Սոցիոլոգ. Մենք հեղափոխական ազգ չենք
Մենք հեղափոխական ազգ չենք: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նրա խոսքով՝ այս մասին են վկայում մարզերում անցկացրած իրենց հարցումները:
«Միայն յուրաքանչյուր վեցերորդն է ունակ ինչ-որ բան անելու»,-ասաց նա՝ որպես օրինակ բերելով պարտադիր կուտակային կենսաթոշակների, տրանսպորտի թանկացման դեմ ակցիաները, որոնց, նրա խոսքով, մասնակցել է հասարակության միայն ակտիվ զանգվածը:
Սոցիոլոգի խոսքով՝ մեր բնակչության միայն 15 % է պատրաստ դիմել հեղափոխության և ուժի կիրառման՝ կենսական կարևորության խնդիրները լուծելու համար, 5 % էլ պատրաստ է դիմել ըմբոստ գործողությունների՝ առանց ուժի կիրառման, 20 %-ը` ստորագրահավաքների և զույցերի, իսկ 60 %-ը դժվարացել է պատասխանել:

Агарон Адибекян: Армяне – не революционный народ
Армяне – не революционный народ. Такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами директор социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян.
По его словам, об этом свидетельствуют результаты проведенного в областях Армении социологического опроса.
«Только каждый шестой гражданин страны способен на какие-либо действия, чтобы изменить ситуацию», - сказал социолог. В качестве примера Агарон Адибекян привел акции протеста против обязательной накопительной пенсионной системы, повышения тарифов на проезд в транспорте, в которых участвовала лишь наиболее активная часть общества.
По словам социолога, только 15% населения республики могут прибегнуть к революционным действиям и применению силы для решения жизненно важных проблем, 5% жителей готовы к протестным действиям без применения физической силы, 20 % –готовы к митингам и сборам подписей, а 60% граждан затруднились ответить на вопрос.