ԿԳՆ. Բանակից զորացրվածները կկարողանան մագիստրատուրայում անվճար սովորել
Բանակից զորացրվածները հնարավորություն կունենան ուսումը մագիստրատուրայում շարունակել պետպատվերի շրջանակներում: Այս մասին իր Facebook-յան էջում գրել է ԿԳՆ Արմեն Աշոտյանը.
«Այսօր հրաման եմ ստարագրել, ըստ որի Հայաստանի Հանրապետության պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 2014/2015 ուսումնական տարվա` պետության կողմից ուսանողական նպաստների ձևով ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցմամբ (անվճար), առկա ուսուցմամբ մագիստրոսի կրթական ծրագրի թափուր մնացած 51 տեղերը վերաբաշխել ենք ըստ բուհերի:
Այս լրացուցիչ տեղերը նախատեսված են բանակից զորացրված, բակալավրիական կրթությունն ավարտած այն երիտասարդների համար, որոնք ցանկություն կունենան շարունակել իրենց կրթությունն անվճար` մագիստրոսական մակարդակում:
Այդ դիմորդների համար կազմակերպվելու է առանձին մրցույթ բուհերում:
Ընդհանուր առմամբ բանակից զորացրված բակալավրերի համար նախատեսված տեղերի քանակը դարձավ 151:
Լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալու համար կարող եք երկուշաբթիից սկսած դիմել համապատասխան բուհեր:
Հաջողություն եմ մաղթում ձեզ, Հայրենիքի առջև պարտքը կատարած երեկվա զինվորներ՝ վաղվա ուսանողներ»,- գրել է նախարարը:

Демобилизованные получат возможность бесплатной учебы в магистратуре
Демобилизованные из армии военнослужащие получат возможность продолжать учебу в магистратуре в рамках госзаказа. Об этом написал на своей странице в социальной сети Facebook министр образования и науки Армении Армен Ашотян.
«Сегодня я подписал приказ, согласно которому вакантные 51 места в рамках программы магистерского образования с полной компенсацией государством платы за обучение в виде студенческих пособий (бесплатного) перераспределены в образовательном году 2014/2015 между государственными вузами Армении.
Эти дополнительные места предусмотрены для тех молодых людей, демобилизованных из армии и закончивших бакалавриатское образование, которые захотят продолжить образование бесплатно – на магистерском уровне.
В вузах будут организованы отдельные конкурсы для этих абитуриентов. В целом, количество мест, предусмотренных для демобилизованных со степенью бакалавра, достигло 151», - написал Армен Ашотян.
Отмечается также, что для получения дополнительной информации можно обращаться в соответствующие вузы, начиная с понедельника, 14 июля.