Սերժ Սարգսյան. Հայաստանը կարող է կապել Արգենտինան Մաքսային միության հետ
Ի պատիվ պաշտոնական այցով Արգենտինայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ տրվել է պաշտոնական ճաշ: Այս մասին տեղեկանում են Նախագահի պաշտոնական կայքից:
Ներկայացնում ենք Սերժ Սարգսյանի բաժակաճառը` ՀՀ Նախագահի պատվին տրված պաշտոնական ճաշին.
Հարգարժա՛ն ներկաներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է պաշտոնական այցով գտնվել հյուրընկալ արգենտինյան հողում, և ես շնորհակալ եմ այս ջերմ հյուրընկալության համար: Մեծ հաճույք է նաև գտնվել «Բարի քամիների» քաղաքում` տանգոյի համաշխարհային մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսում, որն ինքնին լի է այդ պարի ոգով և մեղեդիներով: Օգտվելով առիթից` ուզում եմ շնորհավորել Արգենտինայի բարեկամ ժողովրդին գալիք տոնի` Արգենտինայի անկախության օրվա կապակցությամբ : Արգենտինական պետականության ակունքներին կագնած այրերի՝ գեներալ Սան Մարտինի և այլոց ազատատենչ տեսլականի շնորհիվ էր, որ արգենտինացի ժողովուրդը հետագա դարերի ընթացքում կերտեց իր այսօրվա հաջողությունների հիմքը: Մաղթում եմ Արգենտինայի բարեկամ ժողովրդին առաջընթաց, բարեկեցություն և հաջողություն:
Անցած երկու տասնամյակների ընթացքում երկուստեք մեծ աշխատանք է տարվել հայ-արգենտինական փոխշահավետ համագործակցությունն ու գործընկերային սերտ կապերն ամրապնդելու ուղղությամբ: Պատահական չէ, որ Հայաստանն ու Արգենտինան տարածաշրջանային առաջին դեսպանությունները հիմնեցին հենց միմյանց մայրաքաղաքներում:
Հայաստանի և Արգենտինայի միջև առկա են համագործակցության մի շարք հեռանկարային ոլորտներ՝ արդյունաբերություն, գյուղատնտեսություն, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաներ, առողջապահություն և այլն: Այստեղ մենք արդեն ունենք հպարտության արժանի ձեռքբերումներ. Հայաստանում կատարված ներդրումների ծավալով Արգենտինան աշխարհի պետությունների շարքում այսօր զբաղեցնում է երրորդ տեղը: Այս կարևոր ձեռքբերման մեջ, իհարկե, մեծ է մեր կողմից շատ սիրված արգենտինահայ անվանի գործարար պարոն Էդուարդո Էռնեկյանի դերը:
Եկել է պահը նորովի իմաստավորելու լատինամերիկյան երկրների հետ Հայաստանի համագործակցությունը: Մեր ցանկությունն է, որ Արգենտինան Հայաստանի համար յուրատեսակ դարպաս լինի դեպի հարավամերիկյան տարածաշրջան: Հայաստանն էլ կարող է կապել Արգենտինան Մաքսային միության և ԱՊՀ երկրների հետ:
Հայաստանում լավ են ճանաչում Արգենտինայի հարուստ մշակույթը՝ երաժշտությունը, գրականությունն ու կինոարվեստը: Տանգոյի ամենամյա փառատոնը, որն իրականցվում է Արգենտինայի դեսպանության հովանավորությամբ, դարձել է Երևանի մշակութային կյանքի կարևոր իրադարձություններից: Որպես մշակութային կապերի հիշարժան դրվագ` ակամայից մտաբերեցի 2012թ. գրքի միջազգային մայրաքաղաքի տիտղոսը Բուենոս Այրեսից Երևանին փոխանցելու արարողությունը: Թերևս տեղին է այստեղ հիշատակել մեծն Բորխեսի խոսքերը. «Ամեն ոք յուրովի է պատկերացնում դրախտը. ես այն մանկուց պատկերացրել եմ որպես մեծ գրադարան»:
Օգտագործելով այս առիթը՝ իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում Արգենտինային, Նախագահ դե Կիրշներին և իր երջանկահիշատակ ամուսնուն, Նախագահ Նեստոր Կիշներին` Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործում ներդրած մեծ ավանդի համար: Սա առավել արդիական է Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին, երբ աշխարհասփյուռ հայությունը և ողջ առաջադեմ մարդկությունը ցեղասպանության հարյուրամյակի շրջանակներում հարգանքի տուրք են մատուցելու անմեղ զոհերի հիշատակին:
Հայ և արգենտինացի ժողովուրդների միջև բարեկամության խորացման գործում անգնահատելի դերակատարություն ունեն Արգենտինայում հաստատված հայերը: Մեր հայրենակիցների մի ստվար հատված այս հեռավոր և հյուրընկալ ափերում հայտնվել են հենց Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության հետևանքով: Հիրավի, ճշմարիտ է ասված, որ փորձության պահին երբեք չգիտես, թե որտեղից կգա սփոփանքն ու հույսը: Մենք հավերժ երախտապարտ ենք Արգենտինային Մեծ Եղեռնը վերապրածներին գրկաբաց ընդունելու, պատսպարելու և նոր կյանք սկսելու հնարավորություն ընձեռելու համար: Իրենց հպարտորեն արգենտինացի կոչելով հանդերձ, արգենտինահայերը հպարտ են իրենց հայկական արմատներով, ազգային հարուստ մշակույթով և ավանդույթներով:
Սիրելի բարեկամներ,
Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության օրերին գտնվելով Բուենոս Այրեսում՝ չեմ կարող, իհարկե, չհիշատակել` ոչ միայն Արգենտինայում, այլ նաև Հայաստանում ամենասիրված այդ մարզաձևը: Մեր երիտասարդ սերնդի համար Արգենտինան նախ և առաջ ֆուտբոլային գերտերություն է, Մարադոննայի և Մեսսիի երկիրը: Կարող եմ վստահեցնել, որ Հայաստանի բնակչության զգալի հատվածը երկրպագում է ձեր երկրի հավաքականին, որին ես մաղթում եմ մեծ հաջողություններ:
Ավարտելով խոսքս՝ առաջարկում եմ բաժակ բարձրացնել և առողջություն մաղթել տիկին Նախագահին, բաժակ բարձրացնել ի փառս Արգենտինայի, նրա տաղանդավոր, աշխատասեր և բազմավաստակ ժողովրդի, ի հարատևություն հայ-արգենտինյան բարեկամության:

Серж Саргсян: Армения может связать Аргентину с Таможенным союзом
В честь находящегося с официальным визитом в Аргентине президента Армении Сержа Саргсяна 7 июля был дан официальный обед, на котором президент выступил с речью.
