«Ցեղասպանության ճանաչման օրինագծի ընդունումը բարեկամության նոր էջ է բացել»
Պաշտոնական այցով Արգենտինայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Բուենոս Այրեսի քաղաքային կառավարության նախագահ (քաղաքապետ) Մաուրիսիո Մակրիի հետ: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Հայ-արգենտինյան միջպետական հարաբերությունների առանցքում երկուստեք կարևորվել է ապակենտրոնացված համագործակցությունը, որը, զրուցակիցների համոզմամբ, ուրույն դեր ունի նաև երկու երկրների ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման ու մշակութային արժեքների փոխճանաչելիության գործում: Սերժ Սարգսյանը և քաղաքապետ Մաուրիսիո Մակրին ընդգծել են, որ այդ ուղղությամբ առաջին քայլն արվել է շուրջ մեկ ու կես տասնամյակ առաջ` հռչակելով Բուենոս Այրեսը և Երևանը քույր քաղաքներ:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Մաուրիսիո Մակրիի՝ 2012թ. Երևան կատարած այցելությունը, որի ընթացքում տեղի է ունեցել Բուենոս Այրեսից Երևանին՝ գրքի միջազգային մայրաքաղաքի տիտղոսի փոխանցման արարողությունը: ՀՀ Նախագահը նշել է, որ այդ այցը երկու մայրաքաղաքների միջև համագործակցությանը նոր խթան է հաղորդել և հույս է հայտնել, որ նմանօրինակ այցելություններն ու փոխադարձ շփումները կկրեն պարբերական բնույթ՝ ներառելով փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված ընդգրկուն օրակարգ: Սերժ Սարգսյանը ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է հնարավորինս քաջալերել և աջակցել Երևան-Բուենոս Այրես ձևաչափով նոր նախաձեռնությունները և ծրագրերը:
Հանրապետության Նախագահն անդրադարձել է նաև Բուենոս Այրեսում հայկական ներկայությանը, որը երկու երկրները կապող ամուր կամուրջ է հանդիսանում: Նախագահի խոսքով, 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի նկատմամբ գործած ծանրագույն հանցագործության՝ ցեղասպանության հետևանքով Արգենտինայում հաստատված հայերն արժանացել են ջերմ վերաբերմունքի: Սերժ Սարգսյանը ուրախությամբ է նշել, որ այս տարիների ընթացքում հայերն իրենց էական մասնակցությունն են բերել ինչպես Արգենտինայի, այնպես էլ Բուենոս Այրեսի զարգացմանը՝ հարստացնելով մշակութային բազմազանությամբ առանձնահատուկ այդ քաղաքի կյանքը:
Օգտվելով հանդիպման պատեհ առիթից՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորին շնորհակալություն է հայտնել Բուենոս Այրեսի քաղաքային իշխանություններին Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու, ինչպես նաև Բուենոս Այրեսում Ցեղասպանության թանգարան հիմնելու որոշման համար, որը, ըստ Նախագահի, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում Արգենտինայի կողմից ևս մեկ անգնահատելի քայլ է:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նաև շնորհավորել է Բուենոս Այրեսի քաղաքապետին և Արգենտինայի բարեկամ ժողովրդին՝ հուլիսի 9-ին նշվելիք երկրի Անկախության օրվա կապակցությամբ, մաղթել խաղաղություն, բարգավաճում և նորանոր նվաճումներ:
Հանդիպման ավարտին քաղաքապետ Մաուրիսիո Մակրին Հայաստանի Նախագահի այցի կապակցությամբ նրան է հանձնել Բուենոս Այրեսի բանալին և քաղաքի Պատվավոր այցելուի պատվոգիրը: Քաղաքապետարանից մեկնելուց առաջ Սերժ Սարգսյանը գրառում է թողել քաղաքապետարանի պատվավոր հյուրերի գրքում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև Արգենտինայի պատգամավորների պալատի նախագահ Խուլիան Անդրես Դոմինգեսի հետ:
Հանդիպման սկզբում Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ իր արտասահմանյան այցերի շրջանակներում առանձնակի կարևորություն է տալիս Օրենսդիր մարմինների ղեկավարների հետ հանդիպումներին, քանի որ, ըստ Նախագահի, դժվար է գերագնահատել այն դերը, որ օրենսդիրներն ունեն միջպետական հարաբերությունների զարգացման և փոխվստահության մթնոլորտ ձևավորելու հարցերում: Նախագահի խոսքով, հայ-արգենտինյան հարաբերությունների համատեքստում Հայաստանն առանձնակի կարևորում է միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Արգենտինայի Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագծի ընդունումը հայ-արգենտինյան դարավոր բարեկամության նոր էջ է բացել և երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերին հաղորդել առանձնակի բովանդակություն: Երկուստեք կարևորվել են խորհրդարանական տարբեր մակարդակի պատվիրակությունների փոխայցելություններն ու միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի միջև շփումները:

“Adoption of bill recognizing Genocide opened a new page of friendship”
Armenian President Serzh Sargsyan who is on an official visit to Argentina met with Head of Government (Mayor) of Buenos Aires Mauricio Macri, according to the presidential press service.
In the context of Armenian-Argentinian interstate relations, the two sides stressed the importance of decentralized cooperation, which also plays a specific role in the strengthening of the bilateral friendship and the mutual understanding of cultural values. Serzh Sargsyan and Mauricio Macri said the first step in this direction was taken about 15 years ago when Buenos Aires and Yerevan were declared sister cities.
President Sargsyan attached importance to Mauricio Macri’s visit to Yerevan in 2012 when Buenos Aires transferred the title of World Book Capital to Yerevan. According to the Armenian president, the visit gave renewed impetus to cooperation between the two capitals. He expressed hope that such visits and mutual contacts will be regular and have a comprehensive agenda.
The president also spoke about the Armenian presence in Buenos Aires, calling it a solid bridge between the two countries. In his words, Argentina warmly treated the Armenians who settled in the country after the gravest crime - genocide committed against the Armenian people in the Ottoman Empire in 1915. He noted with satisfaction that Armenians have made a considerable contribution to the development of Argentina and Buenos Aires, enriching the life of the city famous for its cultural diversity.
Taking the opportunity, President Serzh Sargsyan thanked the authorities of Buenos Aires for the official recognition of the Armenian Genocide and for establishing the Genocide Museum in Buenos Aires. He considered it an invaluable step in the international recognition of condemnation of the Armenian Genocide.
Serzh Sargsyan congratulated the mayor of Buenos Aires and the friendly people of Argentina on the coming holiday – Independence Day marked on July 9 and wished them peace, prosperity and success.
At the conclusion of the meeting Mayor Macri handed a key of Buenos Aires and an honorary visitor diploma to the Armenian president on the occasion of his visit. Serzh Sargsyan wrote a statement in the honorary guest book.
The Armenian president also met with President of the Argentine Chamber of Deputies Julian Dominguez.
Serzh Sargsyan said that during his visits to foreign countries, he attaches great importance to meetings with heads of legislative bodies that play an important role in the development of interstate relations and the formation of an atmosphere of trust. The Armenian president said the adoption of the bill on the recognition of the Armenian Genocide by Argentina’s Senate and House of Representatives opened a new page in centuries-old friendship of Armenia and Argentina and gave a special meaning to the bilateral inter-parliamentary ties. The sides underlined the importance of mutual visits of parliamentary delegations at various levels and contacts between the inter-parliamentary friendship groups.