ՌԴ ԱԳՆ. Ռազմատենչ հռետորաբանությունը բարդացնում է հակամարտության լուծումը
Ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ումից էլ որ այն հնչում է, չի նպաստում հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, այլ ընդհակառակը՝ բարդացնում է լուծումը: Դա համանախագահ երկրների ընդհանուր դիրքորոշումն է: Ի պատասխան Հայաստանի Հանրային հեռուստառադիոընկերության հարցման` ասված է Ռուսաստանի ԱԳՆ տեղեկատվական վարչության տարածած հաղորդագրությունում:
ՌԴ ԱԳՆ վարչությանն ուղղված հարցում ասվում էր, թե վերջին շաբաթներում Ադրբեջանում սրվել է հակահայկական հռետորաբանությունը, իսկ դրան զուգահեռ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է հրադադարի ռեժիմը: Որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկիր ինչ է պատրաստվում անել Ռուսաստանն այդ կապակցությամբ:
«Ելնում ենք նրանից, որ ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ումից էլ որ այն հնչում է, չի նպաստում հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, այլ ընդհակառակը՝ բարդացնում է լուծումը:
Այս կապակցությամբ հիշեցնում ենք, որ անցյալ տարի Լոխ-Էրնում Ռուսաստանի, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահների արված համատեղ հայտարարությունում կոչ է արվում կողմերի ղեկավարներին՝ ժողովուրդներին պատրաստել խաղաղության, այլ ոչ՝ պատերազմի, և ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից և հայտարարություններից, որոնք կարող են տարածաշրջանում լարվածությունն ուժգնացնել և հանգեցնել հակամարտության սրմանը:
Ենթադրում ենք, որ նման մոտեցումը կգերակայի: Այս կապակցությամբ մենք լիահույս ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև կշարունակվի ուղղակի երկխոսությունը, ինչպես նրանք պայմանավորվել էին անցյալ տարեվերջին Վիեննայում»,-  ասված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

МИД РФ: Воинственная риторика не способствует урегулированию конфликта
«Исходим из того, что воинственная риторика, от кого бы она ни исходила, не способствует мирному урегулированию конфликта, а наоборот, осложняет его решение. Это общая позиция стран-сопредседателей», - говорится в комментарии Департамента информации и печати МИД России в ответ на запрос Общественной телерадиокомпании Армении.
«В этой связи напоминаем, что в Совместном заявлении, сделанном президентами России, США и Франции в прошлом году в Лох-Эрне, содержится призыв к руководителям сторон готовить народы к миру, а не к войне и воздерживаться от действий или заявлений, которые могут усилить напряженность в регионе и привести к эскалации конфликта.
Рассчитываем, что такой подход возобладает. В этой связи возлагаем надежды на продолжение прямого диалога между президентами Азербайджана и Армении, как они договорились в конце прошлого года в Вене», - говорится в ответе Департамента информации и печати МИД России.
Отметим, в запросе Общественной телерадиокомпании Армении, направленном в МИД РФ, в частности говорится: «За последние недели обострилась антиармянская риторика на самом высшем уровне в Азербайджане, в частности все чаще и острее звучат из уст Ильхама Алиева слова об исконно азербайджанских землях, на которых якобы сегодня существует Армения, что нельзя расценивать иначе как открытые территориальные претензии к Армении. Параллельно этому, в Азербайджане все чаще пытаются, „подкрепить слова делом”, грубо нарушая режим прекращения огня не только вдоль линии соприкосновения с Нагорным Карабахом, но и вдоль государственных границ с Арменией, обстреливая мирное население в частности в Тавушском регионе и, что более симптоматично, в приграничных с Нахичеванской АР регионах Республики Армения. В качестве страны-сопредседателя МГ ОБСЕ, не собирается ли Россия обуздать Азербайджан во избежание возможной дальнейшей эскалации в регионе?»