Президент поздравил дружественный народ Аргентины с наступающим праздником – Днем независимости Аргентины. "Благодаря свободолюбивому видению стоявших у истоков аргентинской государственности деятелей – генерала Сан Мартина и других, аргентинский народ в течение последующих веков создал фундамент своих сегодняшних успехов. Желаю дружественному народу Аргентины прогресса, благоденствия и успехов", - отметил С.Саргсян.
"В течение двух прошедших десятилетий с обеих сторон была проделана большая работа в направлении укрепления взаимовыгодного армяно-аргентинского сотрудничества и тесных партнерских связей. Не случайно, что Армения и Аргентина первые региональные посольства основали именно в столицах друг друга.
Есть ряд перспективных сфер сотрудничества между Арменией и Аргентиной – промышленность, сельское хозяйство, информационные и высокие технологии, здравоохранение и др. Сегодня у нас уже есть достойные гордости достижения: по объему осуществленных в Армении инвестиций Аргентина в ряду государств мира сегодня занимает третье место. В этом важном достижении, конечно, велика роль очень уважаемого всеми нами известного аргентинского предпринимателя Эдуардо Эрнекяна.
Пришел момент по-новому переосмыслить сотрудничество Армении с латиноамериканскими странами. Мы хотим, чтобы Аргентина была для Армении своеобразными воротами в Южноамериканский регион. А Армения может связать Аргентину с Таможенным союзом и странами СНГ.
В Армении хорошо знают богатую культуру Аргентины – музыку, литературу и киноискусство. Ежегодный фестиваль танго, который проводится под патронатом посольства Аргентины, стал одним из важных событий культурной жизни Еревана. В качестве памятного эпизода культурных связей невольно вспомнил церемонию передачи в 2012 году звания международной столицы книги от Буэнос-Айреса Еревану. Пожалуй, к месту здесь вспомнить слова великого Борхеса: «Каждый по-своему представляет рай: я его с детства представлял как большую библиотеку».
Пользуясь этим случаем, хочу выразить свою глубокую признательность Аргентине, Президенту Де Киршнер и ее блаженной памяти супругу, Президенту Нестору Киршнеру за большой вклад в дело признания и осуждения Геноцида армян. Это особо актуально накануне 100-летия Геноцида армян, когда рассеянное по всему миру армянство и все прогрессивное человечество в рамках столетней годовщины геноцида будут воздавать дань уважения памяти невинных жертв.
В деле углубления дружбы между армянским и аргентинским народами неоценимую роль играют проживающие в Аргентине армяне. Наши многочисленные соотечественники на этих дальних и гостеприимных берегах оказались именно вследствие совершенного в Османской империи Геноцида армян. Воистину верно сказано, что в момент испытаний никогда не знаешь, откуда придут утешение и надежда. Мы всегда будем признательны Аргентине за радушный прием переживших Большую резню, предоставленные им приют и возможность начать новую жизнь. Гордо называя себя аргентинцами, аргентинские армяне гордятся своими армянскими корнями, богатыми национальной культурой и традициями.
В дни первенства мира по футболу находясь в Буэнос-Айресе, не могу, конечно не упомянуть этот вид спорта, самый любимый не только в Аргентине, но и в Армении. Для нашего молодого поколения Аргентина прежде всего футбольная сверхдержава, страна Марадоны и Месси. Могу заверить, что ощутимая часть населения Армении болеет за сборную вашей страны, которой я желаю больших успехов.
Завершая свою речь, предлагаю поднять бокал и пожелать здоровья госпоже Президенту, поднять бокал во славу Аргентины, его талантливого, трудолюбивого и имеющего множество заслуг народа, за вечность армяно-аргентинской дружбы».