ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետաձգման պատճառները. «168 Ժամ»
«Այս վիճակը ձեռնտու է Ադրբեջանի հետ բանակցելու համար, որովհետև, եթե Հայաստանին ընդգրկեցին, Ադրբեջանի հետ բանակցելու գործիքները կպակասեն»,- «168 Ժամի» թղթակցի հետ զրույցում ասել է քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ հերթական անգամ հետաձգվեց Եվրասիական միությանը Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի ստորագրումը: Քաղաքագետն առանձնացրել է մի քանի հնարավոր պատճառներ՝ նշելով, որ Հայաստանն այնքան էլ հետաքրքիր չէ Եվրասիական միության համար, ուստի ԵՏՄ անդամները չեն շտապում այդ հարցում:
Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանի կարծիքով էլ՝ Հայաստանի անդամակցության գործընթացում կան մի քանի խոչընդոտներ՝ Հայաստանի անդամակցությունը Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը, Ադրբեջանի անդամակցության հարցը և դարաբաղյան խնդիրը:
Իսկ «Կովկաս» ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանի մեկնաբանությամբ՝ գործընթացի ձգձգման գլխավոր պատճառն այն է, որ ԵՏՄ-ի հիմնադիր երեք երկրները լուրջ տարաձայնություններ ունեն, և այդ պայմաններում Հայաստանի անդամակցության հարցը «եռյակի» կողմից օգտագործվում է՝ որպես լծակ, կռվախնձոր՝ միմյանց վրա ազդելու համար»:

168 Hours: Why Armenia’s accession to EaEU is being protracted?
“This situation is advantageous for conducting negotiations with Azerbaijan – if Armenia enters the union, there will be fewer instruments for negotiations with Azerbaijan,” political scientist Aghasi Yenokyan told ‘168 Hours’ paper when speaking about the delay in signing the agreement on Armenia’s entry into the Eurasian Economic Union (EaEU).
The political scientist indicated several possible reasons, noting that EaEU is not very much interested in Armenia so the Union members don’t hurry in this matter.
President of the Yerevan Press Club Boris Navasardyan expressed an opinion that there are some obstacles to Armenia’s accession to EaEU, including Armenia’s membership in the World Trade Organization, the issue of Azerbaijan’s membership, and the Karabakh conflict.
According to the deputy director of Caucasus Institute, political scientist Sergei Minasyan, the main reason for the protraction is that there are serious disagreements among the 3 founding member states of EaEU and they use the issue of Armenia’s membership as a lever to exercise influence on each other.