ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետաձգման պատճառները. «168 Ժամ»
«Այս վիճակը ձեռնտու է Ադրբեջանի հետ բանակցելու համար, որովհետև, եթե Հայաստանին ընդգրկեցին, Ադրբեջանի հետ բանակցելու գործիքները կպակասեն»,- «168 Ժամի» թղթակցի հետ զրույցում ասել է քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ հերթական անգամ հետաձգվեց Եվրասիական միությանը Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի ստորագրումը: Քաղաքագետն առանձնացրել է մի քանի հնարավոր պատճառներ՝ նշելով, որ Հայաստանն այնքան էլ հետաքրքիր չէ Եվրասիական միության համար, ուստի ԵՏՄ անդամները չեն շտապում այդ հարցում:
Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանի կարծիքով էլ՝ Հայաստանի անդամակցության գործընթացում կան մի քանի խոչընդոտներ՝ Հայաստանի անդամակցությունը Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը, Ադրբեջանի անդամակցության հարցը և դարաբաղյան խնդիրը:
Իսկ «Կովկաս» ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանի մեկնաբանությամբ՝ գործընթացի ձգձգման գլխավոր պատճառն այն է, որ ԵՏՄ-ի հիմնադիր երեք երկրները լուրջ տարաձայնություններ ունեն, և այդ պայմաններում Հայաստանի անդամակցության հարցը «եռյակի» կողմից օգտագործվում է՝ որպես լծակ, կռվախնձոր՝ միմյանց վրա ազդելու համար»:

«168 часов»: Почему затягивается процесс вступления Армении в ЕЭАС?
«Эта ситуация выгодна для ведения переговоров с Азербайджаном, поскольку, если Армения вступит, то инструментов для переговоров с Азербайджаном станет меньше», - сказал в беседе с корреспондентом газеты «168 часов» политолог Агаси Енокян, говоря о затягивании подписания договора о вступлении Армении в Евразийский экономический союз.
Политолог выделил несколько возможных причин, отметив, что Армения не очень интересна Евразийскому экономическому союзу, и члены ЕАЭС не торопятся в этом вопросе.
По мнению председателя Ереванского пресс-клуба Бориса Навасардяна, в процессе вступления Армении есть несколько препятствий: членство Армении в ВТО, вопрос членства Азербайджана и карабахский конфликт.
По мнению заместителя директора института «Кавказ», политолога Сергея Минасяна, главной причиной затягивания процесса является то, что 3 государства-основателя имеют серьезные разногласия, и в этих условиях вопрос членства Армении используется «тройкой», как рычаг для влияния друг на друга.