Նախագահը հանդիպել է արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Արգենտինայի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 7-ի երեկոյան հանդիպում է ունեցել արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման, հայապահպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, ինչպես նաև ակտիվ հասարակական և բարեգործական գործունեության համար Արգենտինայի հայ համայնքի մի շարք գործիչներ և արգենտինացի բարեկամներ ՀՀ Նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել են ՀՀ մեդալներով: Հանդիպման ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնել է ՀՀ պետական պարգևները, շնորհավորել պարգևատրվածներին և մաղթել հաջողություններ:
Արգենտինահայ համայնքի անդամները Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Արգենտինա այցի կապակցությամբ հանդես են եկել համայնքի կողմից պատրաստված մշակութային մեծ ծրագրով:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել համայնքին և նշելով, որ հուլիսի 8-ին Բուենոս Այրեսում հիշարժան իրադարձություն է լինելու` հիմնադրվելու է Հայոց ցեղասպանության թանգարանը, Արգենտինայի հայ համայնքին է նվիրել ֆրանսահայ նկարիչ Ժանսեմի` ցեղասպանության թեմայով նկարած գրաֆիկական աշխատանքներից մեկը, որն անվանի նկարիչը որոշ ժամանակ առաջ փոխանցել է ՀՀ Նախագահին: Սերժ Սարգսյանը նկարը սիրով հանձնել է արգենտինահայ համայնքին՝ որպես Բուենոս Այրեսում բացվելիք Հայոց ցեղասպանության թանգարանի առաջին ցուցանմուշ:
Համայնքը Նախագահ Սերժ Սարգսյանին նվիրել է պետական իշխանության նախագահական գավազան: Այն Նախագահին հանձնել է Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու Արգենտինայի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանը:

Серж Саргсян встретился с представителями армянской общины Аргентины
В рамках официального визита в Аргентину президент Армении Серж Саргсян встретился 7 июля вечером с представителями армянской общины. Об этом сообщили в пресс-службе главы государства.
Указом президента Армении, ряд деятелей армянской общины Аргентины были награждены медалями за активную общественную и благотворительную деятельность и значительный вклад в дело сохранения армянства.
В ходе встречи президент Армении вручил государственные награды РА, поздравил награжденных и пожелал им новых успехов.
Представители армянской общины в свою очередь представили президенту Сержу Саргсяну культурную программу, подготовленную к его визиту.
Президент поблагодарил общину, отметив, что 8 июля в Буэнос-Айресе состоится памятное событие – будет основан музей Геноцида армян, подарил армянской общине Аргентины одну из графических работ известного французского художника армянского происхождения Жана Жансема (Ованнес Семерджян) по теме Геноцида армян. Серж Саргсян вручил картину, ранее подаренную ему известным художником, армянской общине Аргентины в качестве первого экспоната открывающегося в Буэнос-Айресе музея Геноцида армян.