պրոցեսների մեջ, անտեսվում է այն, իսկ մարմինը, որը կոչված է այն ապահովել, չի կատարում իր գործառույթները»:

А.Рустамян: КРОУ выполняет заказ, подчиняя интересы общества монополистам
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении нарушает закон, четко предусматривающий, что целью ее деятельности является обеспечение баланса между потребителями и хозяйствующими субъектами. Об этом заявил сегодня журналистам руководитель парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян, касаясь принятого накануне решения КРОУ о повышении тарифов на электроэнергию с 1 августа 2014 года.
«Интересы потребителя всегда подчиняются хозяйствующим субъектам, которые обладают монополией. Следовательно, есть серьезный законодательный пробел, требующий урегулирования. Есть основания обратиться в Конституционный суд для устранения пробелов в законе. Необходимо четко установить, что общественный интерес должен быть приоритетным. Когда нужно разрушать дома людей и строить какие-то новостройки, приоритетный интерес государства работает, а когда речь идет в действительности о приоритетном интересе общества, то во всех фундаментальных процессах он игнорируется. При этом орган, призванный его обеспечивать, не выполняет свои функции», - заявил А.Рустамян.
По словам депутата, во время вчерашнего заседания КРОУ четыре парламентские фракции представили обоснованные доводы относительно необходимости отсрочки решения о повышении тарифа на эл. энергию, однако решение, тем не менее, было принято, «поскольку сверху был спущен заказ».
«Эта комиссия станет в действительности независимой, когда перестанет выполнять заказы. Именно поэтому оппозиция требует, чтобы она перешла к ней», - сказал А.Рустамян.
Депутат отметил, что есть серьезная необходимость в изменении и оздоровлении политической системы. «Сегодня, когда в стране возникают серьезные проблемы, они демонстрируют все банкротство системы, в результате чего разваливается экономика», - отметил А.Рустамян.
По его словам, власти сегодня нуждаются в финансовых средствах и пытаются «выудить эти финансы у народа» или брать внешние кредиты, что привело к повышению уровня бедности в стране и увеличению внешнего долга Армении в 4 раза. «У нас есть энергетическая система, которая должна быть движущей силой экономики, однако эта система постепенно теряет свою роль», - отметил депутат.