Ադրբեջանը նոր սադրանքների համար հող է նախապատրաստում
Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների միջև հանդիպում կազմակերպելու անհրաժեշտության հարցը մշտապես միջնորդ երկրների օրակարգում է: Դատելով նախագահների մակարդակով հանդիպում կազմակերպելու մասին վերջին օրերին հաճախակիացած կոչ-հայտարարություններից, ակնհայտ է դառնում, որ միջնորդների մոտ որոշակի անհանգստություն կա, ինչն առաջին հերթին պայմանավորված է սահմանագծում գրեթե չդադարող հրադադարի խախտումներով:
Ընդ որում՝ ադրբեջանցիների համար գնդակոծության թիրախ են ոչ միայն հայ դիրքապահներն ու մարտական հենակետերը, այլ բնակավայրերն ու դաշտում աշխատող քաղաքացիական անձինք:
Նախագահների ձևաչափով հանդիպման կազմակերպմամբ, միջնորդներն ամենայն հավանականությամբ, հույս ունեն կտրուկ լիցքաթափել սահմանին առկա լարվածությունը:
Մինչև համանախագահ երկրները տարբեր չինովնիկների շուրթերով խաղաղության հաստատման մասին կոչեր են հնչեցնում, Ադրբեջանը հող է նախապատրաստում՝ ակտիվացնելու իր գործողություններն առաջին գծում:
Նման եզրակացության կարելի է հանգել, մասնավորապես, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի այն հայտարարությունից, որտեղ նա խոսում է «հայկական կողմից հնչող կրակոցներին 1-ին 10 պատասխանելու ու մարտական հենակետեր գրավելու մասին»:
Որպես կանոն նախահարձակ գործողությունների դիմում է ադրբեջանական կողմը ու այդ տեսանկյունից, ադրբեջանցի ուժայինի հայտարարությունը տարօրինակ է թվում, սակայն հաշվի առնելով այն մեծ նախապատրաստությունը, որը իրականացնում է ադրբեջանական կողմն առաջին գծում, կարելի է ենթադրել, որ առաջնագծում սադրանքներն առավել կատիվանան, իսկ ադրբեջանական քարոզչական ապարատը այդ գործողությունները կփորձի ներկայացնել որպես «ինքնապաշտպանական» կամ «պատասխան գործողություններ»:
Համանախագահ երկրների հիշեցումներն ու հորդորները՝ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման մասին կարևոր են, սակայն ոչ պակաս կարևոր են այդ հայտարարությունների տակ դրվող քայլերը, քանզի մինչ միջազգային հանրությունը շարունակում է հերթապահ ձևակերպումներ հնչեցնել, Ադրբեջանը ծանր տեխնիկայի կուտակումներով հագեցնում է առաջնագիծը:

Азербайджан готовится к осуществлению новых провокаций
Вопрос проведения встречи президентов Армении и Азербайджана всегда находится в центре внимания стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Судя по активным призывам в последнее время организовать подобную встречу, очевидно, что посредники обеспокоены, что, в первую очередь, обусловлено почти непрекращающимися случаями нарушения режима перемирия на линии соприкосновения.
При этом, мишенью обстрелов для азербайджанцев являются не только армянские военнослужащие и боевые позиции, но и населенные пункты и работающие в поле гражданские лица.
Организацией встречи президентов Армении и Азербайджана посредники, по всей вероятности, надеются резко снизить напряженность на границе.
Пока страны-сопредседатели устами различных чиновников призывают к установлению мира, Азербайджан готовит основу для активизации своих действий на передовой.
К подобному выводу нетрудно придти, в частности, после заявления министра обороны Азербайджана Закира Гасанова, где он говорит "о десятикратном ответе на выстрелы с армянской стороны и захвате боевых позиций".
Как правило, инициатором действий на линии соприкосновения является азербайджанская сторона, и с этой точки зрения заявление азербайджанского министра кажутся странными, однако, учитывая подготовления азербайджанской стороны на передовой, можно предположить, что провокации на линии соприкосновения активизируются, а азербайджанская пропагандистская машина попытается представить эти действия в качестве "самообороны" или "ответных действий".
Призывы и напоминания стран-посредников о необходимости мирного решения конфликта важны, однако не менее важны действия, исходящие от этих заявлений, поскольку в то время как международное сообщество выступает с дежурными формулировками, Азербайджан накапливает на передовой тяжелую технику.