Լյուքս Ստեփանյանի գործով ամբաստանյալը դատապարտվեց 17 տարվա ազատազրկման
Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանի գործով ամբաստանյալ Դավիթ Խաչատրյանին մեղավոր ճանաչեց ու դատապարտեց ազատազրման՝ 17 տարի ժամկետով:
Մեղադրող կողմն ավելի վաղ Դավիթ Խաչատրյանի համար դատարանից 18 տարվա ազատազրկում էր պահանջել:
Ընդ որում 13 տարվա ազատազրկում ամբաստանյալը ստացավ Լյուքս Ստեփանյանի սպանության համար, իսկ 4 տարին՝ Հրաչյա Սարգսյանին հասցրած հրազենային ծանր վնասվածքի համար։
Հիշեցնենք, որ Լյուքս Ստեփանյանը սպանվել է 2013թ.-ի մայիսի 15-ին՝ Նոյեմբերյանի N զորամասում՝ ծառայակցի արձակած գնդակից: Միջադեպի ժամանակ ծանր հրազենային վնասվածք է ստացել նաև Հրաչյա Սարգսյանը:
Հարուցված քրեական գործով ձերբակալվել էր Դավիթ Խաչատրյանն, ով մինչև այսօր պնդում է՝ կրակոցը եղել է պատահական ու նա սպանության դիտավորություն չի ունեցել:

The Tavush regional court of general jurisdiction in Armenia has found David Khachatryan guilty of killing a fellow soldier, Lyuks Stepanyan, and sentenced him to 17 years in prison. The prosecutor had requested 18 year imprisonment for D. Khachatryan.
According to the court decision, Khachatryan received 13 years for killing L. Stepanyan and 4 years for wounding severely another soldier, Hrachia Sargsyan.
The incident occurred in a military unit on May 15, 2013 when David Khachatryan fired his rifle at the fellow serviceman. Lyuks Stepanyan was shot dead on the spot, while Hrachia Sargsyan received a gunshot wound to the head.
D. Khachatryan himself claimed that it was an unpremeditated murder as he fired his gun by accident.