Եթե վտանգավոր ստատուս քվոն պահպանվում է, ապա ո՞րն է այլընտրանքը. Դ Բաբայան
«Մենք համոզված ենք, որ հակամարտության համապարփակ կարգավորման համար անհրաժեշտ է հաշվի առնել մի շարք կարևորագույն երևույթներ: Հակամարտության կարգավորման գործընթացը պետք է սկսել ոչ թե այդ հետևանքները, այլ դրանց պատճառները վերացնելուց: Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այսպես արձագանքեց ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի Twitter-յան հերթական գրառմանը Արցախի նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Ստատուս քվոն պահպանվում է արդեն 20 տարի և փորձ կատարել այն փոփոխել, դա պարզապես հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով»,- շարունակեց Բաբայանը՝ հարցադրում կատարելով, թե եթե այդ վտանգավոր ստատուս քվոն պահպանվում է, ապա ո՞րն է այդ դեպքում այլընտրանքը:
«Եթե ոչ ոք ուշադրություն չի դարձնում Ադրբեջանի ագրեսիային, հակահայկական պահվածքին, ֆաշիստական այդ քաղաքականությանը, ապա որևէ նոր հեռանկար ես այստեղ չեմ տեսնում»,- հավելեց Բաբայանը՝ նշելով, որ ոչ թե ստատուս քվոն է վտանգավոր, այլ` Բաքվի պահվածքը, որի վրա ոչ ոք ուշադրություն չի դարձնում:
Դ. Բաբայնաը նշեց, որ այլընտրանք չի կարող լինել, եթե որևէ կերպ չի սանձազերծվում հենց Ադրբեջանի ագրեսիան: «Այս ամենի մասին պետք է մտածի ԱՄՆ-ը: Կարծում եմ, որ ժամանակը կգա և ԱՄՆ-ը դա կհասկանա ու կփոխի իր դիրքորոշումը»,-ասաց նա:
Դ. Բաբայանը հավելեց նաև, որ Արցախը, իհարկե, կողմնակից է համապարփակ համագործակցությանը, սակայն այդ կարգավորումը պետք է լինի այնպես, որ բոլոր հարցերը լուծվեն միանգամից:

David Babayan: Official Baku’s conduct, not status quo, is dangerous
“We are sure that a number of important phenomena should be taken into account for a comprehensive resolution to the conflict. The Karabakh conflict settlement should start with the elimination of its causes, and not consequences,” the spokesman for the president of the Nagorno Karabakh Republic David Babayan told Aysor.am when commenting on the latest Twitter statement of the U.S. Co-chair of the OSCE Minsk Group James Warlick.
“Leaving Washington today to meet with the @OSCE Co-Chairs to discuss next steps on #NKPeace. The status quo is increasingly dangerous,” Ambassador Warlick tweeted.
“The status quo has been maintained for 20 years and attempts to change it may lead to unforeseeable consequences,” D. Babayan said, adding that if the ‘dangerous status quo’ is preserved, then what the alternative is.
“If no one pays attention to Azerbaijan’s anti-Armenian, aggressive conduct, its fascist policy, then I don’t see any prospect here,” D. Babayan said. He stressed that official Baku’s behavior to which no one pays attention, rather than the status quo, is dangerous.
According to the NKR president’s spokesman, as long as Azerbaijan’s aggression is not deterred in any way, there can be no alternative. “The United States should think about it. I think a time will come when the U.S. understands it and change its position,” he noted.
David Babayan stressed that although Artsakh supports comprehensive cooperation, the settlement process should aim to solve all the problems at once.