ՀԷՑ-ը հերքում սնանկացման մասին լուրերը
Օրերս «Հայկական ժամանակ» օրաթերթն անդրադարցել էր Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր ընկերության 2013թ.-ի ֆինանսական հաշվետվությանը: Մասնավորապես պարբերականը գրել էր, որ հաշվետվությունը հրապարակվել է Ernst and Young անկախ աուդիտորի եզրակացությամբ։ Ըստ դրա՝ ՀԷՑ-ը կուտակել է 4 մլրդ 470 մլն դրամի վնաս։
«Կան հանգամանքներ, որոնք կարող են կասկածի տակ դնել ընկերության գործունեության անընդհատությունը շարունակելու ունակությունները»,- եզրակացրել է անկախ աուդիտորը՝ ակնարկելով, որ, հնարավոր է, դրվի ՀԷՑ-ի սնանկություն հարցը:
«Չնայած որոշակի ֆինանսական դժվարություններին` ՀԷՑ-ը կայուն է աշխատում»,- այսպես տարածված տեղեկատվություններն Aysor.am-ի հետ զրույցում մեկնաբանեց ՀԷՑ մամուլի քարտուղար Նատալյա Սարջանյանը:
«Բազմիցս խոսվել է այն մասին, որ ընկերությունը չունի ոչ մի ժամկետանց պարտավորություն ու բոլոր վարկային պարտավորությունները կառավարելի են, այսինքն՝ սնանկության հիմք լինել չեն կարող: Ինչ վերաբերում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության 2013թ.-ի ֆինանսական հաշվետվությանն ու դրա մասին՝ Ernst and Young անկախ աուդիտորի եզրակացությանը, պետք է ասեմ, որ այն կապ չունի սակագնի բարձրացման հետ: Որևէ առնչություն չկա այս երկու հարցի միջև ու խոսքը երկու տարբեր երևույթների մասին է»,- ասաց Նատալյա Սարջանյանն՝ ավելացնելով.
«Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ նշել, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից նշված 20 մլդ դրամ անհրաժեշտ գումարից, ՀԷՑ-ի մասնաբաժինն ընդամենը 6,8 մլդ դրամն է: Այլ կերպ ասած, եթե մենք հաշվի առնենք, որ սակագինն ավելանում է 4,5 դրամով, դրանում ՀԷՑ-ի բաժինը մոտավորապես 1,5 դրամն է՝ ներառյալ ԱԱՀ-ն»:

Компания «Электрические сети Армении» опровергает слухи о банкротстве
Несмотря на некоторые финансовые трудности ЗАО «Электрические сети Армении» продолжает стабильно работать. Об этом заявила пресс-секретарь компании «ЭСА» Наталья Сарджанян корреспонденту Aysor.am, комментируя распространенные в СМИ сведения о скором банкротстве компании.
Напомним, газета «Айкакан жаманак» на днях обратилась к деятельности ЗАО «Электрические сети Армении» и опубликованному компанией финансовому отчету за 2013 год. Как отмечало издание, финансовый отчет за 2013 год был опубликован по заключению независимого аудитора Ernst and Young. В частности, согласно заключению, ущерб компании составляет 4 млрд. 470 млн. драмов.
«Эти и другие обстоятельства свидетельствуют о наличии значительной неопределенности, что может поставить под сомнение способность компании на продолжение бесперебойной деятельности», - заключил независимый аудитор.
Отмечается также, что, судя по всему, компания находится на грани банкротства и именно по этой причине Комиссия по регулированию общественных услуг решила повысить тарифы на электроэнергию.
«Неоднократно говорилось о том, что компания не имеет никаких просроченных обязательств и все кредитные обязательства управляемы, то есть, оснований для банкротства быть не может. Что касается финансовой отчетности компании за 2013 год и заключения независимого аудитора Ernst and Young, должна сказать, что оно не имеет никакого отношения к повышению тарифа. Между этими двумя вопросами какой-либо связи нет, и речь идет о двух разных явлениях», - сказала Наталья Сараджанян.
«Хочу вновь отметить, что из озвученной Комиссией по регулированию общественных услуг суммы 20 млрд. драмов на долю ЗАО «ЭСА» приходятся лишь 6,8 млрд. Иными словами, если мы учитывать, что тариф увеличивается на 4,5 драмов, то доля компании составляет приблизительно 1,5 драмов, включая НДС», - уточнила пресс-секретарь «ЭСА.